Polská vláda včera oznámila, že do konce příštího roku hodlá soukromým investorům nabídnout státní majetkové podíly v různých firmách v celkové hodnotě 36,7 miliardy zlotých (v přepočtu zhruba 224 miliard korun).

Uvedená suma vládě premiéra Donalda Tuska pomůže omezit bobtnající schodek státních financí, který by mohl podle předpovědi Evropské komise letos činit až šest procent HDP.

Polsko soukromým investorům přes varšavskou burzu cenných papírů (jež je rovněž na prodej) nebo na základě tendrů nabídne hlavně velké energetické a chemické podniky či banky.

"Pokud se vládní záměr zdaří, bude privatizační proces v Polsku v podstatě u konce," komentuje pro agenturu Reuters Michal Dybula, ekonom varšavské BNP Paribas. Podle něj je reálné, že stát se do konce příštího roku zbaví majetku za zhruba 30 miliard zlotých.

Premiér Tusk překvapil investory zprávou, že jeho vláda chce prodat všech 41procent akcií, které drží v těžebním koncernu KGHM. Ten je největším producentem mědi v Evropské unii.

To ale popudilo odbory, které už pohrozily, že v takovém případě zahájí stávku. "Tohle je sabotáž. Prodat KGHM znamená zbavit se národního klenotu," vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Ryszard Zbrzyzny, předseda podnikových odborů. Jak připomněl, když se Tusk v roce 2007 chopil moci, slíbil, že polský stát si "klenot" KGHM ponechá.

Na předním místě v privatizačním seznamu je například palivoenergetický koncern Taurus, kde se potenciální výnos z prodeje odhaduje na 15 až 16 miliard zlotých (skoro 100 miliard korun). Aleksander Grad, ministr státního pokladu, spravující státní podíly ve firmách, nyní místo veřejné nabídky akcií preferuje vstup jednoho strategického investora.

Více než miliardu zlotých by mohl stát získat prodejem svého pětašedesátiprocentního podílu v uhelném dole Bogdanka, nejziskovějším v Polsku. Na prodej bude také všech 76 % státních akcií ve společnosti Enea, významném distributorovi elektřiny. Tento balík by mohl vynést čtyři až pět miliard zlotých.

Evropská komise včera vyslovila souhlas s pomocí polské vlády již privatizovaným loděnicím v Gdaňsku v celkové výši 251 milionů eur. Jejich vlastníkem s 82 procenty akcií je od roku 2007 polská společnost ISD Polska, která patří do ukrajinské skupiny Donbas Union. Loděnice čeká hluboká restrukturalizace.


Střet názorů
Vláda hodlá prodat i svůj podíl v producentu mědi KGHM. V tom případě jsou odbory připraveny zahájit stávku.
FOTO: ISIFA