Obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti podle zákona požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, by měli mít šanci toto právo uplatnit do roku 2020. Včera tak rozhodl Senát, když projednával poslaneckou novelu zákona o vlastnictví bytů.

Sněmovna původně schválila prodloužení této lhůty až do roku 2040. Senát jí ale tento návrh včera vrátil s příslušným pozměňovacím návrhem. Podle dosavadního zákona měla tato lhůta vypršet již v příštím roce. Sněmovna teď bude muset o senátním návrhu rozhodnout zřejmě na své zářijové schůzi.

Poslaneckou novelu zákona o vlastnictví bytů předložili poslanci ODS Zdeňka Horníková a Oldřich Vojíř již v srpnu 2007. Sněmovna ho schválila až letos v červnu.

Podle Horníkové nebyla ve sněmovně přílišná politická vůle se tímto problémem zabývat. Spolu s Vojířem původně také navrhovala, aby se zcela prolomila lhůta pro podávání žádostí o převod bytů do osobního vlastnictví, která skončila v roce 1995, a žádosti bylo možné podávat dále. Tuto změnu ale sněmovna neschválila.

Kdo podal družstvu výzvu o vydání bytu do osobního vlastnictví a družstvo ji uznalo, tomu se nyní prodloužila lhůta pro skutečný převod bytu.

Tato lhůta měla skončit právě v příštím roce. Některá družstva nepřeváděla byty například kvůli nečinnosti nebo proto, že měla nesplacené dluhy v bance. O převod bytu by měl mít šanci požádat i dědic nájemníka družstevního bytu.

Pokud družstvo nesplní svou povinnost a nepřevede byt na nájemníka, který ho k tomu vyzval a splnil všechny související povinnosti, bude muset platit pokutu 100 korun za každý den prodlení. Zákon by měl začít platit od prvního ledna příštího roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist