Loni na podzim se v jedné pražské restauraci sešli čtyři muži a debatovali, kdo bude příštím předsedou ODS.
U stolu v té chvíli seděl Mirek Topolánek se svým věrným spojencem Markem Dalíkem a proti sobě měli dvě hlavní postavy z opačného tábora: Pavla Béma a jeho blízkého přítele Romana Janouška.
Kdo je Roman Janoušek? "Dvojčata" s Bémem Na začátku devadesátých let se Janoušek anagažoval se společnosti Média kultur, která v kině Blaník organizovala besedy o drogách. Na ně chodil i tehdejší šéf Meziresortní protidrogové komise z Úřadu vlády a uznávaný odborník Pavel Bém. Jeho komise tehdy dávala návrhy na to, které projekty dostanou státní granty. Na státní protidrogovou politiku bylo podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu v letech 1993 až 1996 uvolněno ze státního rozpočtu okolo 500 milionů korun, velká část z nich šla právě do Blaníku. Politická spolupráce Janoušek pomáhal Bémovi jako jeho mediální poradce. V roce 2006 mu pomáhal s volební kampaní. "Má přirozený selský rozum. Vidí věci z jiné perspektivy než já. To je cenné," vysvětloval to v Mf Dnes Bém. Zakázky od VZP Všeobecná zdravotní pojišťovna. sponzorovala besedy o drogách v Blaníku. Medea Kultur má také s pojišťovnou smlouvu o reklamě a propagaci za 12 milionů korun ročně. VZP před šesti lety uzavřela smlouvu také se společností Ora Print, v níž sedí Janouškova manželka. Společnost vydává pro pojišťovnu časopis Svět pojištěnce. Inkasuje 111 milionů korun ročně. Další obchody se státem Veřejné zakázky vyhrávají i další firmy napojené na Janouška. Jeho letitý obchodní partner Karel Stejskal je člen správní rady nadace ČEZ. Medea Kultur pracuje také pro Státní lesy ČR - na propagaci za 15 milionů korun. |
Topolánka, Béma a Dalíka zná každý. Když ale Janoušek poté na kongresu ODS vysedával v baru a před očima desítek novinářů jednal s pražskými poslanci a budoucí dvojkou ODS Davidem Vodrážkou, nikdo si ho nevšímal.
Muž, o kterém se říká, že už mnoho let ovládá všechny významné zakázky na pražském magistrátu, byl v novinách popisován mnohokrát jako velmi vlivný lobbista, nikdo cizí ho ale na kongresu nepoznal.
Když ho oslovili reportéři HN a zkoušeli s ním udělat první rozhovor, který s ním kdy vyšel, Janoušek se jen pobaveně smál, po pár minutách se omluvil a zmizel v zákulisí.
Janoušek a Bém
V Praze se o Janouškovi mluví jako o muži, který řídí magistrát a bez něhož se v hlavním městě nic neobejde. Dlouhá léta se totiž zná s Pavlem Bémem. Potkali se v době, kdy současný primátor přednášel na protidrogových besedách, které v devadesátých letech v kině Blaník organizovala Janouškova společnost Medea Kultur. Pak k sobě měli čím dál blíž. Janoušek Bémovi radil s kampaní, firmám blízkým Janouškovi zase přálo stěští při přidělování státních a magistrátních zakázek.
Připravte mi odvolání Dvořáka, napsal Bém HN - čtěte ZDE
Problém ODS: Bém poslancem - čtěte ZDE
V poslední době ale jejich vztahy ochladly. Podle některých zdrojů proto, že Janoušek dal ruce pryč od poraženého Béma. Podle jiných proto, že se o Janouška před časem začala zajímat švýcarská prokuratura a Bém se raději začal držet dál.
Blízko má ale Janoušek i k bývalému ministru dopravy Aleši Řebíčkovi nebo exministru zemědělství Petru Gandalovičovi.
Vazby má Janoušek i v byznysu. Je napojen třeba na ředitele Letiště Praha Miroslava Dvořáka, o němž týdeník Ekonom zjistil, že si staví na Janouškově parcele v Podolí luxusní dům.
Bez zajímavosti přitom není, že Topolánkova vláda chystala privatizaci pražského letiště, která měla vynést až 100 miliard korun. Praha měla podle původních dohod získat třetinu akcií ještě před privatizací. Topolánek ale později otočil: rozhodl, že letiště prodá sám a Praha dostane jen třetinu peněz, aniž by měla vliv na výběr kupce.
Jak privatizace nakonec dopadne, to se ukáže až po volbách. Když ale začalo hrozit, že Bém s Janouškem nebudou moci privatizaci ovlivnit, jejich vztahy s táborem kolem Topolánka se ještě více zhoršily.
Janouškův byznys
Vysledovat Janouškovy obchodní aktivity je ještě obtížnejší než popsat jeho politický vliv. Z veřejně dostupných zdrojů lze vyčíst, že podniká v oblasti reklamy, marketingu a PR a má štěstí na magistrátní zakázky. Jde ale jen o malé sumy, ze kterých by Janoušek jen těžko našetřil údajné dvě miliardy na švýcarských kontech, o kterých včera informavala Mf Dnes.
Takové drobné zakázky dostává třeba firma Taiko, která provozuje vánoční a velikonoční trhy na Staroměstském náměstí. Pronajatý má také za tři čtvrtě milionu ročně nábřežní areál v Podolí, kde vznikly Žluté lázně. Členkou dozorčí rady společnosti je přitom Simona Steiningerová, manželka Romana Janouška.
Steiningerovou lze najít i v orgánech dalších společností: Ora Print nebo Chrisi Praga. Obě dostávají veřejné zakázky. Ora Print od Všeobecné zdravotní pojišťovny a Chrisi Praga od magistrátu.
Několik na sobě nezávislých zdrojů pak HN potvrdilo, že Janoušek vlastní podstatnou část akcií stavební společnosti Navatyp, která dostává velké zakázky od pražského magistrátu. Člen představenstva Navatypu Pavel Pražák to ale odmítá.
Kdo udal Janouška?
Vyšetřování Romana Janouška, donedávna vnímaného jako Bémovo "dvojče", se může hodit Mirku Topolánkovi. Bém totiž vede jeho vnitrostranickou opozici a podle několika lidí blízkých vedení ODS proto Janouškův příběh vynesli právě lidé z Topolánkova tábora. Ze strany se ostatně už ozývají hlasy, že celá kauza může ODS poškodit před volbami.
"Pavel Bém by měl mít na paměti dobré jméno ODS, uvědomit si, že je před volbami, a celou záležitost vysvětlit," řekl včera v ČT senátor Tomáš Julínek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist