Nemají hůl a nemuseli projít pouští, přesto se o nich mluví jako o nových prorocích. Stvořila je těžká krizová doba. Nouriel Roubini či Meredith Whithney, Marc Faber - ekonomové, investoři, analytici.
Vždycky tu byli, v době kdy se však celý systém pokazí najednou dostávají prostor, aby mohli hlásat své myšlenky. Stačilo jim k tomu něco, co ostatní nemají.
Měli pravdu - ať už to skutečně vyšlo z jejich modelů či zkušenosti, nebo se prostě strefili, dokázali předpovědět budoucnost. A v době, kdy nic není jisté a predikce velkých mezinárodních institucí ohledně světové ekonomiky se mění ze dne na den, se staly pro ekonomická média celého světa doslova pokladem. Lidé vždycky chtějí slyšet co bude, a vždycky to rádi uslyší od člověka, který může říct: "Já jsem vám to říkal, došlo na má slova."
A tak jako se z neznámé zpěvačky stane přes noc hvězda, kterou v zábavné soutěži rozzáří televizní obrazovka, tak povstaly nové hvězdy i v ekonomice.
Co předpověděli
Ale jakou mají jejich doporučení skutečně váhu? Stojí za nimi jejich minulost. Nouriel Roubini, jehož hvězda svítí v této době zřejmě nejvíc, už v roce 2006 upozorňoval na problémy na trhu nemovitostí. Vycházel z toho, že ceny nemovitostí rostly déle než jedno století a od roku 1997 si připsaly dokonce 90 procent, pro toto číslo však Roubini nenašel žádné obstojné vysvětlení. Nebylo jiné východisko, než že ceny domů musí prudce propadnout. O rok později se to již začalo skutečně dít a výsledkem byla ekonomická krize.
(pro případné zvětšení klikněte na graf, článek pokračuje pod grafikou)
Faber zase již o mnoho let dříve předpověděl krach burzy v roce 1987. Týden předtím, než se to stalo, doporučoval výrazně prodávat akcie, vyšel mu i tip na růst cen komodit v minulém roce. Cena ropy se tehdy dostala na rekordních 147 dolarů za barel, tedy dvakrát výše než je v současnosti. Náhoda? Možná, ale za těmito ekonomy nestojí jenom správný odhad a mediální publicita. Mají léta zkušeností na finančních trzích a znalosti a vlastní teorie na to, jak se na nich nejlépe orientovat.
Jak je vidí kritici
"Mýlí se někdy Roubini? Samozřejmě, že ano. Jenže všechny jeho předpovědi jsou založeny na velmi sofistikovaných ekonomických modelech, které jsou často velmi přesné. Již před dvěma lety odhadoval, že banky by mohli mít ztráty až dva bilióny dolarů, dnes se tato částka ukázala jako ještě příliš optimistická," napsal o současné mediální ekonomické superstar další z ekonomických guru současné doby, poslední nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.
Bernanke: Ekonomika USA se pomalu uzdravuje, hrozbou je nezaměstnanost - čtěte ZDE
Ekonomičtí analytici věští příští měsíce: Uzdravíme se, ale přijdou nežádoucí účinky - čtěte ZDE
Jenže odpůrci novodobých proroků se na celou věc dívají jinak. Podle nich bylo jen otázkou času, kdy se někdo s pesimistickým výhledem trefí do skutečné začínající krize.
"Když se splete ten, kdo předpovídá růst, je všem pro smích a jeho pověst značně utrpí. Ten, kdo má však katastrofický scénář, se ho může držet celé roky a až přijde jeho doba stačí říct, já jsem vám to říkal," tvrdí známý americký finanční blogger Joe Wiesenthal.
Ne nadarmo se jak Faberovi tak Roubinimu přezdívá Dr. Doom - tedy Doktor Zkáza - oba totiž věštili světové ekonomice velmi nepříjemné časy. "Ale teď když přichází růst na trzích a ekonomické oživení, hvězda všech těchto proroků zkázy velmi rychle zapadne," přisazuje si Wiesenthal.
Jenže ať už má pravdu nebo ne, slova nových proroků zatím mají na finančních trzích značnou váhu. Když před dvěma týdny analytička Meredith Whithney prohlásila, že výsledky Goldman Sachs i dalších amerických bank budou výrazně lepší, než se čeká, burzy po celém svět okamžitě poskočily o několik procent. Whithney se proslavila tím, že loni jako jedna z prvních věštila vysoké ztráty bance Citigroup.
A koneckonců ukázalo se, že měla pravdu i tentokrát- všechny velké americké banky s výjimkou Morgan Stanley vydělaly ve druhém čtvrtletí výrazně více, než se čekalo.
Možná ještě větší vliv mají lidé, kteří sami sparvují v bankách a fondech peníze. Zatímco Roubini, který přednáší na univerzitě v New Yorku nebo Whithney v podstatě jenom radí, jak věci dělat, zaznívají hlásnou troubou agentur, novin a televizí i hlasy "proroků", kteří se sami starají lidem o miliardy dolarů.
Jedním z nich je třeba Mark Mobius z fondů Franklin Templeton. Ten na začátku června zavelel nakupovat akcie na rozvíjejících se trzích. Od té doby třeba pražská burza získala přes 13 procent - ale díky dobrým firemním výsledkům v USA prudce rostly i další burzy. Ostatně akciím nevěří jenom Mobius, ale i analytici těch největších bank, které v poslední době přehodnotily doporučení a čekají další růst na burzách.
Rušná budoucnost
A co nám říkají o budoucnosti investiční guruové? Jak mají ve zvyku zůstávají většinou velmi skeptičtí. Podle Roubiniho čeká ekonomiku ještě další recese a potom druhý vládní balíček. Faber je zase velkým kritikem vlády, tvrdí že peníze nalité do ekonomiky způsobí hyperinflaci a jediné bezpečné místo je zlato.
Podobný názor má i ekonom Jim Rogers. Ten se nedávno nechal slyšet, že i když se situace v ekonomice nelepší, obrovské množství peněz, které vlády vytiskly, vyženou nahoru ceny některých aktiv - především komodit. O to, že cena peněz začne ztrácet hodnotu a kvůli tomu porostou pro změnu ceny akcií opřel svou prognózu i Mobius.
Pokud tedy noví proroci skutečně potvrdí své věštecké schopnosti, čekají nás rušné časy.
Nové superstar ekonomiky předpověděly propad trhu nemovitostí, ztráty obřích bankovních domů nebo rekordní ceny ropy.
Fotogalerie
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist