Čeští podnikatelé mohou snadněji měnit sídlo firmy. Novela občanského zákoníku zmírnila dosavadní povinnosti ohledně sídla firem. Radují se z toho ti, kteří chtějí uniknout častým kontrolám finančních úřadů v menších sídlech nebo regionech.

Zatímco firmu v Praze kontroluje finanční úřad jednou za sto let, podnikatel v regionu má "návštěvu" ve firmě klidně každé čtyři roky. Změnou sídla si firmy často také zvyšují prestiž adresy. Vloni se přestěhovalo do Prahy 8500 firem z regionů. V Česku funguje už téměř 100 virtuálních kanceláří, z toho polovina v Praze.

Některé firmě se tak podaří dostat se z "chapadel" místa, kde nechtějí být. Má to ale jeden háček. I nadále platí, že finančnímu úřadu nelze tak snadno uniknout. Beze změny zůstalo ustanovení zákona o správě daní a poplatků, podle něhož může finanční úřad v novém sídle "vrátit" podnikatele do působnosti dřívějšího úřadu. Proti rozhodnutí se nelze odvolat.

Přesto si mohou firmy zapsat do obchodního rejstříku libovolné sídlo. Nesmí však být v bytě, pokud to odporuje povaze činnosti firmy nebo rozsahu jejího podnikání.

Dále musí na uvedené adrese především přijímat dopisy. Po zavedení datových schránek však ale i tahle zatěžující okolnost prostě odpadne.