Pracovnímu poměru na dobu určitou se věnuje ustanovení § 39 Zákoníku práce. Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je dle něj možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Nemusí se ale jednat pouze o případ prodlužování pracovního poměru, neboť toto platí i pro každý další sjednaný pracovní poměr mezi týmiž účastníky, tedy v případě, že pracovní poměr není prodlužován, nýbrž zanikne a následuje pracovní poměr nový. Dle uvedeného ustanovení dále platí, že pokud od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň šesti měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou se nepřihlíží, lhůta dvou let tedy byla přerušena a v případě dalšího pracovního poměru mezi týmiž účastníka začíná běžet lhůta nová. Pokud zaměstnavatel prodlužuje pracovní dobu vždy o tři měsíce a celková doba ještě nepřesáhla dva roky, postupuje v souladu se zákoníkem práce. Pokud celková doba navazujících pracovních poměrů dobu dvou let přesáhla a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, pak platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Uvedená omezení pro sjednávání pracovního poměru na dobu určitou se ale nevztahují na zaměstnavatele, u nichž jsou dány vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnanec vykonávat. Takové důvody pak musejí být vymezeny v písemné dohodě zaměstnavatele s odborovou organizací, a pokud taková organizace u zaměstnavatele nepůsobí, měl by je zaměstnavatel vymezit vnitřním předpisem. Pokud má zaměstnanec pochybnosti o tom, že uvedené důvody pro sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou u zaměstnavatele skutečně existují, může dát podnět na prošetření věci příslušnému inspektorátu práce. Pokud ten zjistí, že zaměstnavatel postupoval v rozporu se Zákoníkem práce, může mu udělit pokutu.

Zaměstnanci, který vykonává práci v pracovním poměru na dobu určitou, přísluší stejná práva a povinnosti jako zaměstnanci vykonávajícímu práci v pracovním poměru na dobu neurčitou, zaměstnanec tedy má např. nárok na dovolenou na zotavenou i pracovní volno při překážkách v práci (návštěva lékaře apod.), zajištění vhodného pracovního prostředí, atd.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist