Zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze byl vyhoštěn z České republiky. Napsal to včera server iDnes s odvoláním na diplomatické zdroje. Dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať se už nevrací z dovolené.

Vojenské zpravodajství údajně získalo informace, že oba diplomaté zřejmě pracují pro ruské tajné služby, napsal server.

Vyhoštění diplomatů označil podle agentury ITAR-TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov za "další provokaci".

"To bude nějaký nesmysl. O ničem takovém nevím," tvrdil před Lavrovovým vyjádřením mluvčí ruské ambasády Vladimir Fjodorov.

"K informacím tohoto typu, ať už se staly, nebo nestaly, se ministerstvo nevyjadřuje," řekl iDnes.cz mluvčí ministerstva zahraniční Milan Řepka. Podrobnosti nechtěla sdělit ani vojenská tajná služba. "Vojenské zpravodajství hájí zájmy ČR v souladu se zákonem. Informace ze své operativní činnosti z přirozených důvodů nezveřejňuje," uvedl mluvčí Andrej Čírtek.

Oficiální vyhoštění je v diplomatickém světě jednou z nejostřejších reakcí na podezřelé aktivity cizích diplomatů. Většinou následuje vyhoštění stejného počtu diplomatů ve stejných funkcích na druhé straně.

Podle iDnes.cz pracuje na ruském velvyslanectví v Praze a na konzulátech v Brně a Karlových Varech asi 200 lidí. Až dvě třetiny z nich mohou být zpravodajci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist