Od naší dopisovatelky z Bratislavy
Slovenská politická scéna se mění. Raketový nástup zaznamenala nová maďarská strana Most-Híd pod vedením Bély Bugára. Z posledního průzkumu preferencí agentury Focus vyplynulo, že by parlamentní práh o dvě desetiny procenta překročila.
Na paty jí ale šlape, zatím s dvouprocentní ztrátou, další zcela nový subjekt. Pravicově liberální Svoboda a Solidarita (SaS). V jejím čele stojí mladý ekonom, bývalý poradce ministrů financí Ivana Mikloše i Jána Počiatka, jeden z otců slovenské daňové reformy - Richard Sulík.
Když v říjnu loňského roku dospěl k rozhodnutí založit novou, ničím nezatíženou stranu (bez donašečů StB a lidí s aktivní komunistickou minulostí), na internetové stránce mimo jiné napsal: "Nabízím to, co mi jako voliči chybí. Je to svoboda. Osobní svoboda, ekonomická svoboda a není třeba zaměňovat to s demokracií... Druhá důležitá hodnota je solidarita - konkrétně solidarita bohatých s chudými a nemocnými... Dnes strany závodí o to, kdo dá komu víc, ale zamlčují, že tyto peníze nejdřív někomu formou daní a odvodů (násilím) vezmou."
Sulík tvrdí, že na Slovensku svoboda existuje, ale ne v daních a podnikání. Chce, aby je volili lidé, kteří se spoléhají sami na sebe. "Takoví, kteří se živí vlastní prací a nečekají od státu, že jim bude utírat zadek."
Za hlavní cíl si strana proto klade snížení odvodů, rovné daně a DPH na stejnou hranici - 16 %. Plánuje zrušení veškerých daňových výjimek, investičních pobídek, minimální mzdy a různých sociálních balíčků. Jsou prý zcela zbytečné.
SaS se chce v příštích volbách dostat do parlamentu. Tam míní prosadit odluku církve od státu. Prý je to jednoduché. Stačí, aby věřící na svoji církev přispívali jedním procentem z daní. Ti, kteří se k žádné církvi nehlásí, by čestně prohlásili, že tomu tak je, a nic by neodváděli.
Dalším záměrem je například uzákonění eutanazie, ponechání možnosti interrupce, ale například také snížení počtu poslanců. A k tomu chce dokonce prosadit referendum. Petiční akce je rozběhnutá a zdá se, že Slovensko může znovu zažít všelidové hlasování. Dokonce hned se šesti otázkami.
První se týká zrušení koncesionářských poplatků. Lidé mají podpisem vyjádřit i souhlas s omezením poslanecké imunity. SaS se chce také zeptat, zda by občanům stačilo, kdyby Slovensko mělo jen 100 poslanců. Chtějí prostřednictvím všelidového hlasování prosadit stanovení maximální ceny vládních limuzín na 40 tisíc eur. Dále i zavedení možnosti hlasování ve volbách prostřednictvím internetu a nakonec chtějí zrušit ustanovení v tiskovém zákoně o právu na odpověď.
Sulíkovi v současné době nejvíc vadí, že se musí dívat na to, jak se hroutí ekonomika. Ta, kterou právě on před několika lety tahal z problémů a nastavoval daňové parametry. "Premiér je břídil. Ficova vláda si sedla za prostřený stůl, vyžrala ho a teď se schovává za krizi," řekl v rozhovoru pro časopis Plus7dnů. Varoval také, že Slovensku hrozí státní bankrot. "Řečí už tu bylo... Fico možná dokáže vést schůzi SSM, ale ne Slovensko. Je to neschopný člověk, kterého si národ zvolil na základě lží a prázdných slibů... Dezolátní stav veřejných financí je výlučně Ficova vina. O ekonomice nemá ani šajn a obklopil se diletanty a lobbisty... Nejenže rozházeli peníze, ale ještě nás a naše děti zadlužují..."
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist