Kulatý stůl o budoucnosti české vědy, který svolal na včerejšek premiér Jan Fischer po protestech akademiků proti snižování dotací, měl celkem překvapivý závěr: Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) nepracuje dobře, a proto je třeba ji přestavět. Právě RVVI připravila pro Fischerův kabinet projekt reformy vědy. Podle něho má do roku 2012 dojít k téměř padesátiprocentnímu omezení dotací akademie věd.

Akademici: Tlak lobbistů

Podle akademiků ale k restrikcím dotací akademii, která je baštou základního výzkumu, nedochází vinou hospodářské krize, ale pod tlakem lobbistických skupin, které usilují o převedení miliard korun z veřejných zdrojů dosud plynoucích na základní výzkum do aplikovaného výzkumu v průmyslu. Tvrdí, že se za těmito snahami často skrývají soukromé zájmy.

Premiér Fischer po skončení včerejšího kulatého stolu řekl, že změny by měly nastat i v personálním složení rady. Podle Fischera by mohly změny v RVVI nastat počátkem příštího roku. "Dovedu si představit vážnější řez, než je výměna pár osob. ... (Je otázkou) zdali má (rada) řídit vědu nebo to má být jen koordinující orgán, kdo má v být v jeho čele. ... Tuto diskusi ale máme ještě před sebou," uvedl Fischer.

Podle Fischera současná recese ohrožuje vědu a výzkum, přesto je ale potřeba pokračovat v reformách a jednáních o struktuře akademických pracovišť nebo o hodnocení výzkumu. "Dosavadní způsob hodnocení není ideální a je třeba ho změnit," poznamenal premiér. Tato témata by měla zaznít na dalších setkáních u kulatého stolu. Předseda akademie věd Jiří Drahoš ale konstatoval, že kulatý stůl vlastně supluje pasivitu RVVI.

Živý osel na pomoc

Během zasedání demonstrovalo před Lichtenštejnským palácem zhruba sto padesát vědců a jejich příznivců. Na hlavách měli připevněny oslí uši a přivedli si i živého osla. Jejich troubení a pískání zaznívalo dovnitř budovy i během briefingu s novináři. Poté, co jednání skončilo, doprovázeli vědci některé účastníky hlasitým troubením a různými pokřiky až k jejich vozům. Před sedmou hodinou se rozešli.

Premiér Fischer slíbil jednání u kulatého stolu před měsícem, kdy po schůzce s Drahošem přislíbil navýšit akademii rozpočet na příští rok o půl miliardy korun.

Debatovat se mělo mimo jiné o způsobu, jak měřit a hodnotit úspěšnost výzkumu. Teprve podle výsledků této diskuse mají být stanoveny státní příspěvky pro akademii na roky 2011 a 2012. Podle dosavadní metodiky by totiž dostala z vládního rozpočtu téměř o polovinu peněz méně než letos. Vědci si rovněž slibují zlepšení situace od vítěze předčasných parlamentních voleb, které budou počátkem října.