Český stát dostal částečný návod, jak postupovat v případě zahraničních sázkových kanceláří, které v Česku nabízejí hazard na internetu. Evropský soudní dvůr v Lucembursku totiž včera rozhodl, že národní vlády mohou takové hry na svém území zakázat.
V Česku internetové sázení do ledna letošního roku nabízely pouze zahraniční firmy jako bwin či bettfair. Tuzemský zákon jim to sice nedovoloval, ale ani výslovně nezakazoval - a firmy se odvolávaly na licence ze svých domovských zemí. V lednu jim pak díky udělení pěti českých licencí na on-line sázky přibyla i tuzemská konkurence. Zahraniční firmy tu však své sázky nabízejí dále. Podle odhadů u nich Češi utratí až čtyři miliardy korun. Firmy tu však neodvádí daně ani neplatí peníze na dobročinné účely.
Podle zástupců společnosti Sazka, která patří mezi pětici českých firem, které na internetu působí, by se to nyní mohlo změnit. "Jedná se o významný mezník. Rozsudek vyvrací tvrzení provozovatelů sídlících například na Maltě či Gibraltaru, že mají právo neomezeně působit ve všech státech Evropské unie," řekl generální ředitel Sazky Aleš Hušák.
Podobný postoj mají i ostatní zástupci tuzemských sázkovek. "Na rozhodnutí nejvyššího evropského soudu jsme netrpělivě čekali. Jde o zlomový rozsudek, protože dává naši vládě nezpochybnitelný mandát, aby mohla proti nelegálním provozovatelům okamžitě a účinně zasáhnout," uvedl Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzového sázení.
Tak jednoduché to ale nejspíš nebude. "Nemyslím si, že by to mohlo sloužit jako vzor, protože současný zákon o loteriích je velmi nedokonalý. Všechna trestní oznámení, která byla na zahraniční konkurenci podána, byla zamítnuta. Pro mě je to ale dobrá zpráva z hlediska přípravy nového zákona," řekl Tomáš Zídek, náměstek ministra financí. Věcný záměr návrhu loterijního zákona by měl podle Zídka již během následujících týdnů dostat na stůl ministr financí Eduard Janota.
Evropský soudní dvůr se problematikou zabýval na základě žádosti Trestního soudu v Portu, u něhož společnost Bwin International Ltd. a Liga Portuguesa de Futebol Profissional napadly portugalskou legislativu, která je podle jejich názoru v rozporu se zásadou volného pohybu služeb, svobody usazování a volného pohybu plateb.
Podle zahraničních provozovatelů, kteří v Česku působí, však soud neřešil vztah mezi právy lokálních a zahraničních provozovatelů sázek na území daného státu a výrok soudu se týká výhradně možnosti státního sázkového monopolu za přesně stanovených podmínek omezit práva soukromých provozovatelů sázek.
"Celkově jde tedy pouze o vztah státní monopol versus soukromí komerční provozovatelé sázek a je zcela jedno, zda se jedná o lokální či zahraniční firmy," říká zástupce bwin Ondřej Schmidt s tím, že pokud by Česká republika přijala jakákoliv diskriminační opatření proti zahraničním provozovatelům sázek se snahou omezit jejich podnikání, je jeho firma rozhodnuta se okamžitě obrátit na soudy a požadovat od státu náhradu škod v plné výši.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist