Dalo se čekat, že spolu s návrhem na samorozpuštění sněmovny se poslanci pokusí prosadit také některé ze starších, ale veřejnosti dobře prodejných "výmyslů". Třeba aby dolní komora parlamentu neměla dvě stě, ale jen 199 členů.

Předevčírem s tím znovu přišli zelení. Navázali na svůj již několik měsíců starý návrh. Přidal se k nim ale i poslanec ODS Michal Doktor.

"Jde o reflexi a určitou snahu předejít patovým situacím," prohlásil jihočeský poslanec.

Úvaha je jasná - když bude lichý počet poslanců, nemůže nastat situace, která do značné míry určila nynější spory o předčasné volby, a to volební pat. Tedy situace, kdy vládní strany a opozice mají stejně hlasů.

Volba losem?

Jenže návrh, aby sněmovna měla jen 199 hlasů, připouští jiný pat - rovnost hlasů při prezidentské volbě. Poslanců a senátorů by totiž dohromady bylo 280, a tak by se mohlo stát, že dva vyrovnané tábory (jako tomu bylo v prvním kole loňské volby prezidenta) by vlastně zablokovaly výběr nové hlavy státu.

"A co pak budeme dělat při volbě prezidenta, kde se ve třetím kole sčítají hlasy poslanců a senátorů? Zákonodárců pak dohromady bude sudý počet a až to ve třetím kole bude 140 ku 140, tak to si prezidenta vylosujeme?" diví se návrhu ombudsman a bývalý ministr spravedlnosti Otakar Motejl.

Občanský demokrat Michal Doktor je ale neoblomný: "Myslím, že pat po sněmovních volbách je mnohem pravděpodobnější než pat při volbě prezidenta."

Šéf Strany zelených Ondřej Liška dodává: "My jsme to chtěli původně spojit hlavně s přímou volbou prezidenta. Přece jen bývalá vládní koalice se vyslovila pro přímou volbu." Oba každopádně odmítají, že by šlo o snahu zaujmout voliče.

Zda má pokus v pátek šanci na úspěch, je zatím ve hvězdách. Nicméně právní experti obou hlavních stran jsou k němu skeptičtí. "Systémové řešení to není. Navíc 199 poslanců stejně stabilní vládu nezajistí, většina jednoho hlasu není zárukou pro klidné vládnutí," říká exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Jeroným Tejc z ČSSD to vidí podobně: "Náš klub se k tomu vyjádří až v pátek. Jeden hlas navíc ale ještě neznamená pevnou vládu, přeběhlíků se dá sehnat víc."

Méně zákonodárců nepodpoří zřejmě ani lidovci. Podle jejich předsedy Cyrila Svobody je nebezpečné zavádět jakékoli další změny do senátního zákona, který ústavu mění a který poslanci budou schvalovat. "Pro nic takového nezvedneme ruku."

Lidovci otočili

Paradoxní ale je, že zatímco dnes jsou lidovci ústy svého lídra ostře proti, na jaře tomu bylo naopak. Když jim ještě šéfoval Jiří Čunek, oznámili, že budou usilovat o snížení počtu poslanců na 199. Reagovali tak na úvahy o změně volebního zákona, na nichž se dohodla koaliční vláda. Ta počítala s tím, že vítěz voleb získá bonus v podobě několika poslaneckých mandátů. To aby se předešlo opakování patu 100 na 100.