Plzeňská energetika ze skupiny J&T, druhý největší výrobce tepla a elektřiny v Plzni, postaví nový stomegawattový blok na výrobu elektřiny a tepla za jednu miliardu korun. Nahradí tři stará turbosoustrojí o celkovém výkonu 90 MW. Zařízení začne fungovat na konci roku 2012, řekl generální ředitel Václav Pašek.

"Běží soutěž na dodavatele turbíny a generátoru, probíhá diskuse nad dvěma nabídkami," dodal. Jednu podal Siemens a druhou Škoda Power sídlící hned vedle Plzeňské energetiky, která byla původně elektrárnou a teplárnou plzeňské Škodovky. Vítěz bude znám do konce roku. Podnik dlouhodobě nabízí silovou elektřinu ČEZ. Dále prodává ČEPS systémové služby pro stabilizaci přenosové soustavy, jejichž podíl roste.

"Do roku 2013 chceme teplárnu zásadně zmodernizovat. Vynaložíme na to dvě miliardy korun," dodal. První investicí bylo odsíření za 430 milionů korun, které podnik zprovoznil včera. Další bude záložní zdroj o výkonu 22 MW využívaný pro poskytování podpůrných služeb. Zařízení za 350 milionů budou tvořit dieselové motory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist