Šéfové proexportních agentur v Praze

Ve dnech 20. a 21. října se sešly v pražském hotelu Mövenpick více než tři desítky nejvyšších představitelů evropských agentur na podporu obchodu (ETPO). Přijeli na pozvání vládní agentury CzechTrade, která toto 51. pracovní setkání organizuje. "Hlavním tématem letošní konference byly inovace," uvedl Aleš Řiháček, ředitel odboru marketingu a komunikace CzechTrade. "Hovořili jsme tedy nejen o nových službách národních proexportních organizací na podporu mezinárodního obchodu, ale také o inovacích a změnách našich vnitřních procesů řízení, které jsou nutné pro dosažení vyšší efektivity těchto služeb, uvedl Aleš Říháček. "Celkově bylo setkání vzájemně výrazně inspirativní," hodnotí tuto celoevropskou konferenci.


Novinka - Trade Finance OnLine

Komerční banka přišla s novinkou, která ušetří klientům čas, peníze a optimalizuje firemní procesy. Jedná se o službu Trade Finance OnLine, jejímž prostřednictvím lze požádat o vystavení, provedení změny a sledování aktuálního stavu zpracování bankovní záruky, dokumentárního akreditivu a dokumentárního inkasa. Klienti mají zároveň přehled o veškerých přijatých transakcích. Komerční banka touto službou navázala na sílící trend poskytování produktů přes internet. "Při práci s TF OnLine naši klienti výrazně ušetří čas a náklady, a to díky využití odborně připravených vzorových textů a rychlému vytváření nových obchodů kopírováním již provedených transakcí," vysvětluje Jana Švábenská, ředitelka Divize financování obchodu a exportu Komerční banky. "Klienti rovněž mají přehled o všech platných dokumentárních platbách a bankovních zárukách, což je nepostradatelné pro řízení Trade Finance operací," doplňuje Jana Švábenská.


Kancelář CzechTrade v Kazachstánu

Už příští měsíc otevře CzechTrade svou novou kancelář v kazašské Almaty, v byznysovém centru střední Asie. Doplní tak dosavadních celkem 34 zahraničních kanceláří této vládní proexportní agentury. Podle Antonína Marčíka, který povede tuto kancelář, mají české firmy v Kazachstánu značné obchodní příležitosti. České firmy jsou v Kazachstánu aktivní již řadu let, jde například o Puro-Klima, Škodu Auto, Home Credit aj., mnohé další se na vstup na trh připravuje. "V minulých týdnech jsem se setkal s desítkami českých firem, které se vážně zajímají o Kazachstán, jako o nové odbytiště svých výrobků a místě svého podnikání. Nejvíce se zajímají o energetiku, těžbu surovin, strojírenství, zdravotnictví, zemědělství a potravinářský průmysl. Potřebují také získat informace o situaci na trhu, podmínkách podnikání, dovozních a celních podmínkách, možnostech otevření zastoupení či společných podniků. Některé firmy zajímají i možnosti a podmínky pro přímé investice," říká Antonín Marčík.

Ale i z kazašské strany je patrný zájem o spolupráci. Koncem září proběhl v Praze Den ekonomiky Kazachstánu v ČR, který organizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Velvyslanectví Kazachstánu v ČR a CzechTrade. Konference se zúčastnilo více než 20 kazašských firem z ropného a plynárenského průmyslu, chemie a petrochemie, elektroenergetiky, automobilového průmyslu, železniční dopravy, logistiky, bankovní sféry, farmacie, vodního hospodářství, turistiky. Některé ze zúčastněných firem mají přitom strategický význam pro kazašské hospodářství. Například státní fond Samruk-Kazyna, pod který patří přes 400 firem z různých sfér, přítomni byli zástupci naftařského a plynárenského holdingu KazMunayGaz, plynárenského a elektrárenského holdingu KazTransGaz, elektrárenského holdingu Samruk-Energo, státní železnice Kazakhstan Temir Zholy a další.

České firmy získaly jedinečnou příležitost setkat se se zástupci těchto firem přímo v Praze. A zájem o konferenci byl opravdu značný, o čemž svědčí účast více než osmi desítek firem. V průběhu konference byly prezentovány projekty z oblasti energetiky, ropného a plynárenského průmyslu, dopravy, které se v Kazachstánu připravují v nejbližších letech. Velké možnosti se mimo jiné otevírají i v oblasti farmacie a zdravotnictví. Přímo v Kazachstánu se vyrábí pouze 10 % požadovaného objemů léků, zbytek tvoří dovoz. V oblasti zdravotnictví a školství byl prezidentem N. Nazarbajevem vyhlášen program Výstavba 100 škol a 100 nemocnic. Do roku 2011 se předpokládá výstavba 46 nemocnic, 36 poliklinik, 9 center pro zpracování krve, 4 klinik pro léčbu tuberkulózy, 3 porodnic.


Severní Porýní-Vestfálsko láká Čechy

Největší německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (SPV) chce přilákat více českých podnikatelů. Proto uspořádala začátkem října německá vládní agentura na podporu přílivu zahraničních investic, NRW.INVEST, ve spolupráci s agenturou CzechTrade společné Business Forum k podnikatelským příležitostem v této zemi, jehož se zúčastnilo víc než 50 českých firem. "Rádi bychom pro podnikání v Severním Porýní-Vestfálsku získali další české firmy," zdůraznila Petra Wassmer, předsedkyně představenstva NRW. INVEST. V současné době působí v SPV zhruba 40 českých firem. Aktuální objem vzájemné obchodní výměny mezi Českou republikou a SPV činí téměř devět miliard euro. Objem zahraničního obchodu se za posledních deset let zpětinásobil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist