Čeští exportéři se mohou zapojit do projektu HSBC GRANT a vítěz této soutěže obdrží jeden milion korun. Možnost získat HSBC GRANT je však příležitostí nejen pro výrobce či exportní obchodníky, nýbrž i pro exportéry služeb, inovací, patentů nebo výsledků výzkumu.

Nejde však jen o uvedenou částku. Kromě finanční podpory konkrétního exportního případu získá vítěz i mimořádné know-how pro svůj export v daném teritoriu. Bude totiž moci využít pro svůj obchod zkušenosti titulárního partnera projektu - mezinárodní bankovní a finanční instituce, která působí v 86 zemích. A kdo získá grant pro svůj exportní projekt, se dozvíme v březnu 2010, kdy bude vyhlášen vítěz soutěže.

"HSBC GRANT na podporu zahraničního obchodu představuje unikátní podporu, kterou jakožto banka můžeme vývozcům poskytnout. Věříme v budoucnost českého exportu. Touto iniciativou se zaměřujeme nejenom na současnost, ale především na potenciální rozvoj exportu v následujícím období," uvádí Arjan van den Berkmortel, CEO české pobočky HSBC Bank plc a současně předseda grantové soutěže.

V projektu HSBC GRANT nejde čistě o grantovou soutěž o milion korun a obchodní knot-how, ale i o doprovodná setkání a diskuse odborníků a exportérů na témata, která vývozce zajímají nejvíce. Debatu umožňuje skutečnost, že projekt vznikl za podpory české pobočky HSBC Bank a organizátoři přizvali jako odborné partnery Českou exportní banku, Evropský garanční a záruční fond, Hospodářskou komoru ČR, Asociaci malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR a Asociaci exportérů ČR.

Již poslední den v září se v Brně setkali zástupci exportérů na panelové diskusi nad tématem dopadů silné koruny a kolísáním měnových kurzů. Zástupce Asociace exportérů Otto Daněk vyzval k úvaze o možnosti vytvoření silné státní proexportní banky a na banky apeloval k větší vstřícnosti při poskytování úvěrů. "Pomozte nám nyní přežít, my vám to vrátíme i s úroky," řekl Otto Daněk. Podtrhl tím skutečnost, že právě v dobách recese je vztah firmy a její banky zatěžkávací zkouškou a že firmy, které nyní odolají, budou poté své banky vybírat v době růstu. Otto Daněk informoval přítomné o dlouhodobé snaze Asociace exportérů působit na vládní představitele, aby učinili taková opatření, která by zemi přiblížila přijetí eura.

A jak se na klíčové problémy našich exportérů dívá investiční bankéř? Například Filip Koutný z HSBC BANK k této otázce uvedl: "Koruna posiluje od roku 1999 a je třeba si uvědomit, že kurz koruny je funkcí vztahu eura a USD a nelze očekávat, že tomu bude jinak." Zde účastníci opět nahlédli do statistik kurzového vývoje za poslední rok a přesvědčili se, jak ošemetné jsou odhady předních světových analytiků.

"Jakékoli zajištění kurzových rizik nebo zásahy do devizového trhu jen odsouvají současný stav do budoucna. Ten nelze řešit v podstatě žádnou intervencí, která ve svém důsledku jen stát stojí peníze. Když se podíváme na analýzy ze září roku 2008 a porovnáme je s nynější ekonomikou, můžeme tvrdit jen to, že skutečným králem je hotovost a ten, kdo ji drží na straně firem i na straně bank. Enormní je tlak na marže v bankovním sektoru. I nadále však platí, že vztah klienta a banky musí stát na důvěře," shrnul nahlížení banky na trh úvěrů Filip Koutný. Tím také okomentoval poznámku jednoho z účastníků debaty, zda přístup bank k úvěrování firem není de facto zneužitím situace na trhu a tichou kartelovou dohodou.

V diskuzi upozornila Kateřina Vojvodíková z ČEB na specifické prostředí produktů a služeb její banky. Zástupkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků Pavla Břečková upozornila na to, že ztráty na kurzových rozdílech vedou ke snižování investic do inovací a vzdělávání ve firmách, což nevyhnutelně ovlivní konkurenceschopnost. Doporučila především malým a středním podnikům řídit riziko plynoucí ze změn měnových kurzů vytvořením portfolia při řízení rizik.

Další setkání exportérů se uskuteční 4. 11. v Praze a účastníci vyslechnou nejenom komentář zástupců profesních organizací, ČEB, EGAP a HSBC banky k aktuální situaci českého exportu, ale i doporučení, která přední proexportní odborníci budou formulovat pro naše vývozce do příštího roku. Na následujícím listopadovém setkání (11. 11. Ostrava) se exportéři podělí o zkušenosti z našich tradičních, ale dnes někdy pozapomenutých exportních teritorií, jako jsou některé země SNS, Jižní a Střední Amerika, Indie či Bangladéš.


Autor je ředitel společnosti ROY BILLING, s. r. o.

Více informací o grantové soutěži HSBC GRANT i doprovodných setkáních exportérů najdete na stránkách: www.grantproexport.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist