Mezi českými podnikateli panuje vůči Srbsku stále ještě jistá nedůvěra. "Pramení to zejména z nedostatku informací o tomto trhu," říká Karel Šindlář, předseda Sdružení podnikatelů SPPKJ, které se zaměřuje zejména na podporu podnikání na srbském trhu. Sám však přiznává, že ve srovnání s předchozími lety je situace mnohem odlišnější.

Velký informační obrat nastal v roce 2007 po podepsání smlouvy o spolupráci mezi českou vládou a Radou ministrů Srbska a následně po návštěvě prezidenta Borise Tadiče v Praze. Podle Karla Šindláře také to, že naše vláda zařadila Srbsko na první místo v rozvojové spolupráci, je pro podnikatele signálem podpory vzájemnou spolupráce.

Srbsko se v poslední době připravuje na vstup do Evropské unie. Proto pokud česká firma zvažuje vstup na tamní trh, oblastí zájmu srbské strany je získání zkušeností a informací, jak se co nejvýhodněji přiblížit Evropské unii. Týká se to i uvádění zákonů do praxe. Předávání zkušeností se týká i řady oborů. "Jedné české firmě jsme pomohli zúčastnit se tendru na studii proveditelnosti v oblasti ochrany proti nadměrnému hluku. Tender vyhrála srbská firma a česká firma se stala subdodavatelem odborné části. Srbská strana pak vyjádřila zájem o dodávku technologií na výrobu protihlukových zábran z odpadního plastu. To je příklad předávání zkušeností, které vedou k reálnému byznysu," uvádí Karel Šindlář.

V současné době je v Srbsku aktuální ochrana životního prostředí. "Stav je alarmující a bude mnoho příležitostí proniknout na trh s českými technologiemi," poznamenává šéf Sdružení podnikatelů SPPKJ, který v polovině října prezentoval v Bělehradě šestnáct tuzemských firem na veletrhu EKOLOGIE - ENERGETIKA.

Dalšími oblastmi, v nichž mohou uspět české firmy, je energetika, alternativní zdroje energie, zpracování biomasy, stavební materiály a stroje, technologie pro potravinářský průmysl. "Srbsko potřebuje téměř vše, ale vyjmenované komodity mají za sebou státní podporu, a tím i finance," podotýká Karel Šindlář.