Se společností Fortuna, která by podle informací HN mohla nabídnout své akcie veřejnosti již v prvním pololetí příštího roku, může pražské burze skončit dlouhý půst, co se týče primárních nabídek akcií (takzvaná IPO). Poslední společností, která na burzu do Prahy přišla, byla v květnu 2008 důlní NWR. To ve světě se již trh s novými akciemi začíná znovu hýbat.

Ve Spojených státech růst akciových trhů způsobil nejrychlejší příliv nových firem na burzy za poslední dva roky. Podle agentury Bloomberg prodali nováčci na burzách v USA od začátku září akcie za sedm miliard dolarů. To jsou téměř dvě třetiny toho, co firmy na burzách získaly od ledna do konce srpna.

Z celosvětových statistik, které jsou k dispozici nejpozději ke konci třetího čtvrtletí, vyplývá, že nejlépe je na tom v tomto ohledu Asie. Podle studie poradenské společnosti Ernst & Young získaly ve světě nové firmy od investorů na burzách během úpisu ve 3. čtvrtletí 37,8 miliardy dolarů. Na čínské společnosti z této sumy připadly takřka dvě třetiny, na americké 8,4 procenta a indické firmy získaly kolem sedmi procent.

Jenže k normálu má situace na trhu s IPO ještě daleko. Novým akciím se totiž nedaří vůbec dobře. Agentura Bloomberg uvádí, že nové akcie v USA rostou po svém uvedení na trh průměru jen o 2,3 procenta rychleji než hlavní index Standard & Poors 500. Dlouhodobý průměr však mluví o tom, že by cena nových akcií měla v prvním měsíci po jejich burzovním debutu překonat index o 21,3 procenta.

"Je jasné, že IPO se vždy prodává s příliš optimistickým očekáváním a až potom si lidé uvědomí, že situace na burzách vlastně tak optimistická být nemusí. Ani já nevím, proč teď akcie vlastně rostou, a neví to ani většina bankéřů," komentuje tuto situaci Chris Kelly, který pomáhá firmám s emisemi akcií v americké právní firmě Jones Day. Trh s primárními emisemi se tak nevrátí do normálu, dokud se neukáže, že růst akcií má opravdu zdravý základ a celá situace se uklidní.

Situaci není růžová ani v Evropě. Podíl evropských firem na světových IPO byl ve třetím čtvrtletí nižší než jedno procento. I proto je pro českou Fortunu velmi důležité načasování emise a firma v nejbližších týdnech podle svého investičního šéfa Jozefa Janova teprve učiní rozhodnutí, zda plán s IPO zrealizuje.

Fortuně by však podle analytiků tato doba tolik vadit nemusela. "Fortuna má výhodu, že jejímu oboru se daří i v krizi. Jednoduše řečeno, lidé prostě často vsadí své poslední peníze. Navíc je to firma, k níž má díky osobním zkušenostem řada lidí skutečně blízko a její příběh se bude dobře prodávat," vysvětluje Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Příští týden zamíří lačné zraky investorů do Polska. Tam končí úpis letos největší evropské burzovní premiéry - energetické PGE za šest miliard zlotých (zhruba 37 miliard korun).


Růst ceny nových akcií v posledních měsících


o 2,3% rychleji než index S&P 500

Růst ceny nových akcií za posledních 14 let


o 21,3% rychleji než index S&P 500


ZKLAMÁNÍ
Obří americká železniční společnost Rail America si přišla 12. října pro peníze na burzu. Její akcie však zatím klesají.
FOTO: ARCHIV HN