ft.jpg 

Na první fotografii, kterou vyhledá prohlížeč Google po zadání jména Olafur Hauksson, je muž v maskáčích, který hrdě ukazuje šestikilového stříbřitého pstruha vytaženého z islandské říčky.

Vyhledaná fotografie je realistickým zobrazením života bývalého policejního komisaře v městečku Arkanes, rybářské osady s 6500 obyvateli vzdálené zhruba 50 kilometrů od Reykjavíku.

Již od ledna se ale Hauksson honí za úplně jinými úlovky. Stal se totiž zvláštním žalobcem, pověřeným vyšetřováním krachu islandských bank. Součástí jeho práce je odhalit, jakou roli sehráli v jedné z epizod finanční krize sami finančníci.

S takovou prací ale nemá Hauksson téměř žádné zkušenosti. Jako komisař v Arkanes řešil maximálně pokusy o vraždu a případy sexuálního napadení. Na rozdíl od jiných kandidátů na tuto pozici měl ale jednu zásadní výhodu - nebyl žádným způsobem napojen na obviněné a vlivné finančníky.

Například islandský vrchní žalobce byl donucen z vyšetřování bankéřů odstoupit. Jeho syn totiž seděl ve vedení největšího akcionáře banky Kaupthing, která byla předmětem vyšetřování. Vláda tedy hledala vhodnějšího kandidáta, který by se citlivého případu ujal. Naprostá většina lidí z uzavřeného okruhu profesionálních právníků se ale ocitla v podobném střetu zájmů. Po neúspěšném hledání vhodného kandidáta byl Hauksson vyzván, aby se o post přihlásil sám.

Už deset měsíců ale čelí Hauksson posměchu a kritice kvůli své nezkušenosti i pomalému tempu vyšetřování. Vyšetřuje se více než 40 případů finanční kriminality, ale doposud nebyla vznesena žádná konkrétní obvinění a nejsou známa ani jména hlavních podezřelých.

Okolo celého vyšetřování vznikly i konspirační teorie, které tvrdí, že vláda pověřila tak důležitým vyšetřováním nezkušeného komisaře schválně, aby zabránila potrestání islandské finanční elity, úzce napojené na tamní politiky.

Vyšetřování se točí zejména kolem umělého navyšování cen akcií a dalších finančních manipulací ve třech velkých islandských bankách - Landsbanki, Glitnir a Kaupthing, které zbankrotovaly loni v říjnu.

Z dosavadního vyšetřování banky Kaupthing vyplývá, že většina půjček putovala jejímu největšímu akcionáři a několika dalším vybraným klientům za podezřele výhodných podmínek. Vyšetřovatelé nyní řeší, zda část půjčených peněz nebyla použita právě na umělé navýšení ceny akcií banky.

Policie minulý měsíc prohledala reykjavické kanceláře společností KPMG a PricewaterhouseCoopers, které mají na starosti audit zkrachovalých bank. Podle Haukssona tato akce vnesla do vyšetřování nové světlo. Kritici ale tvrdí, že takových akcí, které si "posvítí" na islandskou oligarchii, by mělo být mnohem více.

Rozplést složité vztahy mezi bankéři mají Haukssonovi pomoci posily ze zahraničí. Patří k nim i Eva Jolyová, která v 90. letech odhalila korupční skandál ve francouzském ropném koncernu Elf. Odborníky by měla vyslat i Británie, kde měly padlé islandské banky silnou pozici.

Podle Jolyové může trvat až pět let, než se podaří vyšetřování uzavřít, a první žaloby by mohly padnout až příští rok. Kritiku Haukssona ale odmítá. "Počasí je na Islandu tak hrozné, že vítr vám klidně převrátí auto. Přesto Hauksson jezdí denně hodinu do práce a mimo kancelář nikdy nebyl déle než pár hodin," chválí Haukssona Jolyová.

Přesto mnoho lidí o jeho schopnostech pochybuje. Hauksson nicméně věří, že se svou prací začíná "srůstat". "Každý den jsem silnější a schopnější," říká o sobě Hauksson.

FT



CHCEME SPRAVEDLNOST
Islanďané protestují před budovou parlamentu téměř každý týden. Požadují, aby byli konečně odhaleni bankéři, kteří dovedli ostrovní zemi ke krachu.
FOTO: REUTERS