Varšavská burza
27,5 mld. EUR
Pražská burza
13,7 mld. EUR
Další dvě české energetické firmy by již brzy měly zamířit na polskou burzu. V úterý to v Praze prohlásila členka představenstva varšavské burzy Beata Jaroszová.
Nemusely by však být jediné. Představitelé burzy z Varšavy jsou totiž právě teď na "lovu" dalších českých společností. Včera v Praze se semináře, který je měl přesvědčit, aby získali kapitál na polském trhu pro malé firmy NewConnect, zúčastnili zástupci asi 40 českých společností.
Varšavská burza i čeští brokeři, kteří s ní spolupracují, si od akce hodně slibují. "Mám v kapse minimálně dvacet vizitek od firem, které projevily zájem o tuto variantu získání kapitálu využít," říká účastník akce Jan Procházka ze společnosti Cyrrus, který připravoval emise BGS a Photon energy - tedy zatím jediných dvou českých firem, které již na burze v Polsku jsou.
"Na druhou stranu si uvědomuji, jaká je situace, a budeme rádi, když se rozhodne alespoň několik z nich," dodal.
"My bychom byli rádi za pět až deset českých firem," dodala Jaroszová s tím, že firmy by na burze ve Varšavě nemusely vydávat jen akcie, ale i dluhopisy. Polská burza chce totiž získat dominantní postavení v regionu a získat firmy i investory z dalších zemí včetně Česka, Ukrajiny, ale i Británie.
Polská burza verbuje v Česku, chce přilákat tuzemské firmy - čtěte ZDE
České investory přitahuje největší evropský burzovní debut - čtěte ZDE
V Praze podle Jaroszové v příštích měsících podobnou akci zopakuje. Jejím největším soupeřem je skupina CEE Stock exchange group - tedy skupina, kterou kontroluje vídeňská burza a kam patří i burza v Praze.
"Varšavská burza je velmi dobrá v získávání malých společností. Ale až bude nějaká investiční banka chystat emisi středně velké společnosti, bude se pravděpodobně rozhodovat spíše podle faktických čísel a reálií firmy. A je pravdou, že kdykoli se dělala emise zároveň v Česku i v Polsku, byla poptávka z Česka několikanásobně vyšší," říká na to generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.
Podle něj třeba v případě debutu společnosti Pegas v roce 2006 byl zájem v Česku skoro čtyřicetkrát větší než v Polsku. Na druhou stranu do česka již dlouho žádná firma na burzu nepřišla. Naposledy NWR v květnu 2008.
V Polsku mají letos naopak 22 nováčků. Většina z jich je však právě na NewConnectu, kam míří jen velmi malé firmy. Třeba česká BGS Energy zde získala 40 milionů. Nejmenší takzvané IPO v Praze byly AAA Auto Praha za víc než miliardu korun.
I to je důvod, proč se na polském trhu obchoduje mnohem více firem než v Praze. Na druhou stranu s 25 akciemi pražské burzy - z nichž se ve skutečnosti denně obchoduje jen s třinácti - proběhne ročně jen o polovinu méně obchodů než s necelými pěti stovkami firem ve Varšavě.
Varšavská burza (na snímku členka představenstva Beata Jaroszová) chystá v Praze další nábory.
"Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo do Polska dostat pět až deset českých firem," řekla Jaroszová
HN - Libor Fojtík
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist