VESPORU

Zatímco profesor na univerzitě v New Yorku Nouriel Roubini čeká na trzích katastrofu, významný americký investor Jim Rogers teorii o tom, že na burzách se tvoří nebezpečná bublina, zásadně odmítá.

Růst cen zlata, ropy a akcií - to všechno skončí velkou katastrofou, splasknutím ohromné nafouknuté bubliny. To tvrdí o současné situaci na trzích profesor univerzity v New Yorku Nouriel Roubini, který se proslavil tím, že předpověděl finanční krizi. Jenže má tentokrát pravdu?

Jeho názory totiž kategoricky odmítá další z respektovaných finančních mágů Jim Rogers. Ten zase předvídal třeba prudký růst cen komodit v roce 1999.

Rogers přitom říká: "Roubini by si měl dodělat domácí úkoly. Jaká bublina? Vždyť třeba ceny komodit jsou sotva na polovině svých maxim z minulých let." To platí třeba pro cenu ropy, která se v minulém týdnu vyšplhala nad 80 dolarů za barel. Loni v létě však jeden barel ropy stál dokonce 146 dolarů. Úplně jinak je na tom ale zlato, jehož cenu v pátek investoři vyhnali na historické maximum 1101 dolarů za troyskou unci.

Jenže právě zlatu Rogers důvěřuje vůbec nejvíc. "Cena zlata se jednoho dne dostane až na dva tisíce dolarů za unci. Ale podle toho, co se bude dít ve světě, se může vyšplhat ještě výše. Když totiž staré maximum ceny zlata z roku 1980 očistíte o inflaci, dojdete právě k číslu dva tisíce dolarů, a dříve či později se tam jeho cena prostě vrátí," tvrdí Rogers.

Roubini, přezdívaný pro své chmurné předpovědi Doktor Zkáza, vidí celou věc ve zcela jiném světle. Podle něj spekulace s americkým dolarem způsobí prudký pokles cen všech aktiv.

Díky nulovým úrokovým sazbám v USA si totiž investoři masově půjčují dolary a nakupují za ně akcie i komodity. Tím, jak dolary mění na jiné měny, aby si mohli koupit třeba cenné papíry z rozvíjejících se trhů, jako jsou Čína nebo Brazílie, posílají kurz dolaru dál dolů.

"Reálně si tak vlastně půjčují dolary za záporný úrok, protože když si je nejprve půjčí, následně je prodají za jiné měny a dolar mezitím oslabí, mohou půjčené dolary pořídit zpět mnohem levněji," vysvětlil Roubini svou teorii na fóru v Jižní Africe.

A právě tento snadný přístup k levným dolarům, za něž se hojně nakupuje, pak živí nákupy aktiv a žene rychle vzhůru ceny na akciových a komoditních burzách. Problém podle Roubiniho nastane, až jednoho dne začne dolar rychle posilovat. Potom si dolary všichni budou chtít nakoupit zpátky, aby mohli zaplatit své půjčky, a tím způsobí prasknutí bubliny na všech ostatních trzích.

"A dolar jednou posilovat začne, protože prostě nemůže oslabit až na nulu," prorokuje Roubini.

Právě oslabující dolar jako příčina růstu cen je přitom jediná věc, na které se Rogers s Roubinim shodne. "Ano, dolar oslabuje, a to způsobilo růst cen na burzách. Jak dlouho to bude trvat, nevím, ale já bych teď nejradši všechny své dolary prodal," říká americký investor. "To, že ceny rostou, není bublina. Je to prostě dobrý rok, je to přímo skvělý rok a po něm mohou samozřejmě ceny o něco spadnout. Jenže to rozhodně nebude nějaký katastrofální propad," uzavírá však Rogers.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist