José Gonzáles Tapa je hrdý na svůj bíle lakovaný Nissan pick-up. Jezdí s ním každý den mezi Ayutla a La Mesa. Obě malá městečka leží v mexickém státě Guerrero na jihu země. Práce je zde tak málo, že tento podnikatel v oblasti dopravy stěží uživí svoji rodinu. Jako skladový dělník pracoval dříve řadu let na Floridě, takže si po návratu mohl našetřit na vůz a pustit se do soukromého byznysu. To je sen mnohých mexických emigrantů, kteří vydělávají peníze ve Spojených státech.
Díky příbuzným v USA a zasílaným dolarům žije v Guerreru a v dalších částech Mexika množství rodin. Globální krize však přiškrtila tento finanční proud, jehož objem se meziročně snížil o celou pětinu. Dopady pociťují miliony obyvatel.
Na cestovním ruchu a zájmu turistů se navíc negativně projevila prasečí chřipka. Turismus generuje dva miliony pracovních míst; v roce 2008 vytvořil 8 procent HDP, letos skončí s mnohem horšími výsledky. "Nejvíce postiženými obory světovou recesí jsou automobilový průmysl a služby, především ty, které jsou spojeny s cestovním ruchem," poznamenává k situaci Martin Torres, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Zastupitelského úřadu ČR v Mexiku.
Dvanáctá
nejsilnější ekonomika se jen v první polovině roku propadla meziročně o 9,2 procenta, což byl nejhorší výsledek mezi latinskoamerickými zeměmi. Podle odhadů různých institucí by za letošní rok mohl HDP poklesnout až o 7,7 procenta. Mexická národní banka předpokládá, že by k hospodářskému oživení o zhruba 2 procenta mělo dojít už v příštím roce. Světová banka je mírně opatrnější a hovoří o 1,7procentním růstu.
Pod tlakem se ocitá i veřejný rozpočet, který strádá nízkými cenami ropy; vláda ho kompenzuje z přebytků z minulých let. "S růstem deficitu veřejných výdajů se počítá i pro příští rok," uvádí Martin Torres. Potvrzují to vládní čísla letošního 2,1procentního deficitu a plánovaného 2,5procentního deficitu na rok 2010.
Ekonomický vývoj komplikuje i snížení přílivu zahraničních investic. Ten už v minulém roce oslábl v meziročním srovnání o 20 procent. Letošní míra inflace dosáhne však jen rozmezí 3,3 až 4,3 procenta.
Pro české exportéry není nynější situace právě příznivá, byť se již příští rok počítá s odražením mexické ekonomiky ode dna. Nadále však zůstává tento ohromný trh výzvou a zatím ne zcela využitým odbytištěm. "Přestože Mexiko ve světovém žebříčku českých vývozů postoupilo ze 71. místa v roce 1995 na 44. místo v roce 2008, je toto umístění hluboko pod absorpční schopností místní ekonomiky," uvádí Martin Torres.
V zemi existuje
celá řada odvětví, která jsou vhodná pro uplatnění našeho boží. "Mezi perspektivní obory pro naše firmy v Mexiku patří energetika. Zejména se jedná o rekonstrukci a modernizaci původních zařízení na výrobu elektrické energie a budování nových, s důrazem na ochranu životního prostředí. Možnosti jsou v oblastech těžby ropy a plynu, uhlí a rud, v dopravní infrastruktuře, kde se to týká například možností dodávek komponentů pro železnice a metro, pro automobilový průmysl. Šance jsou v technologiích pro ochranu životního prostředí včetně zalesňování, v informatice a v řadě dalších oborů," shrnuje Martin Torres.
V Mexiku se v posledních letech daří zejména našim výrobcům a vývozcům strojírenských výrobků, jejichž podíl na celkovém exportu této země stoupá. V loňském roce už tato komodita představovala více než 70 % našich exportů.
V posledních letech převažují ve vývozu automobilové díly, elektrické přístroje a součástky, klimatizační zařízení, čerpadla, radiolokátory, zdravotnická zařízení. Přitom na tamním trhu byly dříve dobře známé tradiční výrobky, jakými jsou textilní, obuvnické a kožedělné stroje, obráběcí stroje, skleněná a kovová bižuterie, chemické a farmaceutické produkty, polygrafické stroje, dekorativní a užitkové sklo, hudební nástroje.
Pozitivním faktorem
je, že v průběhu posledních osmi let došlo k radikálnímu otevření mexického trhu. Až na výjimky byly odstraněny netarifní překážky jak ve vývozu, tak i v dovozu. "Zahraniční obchod Mexika, hlavně ve vztahu k USA, Kanadě i EU, je v zásadě liberalizován s výjimkou některých zemědělských produktů, pracovní síly, služeb, jako jsou telekomunikace, finanční služby a investice, kde existují překážky ústavního charakteru, které se zatím vládě nepodařilo překonat," uvádí Martin Torres.
Jak také poznamenává, mexický trh je v určitých oborech do jisté míry saturovaný, a pokud jde o konkurenci, značně tvrdý a nekompromisní. Vždy je nutné brát v úvahu, že mexické firmy obchodují především s partnery z USA; mají tedy zkušenosti s prosazováním se na severoamerickém trhu včetně všech obvyklých standardních komerčních postupů.
Za nejefektivnější formu distribuce užívanou v tomto prostředí převážnou většinou zahraničních firem považuje Martin Torres prodej prostřednictvím místních obchodních zástupců, případně formou účasti na výstavách, veletrzích a předváděcích akcích. V zásadě existují dvě varianty: prodej prostřednictvím prodejce specializovaného na určitou komoditu, nebo využití sítě kapitálově silných obchodních domů, které mají své pobočky ve většině významných míst.
Tuzemští exportéři by měli zvážit veškerá pozitiva a negativa, k nimž patří i vysoká míra kriminality. Její nárůst je spojován s nepříznivými dopady recese na nejchudší vrstvy obyvatel, kteří musí měsíčně vyjít se zhruba 120 eury, a rostoucím počtem nezaměstnaných. Jen během tří měsíců prvního pololetí letošního roku přišlo o práci 400 tisíc osob. José Gonzáles Tapa je však optimistou, což patří k mexickému charakteru. Proto věří, že mu jeho pick-up vydrží ještě dlouho stejně jako jeho malý byznys.
Podnikání v Mexiku
Silné stránky
l přísný bankovní dozor, nezávislá centrální banka
- 12 dohod o volném obchodu se 44 státy
- most a výrobní platforma pro Severní a Jižní Ameriku
- vybudovaná síť dálnic, železniční spojení do USA
- nízké mzdy manuálních pracovníků
- státní podpora pro zahraniční investory
Slabé stránky
l přelidnění v hlavním městě Mexiko City, dopravní kolapsy
- slabý výzkum a vývoj ve vztahu k průmyslu
- neefektivní právní systém
- chybějící systém vzdělávání kvalifikovaných pracovníků
- byrokracie, dlouhé čekací lhůty pro získání certifikací
- státní monopol v energetickém odvětví
Šance
l druhá největší ekonomika a druhý největší trh v Latinské Americe
- vysoká ekonomická závislost na USA
- státní investice do infrastruktury
- vysoká kupní síla ve městech
- rostoucí potenciál v odvětví cestovního ruchu
Rizika
l kritická bezpečnostní situace
- vysoká závislost na přímých zahraničních investicích a importech technologií
- vysoká sociální polarizace
- křehká politická stabilita
- nízké příjmy a výdaje státního rozpočtu
Zdroj: gtai
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist