1 Bosenský plackopes
Max Andersson/Lars Sjunnesson
Mot

Švédští postpunkoví kreslíři (oba *1962) byli hvězdami nedávného mezinárodního festivalu KomiksFest! v Praze. Na výstavě Tito on Ice také představili české vydání své poslední knihy. V roce 1999 se vypravili na výlet do ex-Jugoslávie a své dojmy z válkou roztrhaného Sarajeva zachytili velmi expresivním způsobem v černobílém komiksu. Mimochodem: "plackopes" byl podle nich tehdy nejrozšířenější psí rasou v Bosně; šlo o psa přejetého pásy tanku.
jd

2 Zmizet
Petra Soukupová
Host

Rodina, to je dnes asi všechno možné, ale nejméně ze všeho táta, máma, dvě děti, jeden byt, kanárek a hlubina bezpečí. Že se dnes v naší části světa většina rodin rozpadá a že na to společnost reaguje pružnými a proměnlivými modely rodinných vztahů, je banální sociologický poznatek. Mladá spisovatelka (a scenáristka, například nováckého Comebacku) Petra Soukupová nicméně z tematického materiálu citových vztahů zašmodrchaných v těsném a bolestivém prostoru nepravidelných rodinných konstelací vykřesala patrně nejzářivější plamen aktuální literární sezony. Kniha Zmizet přináší triptych deziluzivních povídek o doslova nebo symbolicky "ztracených" dětech dnešní doby. O jejích tragédiích se zde vypráví očima ústředních hrdinů a hlavně jazykem, který je tragicky holý, prostý psychologizace i všech slovních okras, obnažený až kost. Výsostná literatura.
pj

3 Poslední jednorožec
Peter S. Beagle
Argo / Triton

Já vím, že to není první vydání. Je druhé, ale revidované a redigované, kterážto pečlivost už dnes sama o sobě stojí za pochvalu. Ale hlavně: pokud jste si zkazili trávení fantasy konzumní, masovou, řvavě propagovanou, leč stereotypní, tady je jedna z nejlepších šancí si chuť spravit. Tahle fantasy je snová, poetická, lyrická, citlivá, literární, a přitom o nic méně čtivá.
rp

 

 

 

 

4 Opilec a květinářka
Nicolas Werth
Rybka Publishers

V knize s podtitulem Historie jedné masové vraždy (1937 - 1938) líčí francouzský historik Nicolas Werth období Velkého teroru, odehrávajícího se v SSSR v těchto letech. Zatčení byli rozděleni do dvou kategorií. Zařazení do první z nich znamenalo trest smrti zastřelením, do druhé 10 let věznění v gulagu. Za 16 měsíců bylo zastřeleno 750 tisíc a uvězněno 800 tisíc sovětských občanů, čímž byl plán stanovený Stalinem splněn a překročen. Mimo jiné i díky aktivitě stranických tajemníků, mezi kterými se zvlášť vyznamenal pozdější reformátor N. S. Chruščov, žádající opakovaně o zvýšení kvót k popravám. Děsivou atmosféru tehdejší doby ilustrují osudy dvou lidí: opilce, který srazil lahví vodky obraz hlavy státu a byl popraven jako terorista, a květinářky, prodávající květiny na leningradském hřbitově. Nicolas Werth (*1950) pracuje jako ředitel Ústavu pro soudobé dějiny v rámci Národního centra vědeckého výzkumu v Paříži. Je autorem řady knih a od#173#borných článků, mezi nejznámější patří?Stát proti svému lidu - násilí, represe a teror v SSSR v letech 1917 až 1953, Moskevské procesy nebo Rusko v revoluci.
jS

5 Budapešť
Chico Buarque
Torst

Populární brazilský zpěvák, textař a kytarista (*1944) píše divadelní hry a knihy už od konce 60. let. Hrdina jeho románu je "ghostwriter", muž žijící ve věčném stínu. Právě se vrací z kongresu anonymních spisovatelů, který je ne nadarmo přirovnán ke společnosti anonymních alkoholiků. Z Istanbulu míří jeho cesta do rodného Ria. Po nahlášení bomby na palubě letadla se ovšem neplánovaně objeví v naprosto neznámém městě uprostřed Evropy.
jd

 

 

 

 

6 Bludiště seznamů
Umberto Eco
Argo

Hromadění a konzum: nekonečné seznamy toho, co chceme vlastnit a vlastníme, jsou omamující. Umberto Eco (1932) fenomén a poetiku seznamů osahává z hlediska literárněhistorického v knize Bludiště seznamů. Hromadění informací není nic nového (seznamy svatých, bájných zvířat, popisy králem vlastněných pokladů...), ale dnes se v informacích utápíme. Ale ani přepečlivé seznamy prožitých dní nezabrání strachu ze smrti, která své seznamy sestavuje neúprosně a razantně.
Rd

7 Francouzská galantnost
Claude Habibová
Academia

Claudie Habibová se v knize Francouzská galantnost zabývá obecně kulturním vývojem galantnosti, nejen jako pojmem reprezentujícím vztah mezi muži a ženami. Výhody takto domluveného chování nezpochybňují ani feministky, jak se v Čechách mylně prezentuje. Galantnost spojujeme s Francií, kde se za Ludvíka XIV. stala nepsanou normou života dvorské aristokracie v 17. a 18. století. Co s galantností v dnešní individualistické a konzumní společnosti? Možná je to jediný způsob, jak zachovat území nikoho, kde panuje klid před bouří a regulují se odlišné projevy sexuální touhy. Galantnost by neměla chybět ani v mužské smečce, ani v politice, ani v rodině. První předpoklad vítězství zdravého rozumu a vědomí, že každý jsme v tom nakonec sám, v zvládání sebe a skutečnosti. Ať už jsou naše nákupní seznamy jakkoliv dlouhé...
Rd

 

 

 

8 Nejlepší české básně 2009
Karel Šiktanc, Karel Piorecký (eds.)
Host

Nově vznikající českou poezii čtou stovky, nejvýše tisíce čtenářů. I její skutečně skvělí autoři čelí přitom obecnému mínění, že poezie nemá nic společného s aktuálním životem. Antologie "nejlepších" českých básní, které z knižních, časopiseckých i internetových stránek zveřejněných od podzimu 2008 do podzimu 2009 vybral ve spolupráci s mladým kritikem Karlem Pioreckým patriarcha české poezie Karel Šiktanc, je pokusem (prvním z řady: podobný výbor má vycházet každý rok) narušit toto zakletí do bezčasí. Pioreckého doslov vztahuje novou básnickou produkci k atmosféře posledních měsíců, zejména k jejich klíčovému emblému: krizi. A jaké básně jsou uvnitř knihy? Různé. Silné texty nabídli přitom autoři, u nichž to čekáme (Hruška, Typlt, Jirous), ale také debutanti: třeba Jan Těsnohlídek ml.
PJ

 

 

9 Záchodky celého světa
Morna E. Gregoryová, Sian Jamesová
Slovart

Co už se všemi těmi Tádž Mahaly, Grand Canyony a zvířátky! Konečně obrazová kniha o věcech z nejpodstatnějších. Na můj vkus ne dost rozsáhlá, některé části WC-geografie světa jsou vysloveně zanedbané (včetně východu Evropy a Čech, abych odhalil národovecké karty). Ale beru to jako první toaletně-splachovací vlaštovku. A aby následovala publikace důkladnější, je třeba, abyste si vy tuhle knihu kupovali.
RP

 

 

 

 

10 Divocí detektivové
Roberto Bolano
Argo

Ironie a humor v moderní verzi Šeherezádina vyprávění v mistrovsky napsaném románu, který se dá číst a vykládat z různých stran. Objemná próza na sebe strhla v Latinské Americe ihned po vydání obrovskou pozornost a autor (1953 - 2003) byl kritikou posazen přímo mezi Garcíu Márqueze a Borgese. Po anglickém překladu (2007) ho objevil i Hollywood. V hlavní roli připravované filmové adaptace nemůže hrát nikdo jiný než Gael García Bernal.
jd

11 Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel
Alice Munroová
Paseka

Výbor povídek kanadské prozaičky Alice Munroové pitvá představu romantické lásky, která je stále svůdná, ale vždycky balancuje na hraně komična a trpké ironie. Manželství je dnes přežitá instituce, která zaštiťuje hromadění a předávání majetku. Milenecké, sourozenecké i manželské lásky dávají na počátku lidem křídla, ale s odstupem, na konci životní cesty, je pohled paradoxně jiný: odkrvily autentický, nefalšovaný smysl života každého z jedinců. Munroová sama se nejprve podvolila, věnovala se rodině a psaní odsunula na okraj: začala psát až po rozvodu, kdy děti odrostly. Hrůzy a absurdity jejích povídek jsou tiché, doprovázené tikotem kuchyňských hodin a neslyšnými kroky po linoleu.
Rd

12 Sputnik, má láska
Haruki Murakami
Odeon

Haruki Murakami je v Česku známý jako autor pěti děl přeložených do češtiny, zejména nejúspěšnějšího z nich, románu Norské dřevo, a také jako držitel Ceny Franze Kafky. Kniha Sputnik, má láska je zdánlivě banálním příběhem nešťastné lásky v milostném trojúhelníku tvořeném vypravěčem K., jeho láskou Fialkou a záhadnou Mjú. Láska mezi oběma ženami je hlavní, ale nikoliv jedinou zápletkou.
jS

13 Vyhrabávačky
Irena Gerová
Paseka

V pozůstalosti novinářky a filmové dokumentaristky Ireny Gerové byl nalezen její deník zachycující období od podzimu 1988 do konce roku 1989 a mnoho kazet s nahrávkami rozhovorů, které soustavně vedla s Václavem Havlem. Kniha, editovaná Janem Rejžkem, je tvořená kombinací těchto materiálů a poskytuje velmi autentický popis dění měsíců, ve kterých v Čechách skončilo husákovské bezčasí. Kniha je doplněna CD s rozhovory Ireny Gerové s Václavem Havlem.
jS

 

 

 

 

14 Tanatonauti
Bernard Werber
Knižní klub

Zvláštní autor, tenhle Francouz Bernard Werber, jehož knihy byly přeloženy už do 35 jazyků. Patrně ho znáte podle jeho fenomenálního cyklu Mravenci. Píše science-fiction, a nepíše science-fiction. A tohle je jeho nejzvláštnější, ba řekl bych nejpotrhlejší kniha. Pojednává o průzkumu kontinentu mrtvých. Zásvětních říší. Života po životě, či jak chcete. Kde jinde na světě najdete akční scénu, v níž si znepřátelení posmrtní badatelé přeřezávají ektoplazmatické pupeční šňůry? Čiré intelektuální potěšení.
RP

 

 

 

 15 Životopis černobílého jehněte
Tomáš Zmeškal
Torst

Krátce po úspěšném debutu přichází třiačtyřicetiletý autor se svou druhou prozaickou knihou. Kompozičně jde tentokrát o dílo jednodušší, román vypráví v jednoduché biografické lince o dětství a dospívání pražských dvojčat černé pleti od sklonku šedesátých let po léta osmdesátá. Ve srovnání s překomplikovanou prvotinou, která místy šustila papírem (Milostný dopis klínovým písmem), dává tato jednoduchost Zmeškalovu psaní novou kvalitu. Do popředí vystupuje to, v čem je autor mistrem: jeho vyprávění je v pravidelném rytmu protkáno originálními metaforami nebo obraznými pojmenováními, která ve stručné zkratce vyjevují netriviální životní poznání. Výborná je zejména první polovina románu, soustředěná ke vztahu mezi dvojčaty a jejich babičkou. Zde Životopis černobílého jehněte vede ve svých záblescích moudrosti dialog se zakladatelským dílem moderní české literatury - tím od Boženy Němcové.
PJ

 

 

16 Otto Weininger -
Sexualita a věda v císařské Vídni
Chandak Sengoopta
Academia

Otto Weininger byl na počátku století sice oslavovaný intelektuály jako Ludwig Wittgenstein či Karl Kraus, ale jen proto, že dokázal své nebezpečné předsudky a urážky prezentovat jazykem vědeckých teorií a pod záminkou, že se zabývá významem identity. Weininger se narodil ve Vídni a právě přelom století zkoumá kniha Chandaka Sengoopty. Na Vídeň přelomu století, kam mířilo i hodně Čechů za prací, se vzpomíná obdobně jako na Prahu: estetický, erotický a intelektuální svět. V rytmu valčíku se tu zrodila psychoanalýza Sigmunda Freuda. Autor v provokativní studii dohledává temnější kontexty, které vedly k momentu, kdy Rakousko nadšeně vítalo Hitlera a i říšští nacisté museli své rakouské kolegy v krutosti krotit. Popisuje prostředí, v jakém psal filozof Weininger (1880 - 1903) svou kontroverzní knihu Pohlaví a charakter. Krátce po jejím vydání, ve věku dvaceti tří let, spáchal Weininger sebevraždu. Je to kniha nezralého ducha, kde prohlašuje, že ženy a Židé jsou pouze sexuální bytosti a postrádají individualitu. Stala se bestsellerem, dala zbraň do rukou primitivů. Ano, není potřeba provazu, když se lidé svazují. Vystačí si s nevraživými předsudky.
Rd

17 Soustružníci lidských duší
Petr Šámal
Academia

Na přelomu 40. a 50. let 20. století se odehrál dosud nejradikálnější pokus české společnosti o rozchod s její vlastní minulostí. Kniha Petra Šámala s podtitulem Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20. století dokládá rozsah a cíl tohoto rozchodu v oblasti literární kultury. Autor rekonstruuje negativní sebedefinici české literatury období stalinismu: index zakázaných knih, který vznikl pro potřeby obecních a městských knihoven v období 1948 - 1954. Více než půlku z 11 tisíc titulů odsouzených tímto seznamem k likvidaci tvořily svazky dobrodružné, detektivní a fantastické beletrie, červené knihovny a dívčích románů. Zbytek tvořila stalinismu cizí literatura politická, vědecká, náboženská, práce emigrantů, eseje, romány či dramata spisovatelů a filozofů existencialismu apod. V doprovodné studii líčí Šámal jednak genezi indexu, jednak metody, jimž knihovníci 50. let "soustružili" kýženého nového, lepšího čtenáře.
PJ

18 Ticho hrocha
David Böhm
Labyrint/Raketa

Tereza, devatenáctiletá sestra výtvarníka Davida Böhma (*1982), před rokem zadala dětem v jedné malé středoafrické škole za domácí úkol, aby napsaly, co si doma s rodiči vyprávějí za pohádky. Když slohové práce napsané kostrbatou francouzštinou přivezla v kufru do Prahy, netušila, že se jich zmocní její bratr. Obrazotvornost černého kontinentu nemilosrdně bourá naši evropskou představu o tom, jak má vypadat pohádka. Pro děti lehce šokující, pro dospělé pak jednoznačně osvěžující komiks.
jd

 

 

19 Úprk rozumu
Anthony Browne
Dokořán

Známý britský novinář se ve své knize zabývá fenoménem politické korektnosti a jeho dopadem na svobodu veřejné rozpravy v Británii. Pokládá ji za ideologii, která je jedním z produktů kulturního marxismu 20. let v Německu. Později byla převzata kulturními rebely 60. let, rychle pronikla mezi americké intelektuály, na počátku 21. století dovršila své tažení britskými institucemi a ovládla veřejný prostor. Deklarovaným cílem politické korektnosti je vzít moc mocným a dát ji bezmocným, ale v současné podobě potlačuje svobodnou diskusi a způsobuje více škody než užitku.
jS

20 Konzervy se slovy
Petr Szczepanik
Host

Po dvaceti letech od listopadu 89 se české humanitní vědy dopracovaly stavu, kdy už nejen informují o tom, co dříve vymysleli kolegové v zahraničí, ale zpracovávají česká témata na úrovni a metodami srovnatelnými s centry světového akademického provozu. Zevrubná práce brněnského filmového historika Petra Szczepanika nepojednává o české kinematografii 30. let ani skrze růžové brýle popularizátorů, ani z hlediska přísné analýzy uměleckých forem "filmů pro pamětníky". Inspirován tzv. novým historismem, zajímá se autor o systém médií dobové kultury i o to, jak tato média chápalo tehdejší publikum, rozebírá způsoby organizace a financování filmové výroby i distribuce, její napojení na další sféry kulturního průmyslu - například populární hudbu. Právě jejímu společnému dítku se zvukovým filmem, filmovému šlágru i dalším formám toho, co dnes známe pod technickým označením soundtrack, se věnuje předposlední z osmi historických kapitol knihy.
PJ

21 Hermafrodit
Jeffrey Eugenides
BB art

Špatně se věří, že USA je opravdu tak účinný "tavicí kotlík národů", jak se to říká, když tamní literatura se věčně sortýruje podle etnicity autorů či jejich předků. Máme tam písemnictví čínskoamerické, japonskoamerické, ba možná i svatokryštofoanevisuamerické. Tohle je literatura řeckoamerická. Ale kdyby všechna ta díla byla jen z poloviny tak skvělá jako tenhle příběh o maloasijském kulturním dědictví, nezbedných genech, malérech s genderovou identitou, zrodu průmyslu v Detroitu, rasovém problému a dvacátém století vůbec, jak ochotně bych nad tím škatulkováním mávl rukou.
RP

22 Pchjongjang -
Výlet do Severní Koreje
Guy Delisle
BB art

Dva trumfy v jednom přebalu. Za prvé: zdrojů informací o Severní Koreji je pramálo, každý je dobrý, protože je to také připomínka těm, kdo pozapomněli, jak bývalo i zde. A za druhé je to nejlepší doklad toho, kam až sahá potenciál komiksu, pardon, grafického románu. Žánr cestopisné črty je v literatuře poněkud umrlý. Delisle ho vzkřísil - a jak duchaplně a zábavně!
RP

 

 

23 Smrt Zajdy Munroa
Nick Cave
Argo

Nick Cave je známý jako skvělý rockový hudebník, frontman skupiny The Bad Seeds, autor filmové hudby a románu A uzřela oslice anděla. Smrt Zajdy Munroa je zvláštní, velmi černá komedie, ne nepodobná písním Nicka Cavea. Zajda Munroe je obchodní cestující s kosmetickými přípravky v Brightonu a okolí, který se zabývá zejména sexem, žvaněním o sexu, chlastem, kouřením a šleháním kokainu. Druhým hrdinou románu je Zajda junior, devítiletý kluk, milující svého tátu bez pochybností a bez podmínek. Zajda a Zajda junior jsou na cestě, která nekončí happy endem.
jS

Tip IN magazínu

24 Temná energie
Juli Zeh
Odeon

V idylickém univerzitním městě žije Sebastian se svou rodinou. Kdysi chtěl s přítelem prorazit na poli fyziky, nakonec ale skončil u vyučování neperspektivní teorie - a ke všemu je takhle šťastný. Jeho svět se obrátí naruby kvůli tragickému omylu, který sice měl změnit budoucnost, avšak jiným směrem. Zločin se zdánlivě jasnými motivy přijíždí vyřešit holmesovsky prozíravý komisař Schilf. Rafinovaná německá autorka splétá síť indicií, v níž ukazuje, že vševědoucí nadhled nedává o nic celistvější obraz než mozaika subjektivních vjemů.

 

 

 

 

25 Karel Teige a typografie
Akropolis/Arbor vitae

Především asi pro knihomily a fajnšmekry je určena monografie, kterou připravil Karel Srp a kol. Publikace se věnuje sumarizaci typografického díla Karla Teigeho (1900 - 1951), významného českého teoretika a kritika výtvarného umění. Obsahuje mimořádně bohatý obrazový doprovod.
jd

 

 

 

26 Zlé ovce
Katja Lange-Müllerová
Host

Román Katji Lange-Müllerové nabízí pohled do vnitřního světa ženské osobnosti. Tentokrát je za tikotu kuchyňských hodin rozebrán nejen nelehký vztah s partnerem, ale i popsán někdejší život v rozděleném Berlíně. Hrdinka se po letech ohlíží za vztahem k narkomanovi: rozdělilo je odlišné vnímání berlínské zdi, výchova a z ní plynoucí přístup k životu. Její vztah balancuje mezi láskou partnerskou a mateřskou, je jako kontroverzní spolužití lidí východního a západního Berlína. Vzpomínky jsou osobní, se spoustou detailů, neboť její život se dlouhou dobu upínal výhradně na partnera. Hrdinčino psaní kontrastuje s partnerovými poznámkami, které jsou drsnější, bez zbytečného přikrašlování. Kdyby lidé místo zachraňování světa zachraňovali sami sebe, udělali by mnohem víc i pro spásu světa.
Rd

27 Hledání ztraceného smyslu revoluce
Michal Kopeček
Argo

Zatímco "Žáčkův ústav" honí Kunderu, vyrábí médiím jeden titulek za druhým a dělá všechno pro to, aby potvrdil obavy, které obec historiků měla při jeho vzniku, jinde polistopadový výzkum dějin státního socialismu dospívá ke svým prvním vrcholům. K nim patří i teoreticky založená knížka Michala Kopečka porovnávající vývoj v Polsku, Maďarsku a Československu v době, kdy po krátkém období totalitních diktatur sovětského typu hledaly středoevropské země první kompromis s dědictvím vlastních nacionalismů, s filozofickou tradicí radikálního socialismu i s pošpiněným ideálem humanistické revoluce. Otevírající se prostor politického jednání (vedoucího poté k pražskému jaru) nenalézá přitom mladý historik v oblasti mezi režimem a jeho "opozicí", ale v samém centru moci - v uvažování první generace nově vyškolených marxistických vzdělanců.
PJ

28 Dvě tváře
Anna Fárová
Torst

Objemný, víc než jedenáctisetstránkový výbor z díla Anny Fárové je rozdělen do tří částí: stati o světové fotografii, stati o české fotografii, články o obecných otázkách fotografie. Kniha obsahuje velké množství textů, které česky vycházejí poprvé. Závěr knihy tvoří vzpomínkový text A pásly se tam ovce s unikátními vzpomínkami na Libora Fáru, Mikuláše Medka, Emilu Medkovou, Josefa Sudka či Olgu Havlovou, doplněný desítkami unikátních fotografií od Henriho Cartier-Bressona, Bohdana Holomíčka, Josefa Koudelky, Emily Medkové, Irvinga Penna, André Villerse či Marka Ribouda. Součástí knihy je úplná bibliografie Anny Fárové.
jS

29 Album lidí
Blexbolex
Baobab

Tato kniha pro děti, v níž budou jistě rádi listovat i dospělí, zobrazuje člověka ve všech jeho podobách: od portrétů, které vycházejí ze skutečnosti, přes mytologii až k pohádkám. Nezáleží na tom, jak kdo vypadá, ale co dělá. Před rokem získal za Album lidí její francouzský autor (*1966) na knižním veletrhu v Lipsku Cenu za nejkrásnější knihu světa.
jd

 

 

30 Jirkův vesmírný lov pokladů
Lucy a Stephen Hawkingovi
Euromedia

Slavný teoretický fyzik Stephen Hawking, známý jako autor bestselleru Stručná historie času, napsal se svou dcerou Lucy, která je známou popularizátorkou vědy, už druhý titul určený pro děti. Mladí čtenáři se v knize opět setkají s Jirkou, jeho kamarádkou Aničkou a jejím tátou, geniálním vědcem Erikem, který má nejvýkonnější počítač na světě, kterému říká Kosmo. Kosmo dokáže vyslat Aničku a Jirku na jakékoliv místo ve vesmíru. Erik má tentokrát problémy s robotem, který zachytil na Marsu záhadné vysílání. Anička a Jirka se musí vydat na dlouhou cestu napříč galaxií za pokladem a záchranou planety Země. Kromě napínavého a zábavného příběhu obsahuje kniha také mnoho nejnovějších vědeckých poznatků v textech napsaných přístupnou formou předními světovými vědci.
jS

31 Prútené kreslá
Dominik Tatarka
Artforum

Sedmnáct let po zániku Československa je asi nereálné doporučovat, aby Češi četli slovensky. Pokud si ale chce někdo dopřát zážitek z četby jazyka, jenž se line jako píseň, do které probublává vášeň, touha i žal zároveň, pak by měl sáhnout jednoznačně po textech charizmatického Dominika Tatarky (1913 - 1989). Deset let po jeho legendárních Písačkách pre milovanú Lutéciu vyšla ve slovenském originále další kniha.
jd

 

 

32 Obrazy ženství v náboženských kulturách
Blanka Knotková-Čapková a kol.
Paseka

Ekonomika je v krizi... Ale krize lidem svědčí, jak dokládají i knihy. Přinejmenším bez strachu a úzkosti není lidského růstu. Boje mezi generacemi Bohů byly také kruté. Mnozí by dnes rádi věděli, co je čeká. Věštění zprostředkovávala Pýthie, na počátku se věštilo jednou ročně, nakonec několikrát za měsíc. Tazatelé kladli své otázky většinou ve formě alternativy: zda by bylo lepší učinit to nebo ono. Pýthie odpovídala losováním bílých nebo černých bobů. A její vzor byl úctyhodný: Zeus vybíral mezi osudy, které měl rozložené na kolenou a přiděloval je, jak se mu zlíbilo. A činí tak patrně dodnes. I bohyně měly problémy s identitou a věděly, že bez pekla ani iluze nejsou možné. V knize Obrazy ženství v náboženských kulturách se uplatňuje genderové hledisko, obrazy ženství v rovině božské i lidské. Takové obrazy vyplynuly pod vlivem nepřesného ztotožnění mužství s lidstvím obecně. Medvědí službu dělají náboženství bigotně dogmatické výklady, se kterými by Buddha, Muhammed ani Ježíš nesouhlasili. Diskriminace ženství je nakonec důsledkem politizace náboženství a jeho využití pro mocenské cíle. Z přečteného jsem měla dojem, že se od kolegyň bohyní mohu naučit jedinému: patřičné vystupování a přirozená lhostejnost se osvědčují i v nejkritičtějších situacích. Agresivitu zbabělost nebo odpor dráždí. Před lhostejností couvne, alespoň někdy. A jak Bůh vypadá? V tom nejsme moudřejší. Ale jedno je stále jisté: člověk myslí, Bůh se směje. A sesílá krize.
RD

33 Nejkrásnější vodopády České republiky
Martin Janoška
Academia

Nemusím obrazové knihy. Často je to jen dárkové balení pěkných fotek a jako beletristu mě štve, že text v nich nikdo nečte. Ale tohle je malý zázrak. Objevné, neotřelé téma, chytře zpracované, zdrojová práce, žádné opisování z předchozích pramenů. Raději nevědět, v kolika divokých roklích si autor natloukl kolena, aby získal snímky vodopádů za nejlepšího průtoku, z nejlepšího místa a v nejhezčím ročním období. Některé podzimní záběry jsou překrásné, jako ilustrace Alana Leeho k Pánovi prstenů. Asi tím překvapím mnohé včetně svých známých, ale u mě je to jednoznačně kniha roku.
RP

34 Literárněvědné studie
Walter Benjamin
Oikoymenh

Humanitní vědy mají oproti přírodním nevýhodu. Mnohé diletantství se tu schová. Stačí k tomu vyprázdněné literárněvědné pojmy v rukou nezralých vědců a společenské předsudky. Je proto velkým potěšením, když o literatuře píší lidé, kteří jí rozumí a promýšlí bez ohledu na dosavadní názory a fráze, a především: mají ji rádi. Vznikly tak texty nadčasové, bez duchaprázdného mudrování, pýchy a nadřazenosti, jaké známe dnes, kde je pohromou, když ti, kdo o literatuře píší, zapomínají, že literatura existuje i bez nich, oni bez literatury ne. V českém překladu vyšel první díl reprezentativního výboru z díla německého filozofa a literárního kritika Waltera Benjamina Literárněvědné studie. Jádrem Benjaminovy tvorby byly texty o literatuře. Už jeho rané texty jsou vášnivé, šťavnaté a zároveň vysoce odborné, ať už se jedná o jeho disertační práci Pojem umělecké kritiky v německé romantice nebo stať Franz Kafka.
Rd

35 Démon teorie.
Literatura a běžné myšlení

Antoine Compagnon
Host

Stejně nekonvenčně jako Eco k literatuře přistupuje francouzský literární kritik Antoine Compagnon v polemické knize Démon teorie. Literatura a běžné myšlení. Popisuje věčný konflikt teorie a zdravého rozumu. Není to konflikt, je to válka. Autor vychází z analýzy sedmi základních pojmů (literatura, autor, styl, svět, čtenář, historie, hodnota). Každý z pojmů nově prosvětluje, z hlediska čtenáře i z hlediska vědeckých přístupů. A přiznává jasně a bez vytáček, že literární teorie je fikce. Není nutné se jí zbavovat, jen jí vykázat místo, kam patří. Literární teorie vůbec by měla být galantním doprovodem literatury samé, nikoliv jejím vládcem a tyranem.
Rd

36 Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Francis Scott Fitzgerald
Argo/Triton

Vždycky jsem měl rád literární drobnosti a kuriozity, někdy bývají větší než ta veliká díla. Argo mi tedy s novou, přesně takhle zaměřenou edicí Kanapka káplo vysloveně do noty. Navíc jde o dvojjazyčné, tzv. zrcadlové vydání báječně bizarního Fitzgeraldova textu, takže zájemci o problematiku literárního překladu se coby bonus mohou něčemu přiučit od čerstvého nositele Státní ceny za překlad Miroslava Jindry.
RP

37 Vlčí zub
Jaroslav Velinský
Nakladatelství Kapitán Kid/Primus

Písničkář Jaroslav Velinský zvládá psát romány pro zábavu lépe a hlavně poctivěji než většina českých autorů, kteří se pokoušejí o totéž. Jeho knihy vyrůstají z dobrého literárního řemesla i ze zázemí autorovy lásky k napínavé četbě vlastního mládí, zahrnující předválečné rodokapsy, Foglarovy chlapecké thrillery, ale také detektivky americké tvrdé školy. Podle jejího vzoru, smíseného s koňskou dávkou českého plebejství, píše Velinský i sérii příběhů s majitelem detektivní kanceláře Discret Otou Finkem. V románu Vlčí zub dospěla tato série k zatím sedmé epizodě.
PJ

38 Země zázraků
Barry Unsworth
BB art

Rovnou se přiznávám, že tu propaguji i jeden vlastní překlad, omlouvám se za to a uvádím polehčující okolnosti. Historický román má v dobách moderních jakési stigma staromódnosti, jímž je předem handicapován. Snad za tím je bolestná vzpomínka na nekončící šiky stránek Proti všem, co já vím. Ale Unsworth píše historické romány skvěle, skvěle, skvěle. A tenhle, jeho poslední, se mu povedl velmi, velmi, velmi. Vítejte v Mezopotámii před první světovou válkou, v místě a době, kde se právě začíná vařit kaše, v níž dodnes vězíme.
RP

39 Bílej kůň, žlutej drak
Lan Pham Thi
Knižní klub

Až čas ukáže, zda próza napsaná slečnou Lan alias Lenkou údajně o prázdninách po maturitě zahajuje v kontextu české kultury větší vlnu imigrační literatury, nebo jde o ojedinělou a efemérní událost jednoleté módy. Krátká knížka střídající různé jazykové, vypravěčské a žánrové kódy - titulní žlutej drak pochází z vietnamské legendy, bílej kůň ze sociální povídky o korupci v dnešní české společnosti - stojí nicméně za přečtení už pro tiché napětí kulturních kontrastů, které v ní o sebe narážejí. Některým literárním publicistům stojí knížka dokonce za to, aby v ní hledali podvrh srovnatelný s obrozeneckými Rukopisy.
PJ

Tip IN magazínu

40 Krása země
Albánské pohádky a pověsti
Argo

Ve vkusně ilustrované knize pohádek, plných neobvyklé, barvité, často drsné představivosti, vystupují kouzelné i lidské bytosti, se kterými se v ústní lidové slovesnosti jiných národů nesetkáte. Vítězí hrdinství a dobré srdce, ale také lest a chytrost. Ve vyprávění lze nalézt i stopy tureckých, řeckých nebo slovanských kulturních vlivů, které se v tomto prostoru v různých dobách objevovaly, ale přístup k tématům je vždy ryze albánský.


Profily autorů

Pavel Janáček
Literární historik a kritik, pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Joachim Dvořák
Šéfredaktor kulturní revue Labyrint, majitel stejnojmenného nakladatelství

Radka Denemarková
Spisovatelka, scenáristka, překladatelka, dramaturgyně, literární historička

Jiří Seidl
Knihkupec, místopředseda Svazu českých nakladatelů a knihkupců. V oboru je 29 let.

Richard Podaný
Překladatel z angličtiny a francouzštiny, zejména sci-fi a vůbec moderní beletrie

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Shutterstock, Profimedia, Archiv HN, Bludiště seznamů: V historii západní kultury se často objevují sklony k hromadění informací. (U. Eco), Zmizet: Druhá kniha Petry Soukupové je jedním z nejzajímavějších počinů současné české prózy, Roberto BolaNo: Jedna z nejvýraznějších postav latinskoamerické literatury, Mistr milostných příběhů: Haruki Murakami přitahuje čtenáře na celém světě. V rodném Japonsku se jeho knihy Norské dřevo prodalo přes 4 miliony výtisků, Černá komedie: Hudebník Nick Cave přichází s románem Smrt Zajdy Munroa, Stephen Hawking: Nejslavnější vědecký génius vesmíru, Adaptace: Podivuhodný příběh Benjamina Buttona je název povídky, podle níž byl natočen stejnojmenný film s Bradem Pittem a Cate Blanchettovou.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist