Průmysl zaznamenal v říjnu nejlepší letošní výsledek. Nadšení to ale nevzbuzuje, navazuje totiž na loňské propady a výhled do budoucna zůstává nejistý.

Podle předběžných údajů, které včera vydal Český statistický úřad, klesla v říjnu průmyslová výroba meziročně jen o 7,3 procenta. V září to přitom bylo 11,9 procenta.

"Konečně jsme se dočkali jednociferných poklesů," říká optimisticky analytička Reifeisenbank Helena Horská.

Radost z jednociferných poklesů, ale průmysl nesdílí. "Situace je sice lepší než na jaře, stále ale zaostává za loňským rokem," popisuje Pavel Cedidla, spolumajitel strojírenské firmy Kovar. Loni firma nestíhala a musela odmítat zakázky, něco takového letos nehrozí.

"Výhled je stále stejný, máme celou řadu rozjednaných zakázek, které jsou zatím odloženy," dodává Cedidla. Projekty, jako jsou například kontejnery na těžební věže do Libye, tak zůstávají pouze na papíře. "Impulz, který by firmy přiměl k investicím, zatím nepřišel," uzavírá Cedidla.

Firmy i nadále šetří a nákupy, které mohou odložit, raději odloží. "Současný růst výroby je dán i doplňováním zásob," říká šéf odborářů v průmyslu Josef Středula.

Optimismus nesdílí ani šéf logistické společnosti DB Schenker Tomáš Holomoucký.

"Přeprava sice mírně roste, ale podle nás opět přijdou propady, stále nevidíme signály opravňující k optimismu," popisuje Holomoucký s tím, že příští rok čekají další vlnu propadů.

Opatrnost průmyslu je znát i v používané dopravě. Častěji než dříve posílají zboží kamiony i firmy, které ještě před pár měsíci preferovaly leteckou dopravu.

Český průmysl klesá již třináctý měsíc v řadě. Nyní se dokonce vyrábí o 6,5 procenta méně zboží než v roce 2006. Pokud nedojde v listopadu k růstu výroby, propadne se průmysl pod úroveň roku 2005.

"Investoři nemají peníze, aby je investovali," říká Středula. Jako odborář připomíná, že průmyslové podniky v Česku za poslední rok propustily osminu svých pracovníků a ti jen obtížně hledají nové uplatnění. Podle Středuly mizí z trhu důležité stimuly - skončilo šrotovné v některých evropských zemích, a stále zůstává cela řada nejistot. Například není stále jasné, jak se bude vyvíjet situace kolem Opelu, který má v Česku celou řadu dodavatelů.

"Čekáme další propouštění a rušení českých závodu nadnárodních koncernů," říká Středula. Jako příklad uvádí rušení závodu firmy Alstom v Brně i propouštění v Zetoru ve stejném městě.

Odboráři dál volají po zavedení zkráceného pracovního týdne, takzvaného kurzarbeitu. "Stát by to vyšlo levněji než vyplácet podporu v nezaměstnanosti a dávky," vysvětluje s tím, že by to hlavně vedlo ke zvýšení spotřeby domácností, které nyní mají méně peněz než dříve, i ke stabilizaci ve firmách.

Optimisticky naopak působí včerejší zpráva největší tuzemské ocelářské společnosti ArcelorMittal Ostrava. Ta již druhé čtvrtletí v řadě pozoruje oživení na trhu s ocelí. V září byla poptávka po výrobcích firmy dvojnásobná oproti začátku roku a huť vyráběla na 70 procent své kapacity.

Hutní průmysl přitom patřil mezi obory, které krize v tuzemsku nejvíce zasáhla.

 

zvětšit