Protikorupční policejní služba ukončila vyšetřování údajných úplatků v kauze pronájmu švédských stíhacích letounů Gripen pro českou armádu a nikoho nebude stíhat. napsal to server Aktuálně.cz. "Bylo vydáno usnesení, kterým se celá věc odkládá," řekl včera serveru mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. Podle serveru to znamená, že policie nenašla dostatek důkazů, aby mohla někoho obvinit.

Je to podruhé, co kauzu gripenů potkal stejný osud. Poprvé bylo vyšetřování odloženo na počátku tisíciletí, kdy sice detektivové konstatovali, že se při dojednávání pronájmu stíhaček uplácelo, avšak viníky nelze usvědčit.

Nový verdikt přišel ve stejné době, kdy server Aktuálně.cz informoval, že se o případ zajímá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Američany na kauzu upozornili dva bývalí manažeři rakouské Erste Bank Hans Leitner a Peter Andahazy, kteří měli dodat důkazy o korupci během českého tendru.

Tvrzení o gripenech je součástí žaloby, která uvádí, že Erste Bank údajně uplácela při privatizacích ve střední a východní Evropě. Žalobu v USA chce prý dvojice mužů podat do konce roku.

Druhé kolo českého vyšetřování kauzy gripenů rozjely úřady v zahraničí, které do Prahy poslaly řadu důkazů - mimo jiné fax lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, v němž urguje zaslání peněz určených mimo jiné pro dvacítku českých politiků a úředníků. O faxu informovala před časem švédská veřejnoprávní televize. Ani tento dokument ale k obvinění nevedl. Jména lidí, pro něž měly být úplatky ve výši tří miliard korun určeny, na faxu ani uvedena nebyla. Švédská televize současně uvedla, že úplatky v Česku byly kromě Mensdorfa spojeny s bývalým kanadským ministrem a emigrantem Otto Jelinkem a zbrojařem a přítelem exministra financí a nynějšího prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska Richardem Hávou. Oba to popřeli. Obviněn zůstává jen Mensdorf, který na soud čeká na svobodě.