Polský úřad pro ochranu konkurence a spotřebitelů (UOKiK) včera udělil šesti výrobcům cementu pokutu ve výši 411 milionů zlotých (zhruba 2,6 miliardy korun) za to, že vytvořili kartel. Firmy mají dohromady téměř stoprocentní podíl na trhu. Uložená pokuta je nejvyšší od vzniku úřadu před přibližně 20 lety.
Antimonopolní úřad potrestal kromě jiných německý Dyckerhoff a mexický Cemex. Francouzský Lafarge pokutě unikl, protože úřady informoval o porušování zákona.
"Je to první případ, kdy se úřad rozhodl úplně upustit od pokuty pro společnost, která s ním spolupracovala," řekla na dnešní tiskové konferenci šéfka antimonopolního úřadu Malgorzata Krasnodembska-Tomkielová. Díky této spolupráci bylo lehčí dokázat existenci kartelu a celou záležitost vysvětlit.
Společnost Góraždže Cement, která patří německé firmě Heidelberg, a která také spolupracovala s UOKiK, zaplatí jen pět procent svých ročních tržeb, ostatní jednu desetinu. Kdyby úřad trest pro Góraždže Cement nezmírnil a neosvobodil by od něj Lafarge, byla by celková výše pokuty o dalších 180 milionů zlotých vyšší.
Podle úřadu pro ochranu konkurence a spotřebitelů si největší cementárny v Polsku nejpozději v roce 1998 rozdělily trh, uzavíraly spolu dohody o minimální ceně cementu a jeho zdražování a také si vyměňovaly důvěrné informace o objemu prodaného cementu.
Úřad podezření na kartel vyšetřoval od roku 2006. Firmy se proti pokutě mohou odvolat. V plánu to má polská pobočka Cemexu i Cementownia Warta. Odvolání zvažuje i Dyckerhoff Polska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist