Jak probíhalo přetahování ODS a ČSSD o moc

24. BŘEZNA
ČSSD za pomocí komunistů a čtyř bývalých koaličních poslanců svrhla Topolánkovu vládu.

5. DUBNA
ODS a ČSSD, lidovci a zelení se domluvili na předčasných volbách. Zemi má do té doby vést vláda Jana Fischera.

7. ČERVNA
Poslanci ODS, ČSSD hlasovali pro důvěru Fischerově vládě. Nominovaly do ní většinu ministrů.

12. ZÁŘÍ
ODS a ČSSD podpořily změnu ústavy, která umožnila posunout konání předčasných voleb na listopad. Původní termín byl ohrožen jednáním Ústavního soudu.

15. ZÁŘÍ
ČSSD otočila a odmítla podpořit rozpuštění Sněmovny. Volby mají proběhnout v řádném termínu na jaře 2010.

25. ZÁŘÍ
Sněmovna schválila Janotův úsporný balíček, ovšem v podobě, kterou nadiktovala ČSSD. ODS neměla sílu tomu zabránit.

9. PROSINCE
Levice přesuny miliard v rozpočtu silně narušila dříve schválený úsporný balíček. Občanští demokraté umožnili svým odchodem ze sálu jeho schválení.

Občanští demokraté vsadili na to, že se Janu Fischerovi zalíbila moc. Když ho ve čtvrtek ústy svého předsedy vyzvali, aby zvážil existenci své vlády, nevyzývali ho k demisi, jak se může zdát. Jen si tím vytváří cestu pro to, aby teď, půl roku před volbami, mohli v tichosti zamířit do opozice.

"My nechceme jako jediní nést politické náklady. Pokud jde Janu Fischerovi o post předsedy vlády, pak se musí opírat o většinu, která tu zrovna je, tedy levicovou," vysvětloval postoj své strany místopředseda ODS Petr Nečas.

Občanským demokratům se jejich současná pozice opravdu nevyplácí. Třeba zrovna ve středu. Poslanci ODS i přes velké výhrady odvrátili hrozbu rozpočtového provizoria, svůj ústupek ale nedokázali prodat veřejnosti.

Překvapená ODS 

Vítězem byl paradoxně šéf ČSSD Jiří Paroubek, a to i přes to, že líbivými populistickými přesuny miliard zvýšil schodek státního rozpočtu. Dalšími hrdiny byla TOP 09 a její místopředseda Miroslav Kalousek, který se před novináři chlubil, že jen jeho strana nepodlehla a hlasovala proti levicovému rozpočtu.

A ODS? Její poslanci se po hlasování na svém vánočním večírku ptali novinářů, jaké budou druhý den články v novinách. A s překvapením zjišťovali, že budou o prohře ODS.

Jinou interpretaci ovšem ani nemohli čekat. Šéf ČSSD Jiří Paroubek prosadil, co si zamanul, a zatímco ODS na poslední chvíli vyjednávala, zda ustoupí a umožní schválení rozpočtu, on se se spokojeným, samolibým výrazem procházel kuloáry sněmovny.

Odchod do opozice by ODS usnadnil situaci. Strana by byla čitelnější pro veřejnost a navíc stejně nemá hlasy pro to, aby cokoliv prosadila. V kampani by se navíc modří mohli snadno vymezovat proti rudé koalici ČSSD a KSČM, kteří s pomocí některých nezařazených poslanců dokážou prosadit skoro vše.

Ostatně část poslanců ODS se touhou po odchodu do opozice netají už dlouho. A kritizují vedení strany, že se tak už dávno nestalo.

"Je pošetilé vyzývat premiéra k čemukoliv, dokud ODS nebude ochotna stáhnout z vlády všechny své lidi, včetně náměstků. Včera bylo pozdě," říká třeba pražský poslanec Boris Šťastný. Po vypnutí diktafonu to přiznávají ale i členové vedení občanských demokratů.

Malátný boj za rozpočet

Ale zpět k vládě. Pravdou je, že premiér Jan Fischer se v podstatě ani nepokusil zachránit původní vládní návrh rozpočtu. Levici nepohrozil svou demisí on ani ministr financí Eduard Janota.

"Od roku 1992 jsem takhle laxní přístup k rozpočtu neviděl. Janota jen na našem klubu hrozil, že odstoupí, když rozpočet neschválíme, takhle měl ale hrozit před schvalováním návrhů levice. Některým přece mohl zabránit," zlobí se Nečas.

Demise Fischerovy vlády proto není ani teď pravděpodobná. Ostatně neformálně to přiznávají i lidé z premiérova okolí. Příliš reálné není ani to, že by Fischer vyhodil z vlády ministry nominované za ČSSD. Byť mu to naznačuje ODS.

"My v tuto chvíli necháme čas Janu Fischerovi, aby to rozhodnutí učinil sám," reagoval na to Topolánek.

Mnohem reálnější je varianta, že své ministry nakonec stáhnou právě občanští demokraté. Pod podmínkou anonymity takový krok připouštějí i členové nejužšího vedení strany. Sami vědí, že by na něm nakonec mohli vydělat.

"Na to budu reagovat, až se tak stane," odpověděl ve čtvrtek na podobnou variantu Fischer.

Zůstane Janota? Zřejmě ano

O něco nejistější je vládní budoucnost ministra financí Eduarda Janoty. Ten opatrně mluví o tom, že zvažuje své další angažmá, podle informací HN ale není jeho odchod příliš pravděpodobný.

"Místo toho, aby ministr financí pohrozil demisí před schvalováním levicových návrhů, hrozí teď. Přitom ve sněmovně mohl minimálně některým změnám zabránit," tvrdí Nečas.

O tom, že ministr financí jednání o rozpočtu nevedl příliš dobře, svědčí i některé kuloární historky. Mimo jiné z klubu ODS.

"Přišel k nám požádat o podporu rozpočtu. Jenže to vůbec nezvládl. Začal se hádat s nespokojenými poslanci. Nakonec jsme ho museli přerušit. A pak řekl, že pokud rozpočet nenecháme projít, podá demisi. To měl ale říct dřív," popisoval klíčové jednání člen klubu ODS.

Topolánek řídil stranu z USA

Jisté je, že ať bude řešení jakékoliv, v následujících několika hodinách se nic nestane. ODS chce s Fischerem jednat teprve začátkem příštího týdne.

Sami občanští demokraté by ale spíš měli doufat, že jednání skončí jejich odchodem do opozice. Aktuálně je totiž ODS ve stavu absolutní letargie a čekání na porážku v květnových volbách. Víc než kdykoliv jindy to bylo vidět ve středu ve sněmovně.

Zatímco se klub ODS dohadoval s premiérem o podpoře rozpočtu, exministr dopravy a mimochodem také poslanec Aleš Řebíček vysedával v jedné ze sněmovních restaurací. Bez zájmu o jednání, o jeho výsledek.

A proč? ODS chyběl lídr, který by vedl jednání. Mirek Topolánek si totiž na dobu schvalování klíčového zákona naplánoval pracovní cestu do Spojených států. Jeho kolegové z vedení s ním pak jen po telefonu museli konzultovat stranická rozhodnutí.

A ještě jedna zajímavost. Dramatická středeční jednání vyvolávala dojem, že do poslední chvíle nebylo jasné, jestli rozpočet projde. Tiskovou zprávu o výsledku ale měla ODS jakoby náhodou připravenou čtyři hodiny předem.

Kvůli přesunům v rozpočtu není na plánované stavby

-5,1 miliardy

o tuto částku bude po rozhodnutí poslanců příští rok chudší Státní fond dopravní infrastruktury.

Plánování stavby jezů na Labi u Děčína

Z plánovaných 76,4 milionu korun ubere ministerstvo téměř dvě třetiny - 50 milionů.

Dálnice D47

Z původně plánované 1,5 miliardy korun ukrojí letos ministerstvo dopravy 860 milionů korun. Na stavbu tak zbude 640 milionů. kvůli tomu se zdrží otevření úseku z Bohumína na státní hranici. A to z léta 2011 na rok 2012.

Dálnice D8

Na poslední úsek dálnice napříč českým středohořím mělo jít v příštím roce 2,1 miliardy. Ministerstvo na stavbu uvolní 1,6 miliardy. Termín dokončení se tak z roku 2010 přesune na rok 2011.

Oprava železničního uzlu Ústí nad orlicí

Investici ve výši 76,6 milionu korun ministerstvo dopravy na příští rok úplně vypustilo.

Velký městský okruh, Brno

Místo 1,6 miliardy korun bude v příštím roce k dispozici necelých 600 milionů korun.

Pro zvětšení klikněte na obrázek: