ft.jpg 

Za posledních dvanáct měsíců bychom sotva našli kapitálovou investici, která by byla "nudná". A to včetně obvykle klidných vod, které se rozprostírají kolem akciových dividend a jež se nikdy nepovažovaly za právě vzrušující investiční hru. Nákup akcií kvůli vypláceným dividendám byl naopak vždy přitažlivý hlavně díky možnosti relativně přesně dopředu předpovědět výši výplaty.

Velké změny ve výši vyplácených dividend se totiž obvykle z roku na rok příliš nekonaly. Dlouhodobě platilo, že firmy by si s dividendami neměly jen tak pohrávat a že ze všeho nejvíce je ceněna stabilita. A to nejen kvůli tomu, že ukazuje na důvěru v budoucí dostatečný zisk firmy, z něhož se odměny akcionářům vyplácejí.

Vše se ale změnilo v září 2008, kdy hrozba kolapsu finančního sektoru po bankrotu americké investiční banky Lehman Brothers přinesla ohromné škrty ve výši dividend bank.

Tento trend se přehoupl i do letošního roku a následovaly ho i dosud nejstabilnější společnosti světa. Americký koncern General Electric snížil objem letos vyplácených dividend téměř o devět miliard dolarů, farmaucetická společnost Pfizer ubrala 4,3 miliardy dolarů. Rok 2009 se stal rekordním, co se týče škrtů v dividendách amerických firem.

Vrátí se příští rok "nudné časy", alespoň co se týče předpověditelnosti dividendové politiky?

Pro některé dividendové prognostiky zůstane i rok 2010 spíše tipovací soutěží. Podle Howarda Silverblatta, který se tímto byznysem zabývá přes 30 let a předpovídá výše dividend pro největší americké korporace zahrnuté v indexu S&P 500, nejistý ekonomický výhled znamená, že dividendy by mohly v nejlepším případě vzrůst o devět procent, ovšem v nejhorším o 20 procent klesnout.

Je to poprvé v jeho kariéře, co Silverblatt předpovídá tak výrazný rozptyl mezi nejlepším a nejhorším scénářem. "Oživení bude trvat roky a dosud hrozí vysoké riziko propadu. Dokonce i v dividendovém byznysu existují velká rizika a to je něco, na co by trh absolutně nebyl zvyklý," říká Silverblatt.

Dividendy jsou užitečnou připomínkou toho, jakou vřavou trhy prošly a kolik nejistoty je před námi. Existuje řada analytiků, kteří se obávají, že se zapomíná na možnost dalšího propadu trhů.

Robin Evans, analytik Macquarie Securities, říká, že letošní růst trhů dal investorům falešný pocit bezpečí. Neustálý vzestup v předchozích dvou desetiletích stabilní ekonomické situace je to, na co jsou dnešní investoři zvyklí. "Laskavé prostředí od počátku 90. let až do roku 2006 už se nemůže a nebude opakovat," říká Evans. "Měnová politika už nemá sílu uhladit šoky, jako to dokázala v minulosti, a dezinflační vlivy, především z Číny, mizí. Ekonomický cyklus bude mnohem rozkolísanější a období růstu mnohem kratší než dříve," dodává Evans.


Ruku v ruce s nadcházejícím kolísáním světové ekonomiky přijde podle Evanse i výraznější kolísání akciových trhů.

Podle Garyho Jenkinse ze společnosti Evolution Securities bude vývoj akciových trhů v příštím roce záviset na tom, zda přetrvá důvěra na trhu s vládními dluhopisy. "Nedávná zkušenost z řeckého dluhopisového trhu je užitečným varováním," dodává Jenkins.

Předpovědět budoucnost je samozřejmě obtížné. Hodnocení rizika v současnosti směřuje k rozhodnutí o správném načasování. "Všechny dobré věci jednou dospějí do konce. I toto neobyčejně přátelské prostředí pro finanční aktiva skončí, a to nejpozději v první polovině roku 2010," říká Larry Kantor, šéf výzkumu v Barclays Capital.

A ve hře o správné načasování se ne všichni strefí správně, což s sebou přinese masivní výprodeje alespoň u některých typů aktiv.

Velký comeback nudy na trhy se tak v nejbližší době nebude konat, a to ani v případě dividend.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist