Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Chemoprojekt, která vlastní předního tuzemského vývozce a dovozce investičních celků Technoexport.
Insolvenční návrh podala liberecká společnost Syner, která své pohledávky vůči Chemoprojektu po lhůtě splatnosti vyčíslila zhruba na 91 milionů korun. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.
Během insolvenčního řízení smí dlužník nakládat se svým majetkem jen ve velmi omezené míře. Nesmí například podnikat žádné kroky, které by směřovaly k podstatné změně jeho skladby, využití nebo jeho citelnému zmenšení. Věřitelé dlužníka můžou od zahájení insolvenčního řízení uplatňovat u soudu své pohledávky.
Chemoprojekt je projekční a inženýrská společnost, která se zabývá zejména realizací investičních projektů v oboru kyseliny dusičné, močoviny, ropy, plynu a ochrany životního prostředí. Letos Chemoprojekt koupil za 516,7 milionu korun od státu firmu Technoexport, která se angažuje především v oboru kompletních dodávek a výstavby "na klíč" investičních celků pro zpracování ropy a plynu, pro potravinářský či gumárenský průmysl.
Za dobu své více než padesátileté existence vyvezl přes 2270 investičních celků do více než 40 zemí světa.
Majoritním vlastníkem Chemoprojektu je společnost Safina se sídlem ve Vestci u Prahy, která podle databáze Prodata v Chemoprojektu drží zhruba 81 procent akcií. Do skupiny Safina kromě Chemoprojektu patří firmy VUAB Pharma a Stena Safina.
Mezi věřitele Chemoprojektu údajně patří také společnost Féniks CZ. Její mluvčí Radek Chalupa včera sdělil, že firma se domáhá náhrady za škodu přesahující 1,4 miliardy korun.
"Ta vznikla pochybením společnosti Technoexport," uvedl Chalupa.
Společnosti Technoexport a Féniks CZ se přou o výsledek arbitráže, ve které se Féniks CZ domáhala zaplacení 32,4 milionu dolarů (zhruba 570 milionů korun).
Obě společnosti se považují za vítěze rozhodčího řízení a v kauze již padlo i trestní oznámení. Féniks CZ totiž tvrdí, že při této arbitráži mohla sehrát roli korupce.
Chemoprojekt se loni dostal do ztráty 198 milionů korun, předloni měl naopak zisk přes 66 milionů korun.
Jeho prodeje z hlavní činnosti meziročně vzrostly téměř o 57 procent skoro na 3,7 miliardy korun. Technoexport loni po čistém zisku 19 milionů korun v roce 2007 vykázal ztrátu 76,3 milionu korun. Tržby Technoexportu v loňském roce meziročně vzrostly o 100 milionů korun na 657,5 milionu korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist