Íránu hrozí další, v pořadí již čtvrté sankce Rady bezpečnosti OSN kvůli podezření, že chce potají vyrobit zbraň hromadného ničení. Podezření zesílilo poté, co britský list Times tento týden upozornil, že západní zpravodajské služby mají k dispozici dokumenty popisující čtyřletý program klíčových součástí nezbytných pro vývoj íránské jaderné bomby. Podle odborníků se například iniciátor neutronů dá použít jedině jako roznětka nukleární hlavice.
Teherán rozhodně popřel, že by utajovaný čtyřletý program existoval. Íránské ministerstvo zahraničí včera uvedlo, že cílem zveřejněných informací je "zvýšit politický a psychologický tlak na Írán".
Írán minulou sobotu naznačil, že je ochoten odevzdat podstatnou část svého obohaceného uranu ke zpracování do zahraničí. Tak by bylo pod mezinárodní kontrolou zaručeno, že se přemění na palivo pro jaderné elektrárny. Teherán nyní naznačil, že je ochoten diskutovat o místu, kde by měl být předán jeho obohacený uran ke zpracování do zahraničí. Zatímco minulý týden trval na tom, že předání se musí uskutečnit na jeho území, v pondělí dal najevo, že o místě předání by bylo možno ještě jednat.
Jen pro vojenské účely
Důkazy o vojenském zaměření íránského jaderného programu vypadají přesvědčivě. Podle Davida Albrighta, ředitele washingtonského Ústavu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, mají součástky a látky zmiňované v utajovaném programu jediné užití, "práci na atomových zbraních".
"Írán sice bude tvrdit, že jeho výzkum má mírové cíle, v daném případě si však použití v civilním sektoru nelze představit," řekl Albright. Zmiňované dokumenty mají k dispozici západní zpravodajské služby a byly předány do vídeňského sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která z pověření OSN dohlíží na dodržování smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
Írán smlouvu o nešíření podepsal, ale popírá, že by ji porušoval. Dokumenty, o kterých informovaly Timesy, jsou psány v perštině a západní zpravodajské služby je datují "na začátek roku 2007", tedy čtyři roky poté, co Írán oficiálně prohlásil, že ukončil svůj jaderný vojenský program. Podle Timesů jeden z dokumentů také vysvětluje způsob, jak by bylo možné uskutečnit testy, aniž by zanechaly "stopy uranu", které by bylo možno zachytit ze zahraničí.
Jak země Evropské unie, tak Spojené státy se již minulý týden vyslovily pro uvalení dalších sankcí na Írán, pokud nadále nebude spolupracovat při kontrole svého jaderného programu. Kvůli odmítavému postoji Teheránu již Rada bezpečnosti OSN schválila pět rezolucí, tři z nich jsou spojeny s konkrétními sankcemi.
Írán vybuduje deset zařízení na obohacování uranu. Stavět se začnou za dva měsíce - čtěte ZDE
Po čtyřech letech agentura OSN podnikla krok proti Íránu. Schválila rezoluci - čtěte ZDE
USA si už chystají deštník
Vážnost íránské hrozby dokazuje oznámení Washingtonu, že v lednu příštího roku se poprvé pokusí sestřelit raketu simulující útok z Íránu. Až dosud všechny uskutečněné testy protiraketové obrany pracovaly se scénářem jaderné hrozby pocházející z komunistické Severní Koreje.
přehled jaderných zbraní je na www.ihned.cz/animace
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist