Obchody roku ve třech číslech

15 procent

představuje podíl energetického sektoru na celkovém letošním objemu fúzí a akvizic v regionu.

39 procent

O tolik klesl letos počet prodejů středních a menších firem ve střední a východní Evropě. Z loňských 9 mld. USD spadl na 5,5 mld. USD .

50 miliard dolarů

dosáhne letos objem velkých fúzí a akvizic ve středoevropském regionu. Jde o pokles ve výši 37 procent proti loňskému roku.

Je to paradox: máme za sebou rok, zvlášť chudý na koupě a prodeje firem. "Objem fúzí a akvizic v Česku klesl už loni o deset procent. Letos se sníží o dalších 35 až 40 procent," říká Michal Mišun ze společnosti Redbaenk.

A přitom se u nás právě v tomto roce odehrály obchody, na jaké se léta čekalo.

Síly se přeskupují

Miliardáři Petr Kellner, Andrej Babiš či Pavel Tykač právě letos dovršili transakce, jež mohou řadit k vrcholům kariéry. V energetice prodej skupiny International Power Opatovice odstartoval přesuny majetku, jež změní celý sektor. Velkou změnu zažilo pivovarnictví. Dvojka trhu, Staropramen, má nového majitele. A zatímco dřív Staropramen patřil k řadovým pivovarům globálního uskupení AB InBev, teď se z něj má stát vlajková loď a řídící centrum úplně nové skupiny StarBev.

Přeskupují se síly i ve zdravotnictví či v developerské branži. A projevují se nové trendy. Je třeba znát větší vliv kapitálu, pocházejícího z Asie. Před pár lety by to bylo nemyslitelné, letos se nikdo nepozastavil nad tím, že plzeňskou Škodu Power, chloubu českého strojírenství - oboru, na který jsou Češi pyšní už od dob Rakousko-Uherska - koupil koncern Doosan z jižní Koreje.

Zbrojařskou továrnu Sellier & Bellot, jež také patří k českému rodinnému stříbru, zase ovládl brazilský koncern CBC. "Potvrzuje se, že firmy z ekonomik označovaných jako BRIC (Brasil, Russia, India & China), jsou už dost bohaté na akvizice v rozvinutých zemích," říká Mišun. "Ještě na přelomu tisíciletí byly tyto země považovány za ekonomicky slabé a jejich firmy za podřadné, s nízkým know-how a finanční silou. V tomto desetiletí ale udělaly pořádný krok dopředu. Akvizic z rozvíjejících se zemí budeme vidět čím dál víc," předpovídá.

Energetika: Žraloci útočí

I když byl rok na počet akvizic chudý, největší hráči nakupovali ve velkém. "Pro nás byla letošní akviziční aktivita co do objemu nejvýznamnější v celé naší historii," říká Patrik Tkáč, partner skupiny J&T.

Právě J&T má na kontě energetický obchod desetiletí - koupi elektrárenské a teplárenské skupiny International Power Opatovice za víc než 22 miliard korun. K tomu J&T Group napůl se skupinou ČEZ koupila za 11 miliard korun německé hnědouhelné doly Mibrag a uskutečnila několik menších obchodů.

Hodně letos posílil i samotný ČEZ. Ten má za sebou kromě pořízení poloviny Mibragu koupi distribučních společností v Turecku a Albánii, doma navíc vložil devítimiliardovou investici do teplárenské Dalkie.

ČEZ čím dál víc udává tón celé domácí energetice. Poté, co pomohl J&T získat International Power, plánuje, že teplárenskou část této skupiny v hodnotě patnácti miliard od J&T koupí. Následovat mají další přesuny majetku mezi velkými hráči. Obří energetická rošáda má probíhat minimálně do konce příštího roku, podílet se na ní kromě J&T a ČEZ mají i teplárenská Dalkia a německá energetická firma EnBW.

Podívejte se na NEJVĚTŠÍ OBCHODY ROKU 2009
(článek pokračuje pod galerií)

 

Hladoví miliardáři

Další miliardové obchody

Bakala kupuje Čechofracht

Firma NWR Transportations těžařského magnáta (a majitele HN) Zdeňka Bakaly získala velký dopravní holding s dvěma desítkami firem.

Penta v akci

Penta v Polsku koupila za 716 milionů Kč drátovnu Drumet, v ČR za stovky milionů laboratoře Aeskulab,
na Slovensku Noves Okná.

Italové ze hry

Britský AnaCap koupil českou filiálku Banco Popolare za 1,2 mld. korun.

Po roce inkasoval

Dušan Kunovský letos dovršil miliardový prodej 10 % své Central Group švýcarské Global Security,

Rozprodaný Crystalex

Více než miliardu korun dali investoři za čtyři továrny zkrachovalého Crystalexu, nejvíc platil Otakar Moťka za Kavalier (400 mil. Kč).

Zbrojovka Brazilcům

Wotan Invest Tomáše Nebeského prodal továrnu Sellier & Bellot brazilské Companhia Brasileira de Cartuchos

Nejmocnější domácí magnáti během roku 2009 posilovali. Miliardář Petr Kellner už začátkem roku založil s italským pojišťovacím gigantem Generali investiční fond PPF Partners. Mezi jeho první investice patří vklad šesti miliard korun do Energetického a průmyslového holdingu, založeného spolu s J&T. Kromě toho Kellnerova skupina letos koupila v Rumunsku dvě pojišťovny, v Rusku maloobchodní síť Eldorado. Doma zhltla část byznysu developerského magnáta Milana Janků a koupila síť nemocnic Euroclinicum.

Majitel agrochemického konglomerátu Agrofert Andrej Babiš ovládl Agropol svého letitého konkurenta Jiřího Malúše, k tomu koupil nizozemskou chemičku GreenChem.

Skupině Penta sice unikla polská továrna na helikoptéry PZL Swidnik, zato si uskupení vedené Jaroslavem Haščákem a Markem Dospivou spravilo chuť řadou menších obchodů: v Polsku převzalo drátovnu Drumet, na Slovensku okenářskou firmu Noves, v Česku koupilo od J&T síť diagnostických laboratoří Aeskulab. Do koupí investovala Penta přes miliardu korun.

První pololetí roku 2009 bylo u nás i ve světě na obchody chudší, až od léta začal trh ožívat.

"S ekonomickým propadem bylo jasné, že business plány, na základě kterých se oceňovaly chystané transakce, jsou nereálné. K tomu vystrašené banky přestaly téměř poskytovat akviziční financování. Krize zvýšila rizikovou přirážku, snížila zisky, a to spolu s nedostatkem financí způsobilo někdy i víc než padesátiprocentní snížení ceny prodávaných aktiv. S tím se mnoho prodávajících nechtělo smířit, a tak se rozhodli s prodejem počkat," vysvětluje Mišun.

Mnozí přišli pozdě

Krize ale nepoznamenala všechny sektory stejně - takřka se neprojevila ve farmacii či potravinářství, zato hodně srazila ceny aktiv v automobilovém průmyslu či strojírenství.

"Mnohé transakce z postižených odvětví se nyní oceňují nikoliv násobkem zisku jako dřív, ale hodnotou vlastního kapitálu či likvidační hodnotou," říká Mišun. Takové koupě už nemusí být pro kupce atraktivní, a tak z nich často sejde.

"V posledních měsících se na nás obrátilo hned několik vlastníků různých strojařských firem s nabídkou prodeje, protože se dostali do problémů. Všichni přišli pozdě - ve chvíli, kdy už podnik byl v takovém stavu, že pro nás jeho koupě neměla smysl," líčí svou zkušenost šéf strojírenské skupiny Vítkovice Holding Jan Světlík.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist