Semináře a odborné kurzy stojí zaměstnavatele spoustu peněz. Proto jsou první na ráně, když se "řežou" náklady. "S nadsázkou by se dalo říci, že pro současné školení pracovníků platí: Za málo peněz - hodně muziky," říká Jana Matějíčková ze vzdělávací společnosti Top vision. Firmy šetří kvůli krizi, ale slevovat ze zažitého standardu nechtějí. Obávají se, že zakrní. Podnikům mohou pomoci granty z Evropské unie. Má to však háček. "Firmy často netuší, na co přesně dotace jsou. Předávání informací od státní správy směrem k nim je mizivé," říká Markéta Šimáková, partnerka vzdělávací agentury DMC management consulting.
1. Dotace z Evropské unie
Největší pomocí pro firmy, které neměly práci pro zaměstnance, je projekt Vzdělávejte se. "Zájem zaměstnavatelů po necelých čtyřech měsících od rozjezdu výrazně převyšuje objem finančních prostředků," uvádí mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Štěpánka Filipová. Jednotlivé úřady práce dosud přijaly kolem 1500 žádostí, z toho už o 1100 rozhodly. S podporou firem se počítá i v roce 2010, rozpočet bude navýšen o další 1,5 mld. Kč.
Zaměstnavatelé by ve vlastním zájmu měli sledovat další grantové výzvy. Například na portále eDotace jich bylo v minulém týdnu 628 aktuálních (viz box dole). Evropská komise vyčleňuje na informace o grantech portály (např. www.dotace-fondy.cz). Navíc zřizuje bezplatné informační linky. Grantové výzvy může sledovat i najatý profesionál. Firma mu však musí umět definovat, jaký typ vzdělávání potřebuje.
"Od padesáti, šedesáti tisíc se dá koupit konzultant, který pomůže s projektem," radí Lenka Štěpánová z UniCredit Bank. "Kdybych byla majitelkou malé firmy, podívala bych se po samostatných lektorech. Nabízejí tuto službu levněji." Na trhu je standardem stanovit odměnu s ohledem na to, v jaké výši se podaří vyjednat a vést grant.
Kdo chce mít výpis grantových řízení pohromadě, může si předplatit Grantový kalendář, který poskytuje za 650 korun ročně společnost Neziskovky.cz. Monitorovány jsou granty českých i zahraničních nadací, programy EU, výběrová řízení ministerstev a samospráv.
2. E-learning
Kdo nechce vypracovávat e-learningové programy sám a hledá inspiraci, poslouží mu novinka na stránkách MPSV - e - Databáze produktů Evropského sociálního fondu. Na 350 produktů se nabízí na adrese http://esfdb.esfcr.cz. Firmy si z portálu mohou zdarma stáhnout vzdělávací programy, manuály, studijní podklady, školicí dokumenty či videa, které vznikly díky projektům Evropského sociálního fondu v Česku a zahraničí. Jsou zde třeba detailní tréninkové kurzy pro začínající podnikatele.
Například v Raiffeisenbank funguje elektronická příprava na kurz, která předchází každému klasickému školení. Z jeho plánu manažer vybere podřízenému oblasti, na které se má zaměřit. Po skončení kurzu nadřízený dohlíží na to, aby zaměstnanec uvedl naučené věci do praxe. Cílem je připravit zaměstnance na školení, aby ho efektivněji využil. Podle Lenky Štěpánové z UniCredit Bank jsou novým formám vzdělání otevřeni hlavně mladí lidé. Také UniCredit hojně využívá e-learning. "Nejdříve si definujeme, co je vůbec možné tímto způsobem předávat. Výroba e-learningových kurzů je náročná a vyplatí se firmě, když se znalost dá použít pro více zaměstnanců." Výhodou interního řešení je, že nabízí řešení "na míru".
"Externě se kupují spíše jazykové kurzy nebo obecné kurzy pro účetní - třeba zákoníky práce. Šli jsme cestou interního e-learningu, protože jsme větší firma. V okamžiku, kdy e-learning pokryje potřeby od 150 lidí výše, se už určitě vyplatí. V těchto případech se rozhodujeme, že si kurz uděláme interně," vysvětluje Štěpánová. Ceny jazykových kurzů se pohybují kolem tisícovky až dvou. Přípravné kurzy na zkoušky s certifikátem však mohou přijít na třicet i více tisíc. Například kurz pro pedagogickou diagnostiku stojí 23 tisíc korun.
Trendem je dnes také nahrazování nákladných služebních cest účastí na webových konferencích. Odpadají tak vysoké cestovní náklady a drahé ubytování.
3. Interní koučink
Na vzdělávání je možné hodně ušetřit, když místo externích školitelů firma využije vlastní odborníky. Není náhoda, že v minulém roce zvítězily v soutěži o nejlepší personální projekty ty, které se zaměřily na vnitřní zdroje ve firmě.
Cenu za nejlepší personální projekt HREA Excellence Award« 2009 získala IT společnost SAP Business Services Centre Europe s projektem Learning Map aneb Jak využít potenciál zaměstnanců. Po odejmutí rozpočtu na vzdělávání vybudoval SAP systém interního vzdělávání. Své pracovníky postavil do role školitelů, a to vše za použití minimálních nákladů. Na interní koučink vsadila také UniCredit Bank. Osobní bankéři polovinu pracovního úvazku věnují na rozvinutí dovedností kolegů (viz rozhovor).
Je škoda, když se nabyté vědomosti stanou "majetkem" jednoho pracovníka. "Osvědčuje se nám vysílání pracovníků na odborné konference a kurzy. Mají pak po absolvování za úkol seznámit s obsahem nejen svého manažera, ale i kolegy a podělit se o získané znalosti," říká Lenka Bláhová, HR manažerka České pojišťovny.
4. Zahraniční partneři
Někdy je kvůli vzdělávání dobré oslovit i zahraniční partnery. Například společnost Building SP ze Středočeského kraje podává grant do Finska na školení, které zvýší kvalifikaci a znalosti pracovníků obsluhujících finskou linku. Firma vyrábí betonové prefabrikáty a provozuje maltárnu.
Podnikům se vyplatí zapojit se do oborových sdružení a čerpat granty na vzdělávání prostřednictvím odborných českých i zahraničních asociací. Pokud žádá o finance z EU například Česká asociace sester, má větší šance než neorganizovaná pracovní skupina.
5. Učňovská střediska pro rekvalifikaci dospělých
Někdy je možné "zabít" dvě mouchy jednou ranou - vyučit své potenciální zaměstnance a zároveň zvýšit kvalifikaci či rekvalifikovat stávající pracovníky. Například firma Linet, přední výrobce nemocničních a pečovatelských lůžek, dlouhodobě finančně i odborně podporuje žáky odborných technických škol ve Středočeském kraji. V rámci projektu "S program" vzniklo za 300 tisíc korun speciální tréninkové centrum pro učně. Jistě, výchova učňů firmami není v Česku novinka. Není ale tak úplně běžné, aby sloužilo i jako centrum celoživotního vzdělávání. Kapacity nového tréninkového centra budou zároveň využity i pro trénink a zvyšování kvalifikace starších pracovníků Linetu.
Termíny na granty
Další vzdělávání
Karlovarský kraj vyhlašuje prostřednictvím odboru investic a grantových schémat svého krajského úřadu
1. kolo výzvy k předkládání projektových žádostí o finanční podporu z Operačního programu Vzdělání pro zvýšení konkurenceschopnosti. Cílem programu je podporovat celoživotní vzdělávání. Příjemci grantu jsou především například lektoři a pracovníci různých vzdělávacích institucí.
Ukončení příjmu žádosti: 11. 1. 2010
Podobně zaměřené projekty jsou vypsány i pro další kraje, například Jihočeský, Pardubicko atd.
Projekt EDUCA
Projekt - EDUCA - Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost - je zaměřený na specifické vzdělávání třeba v sociálních službách, obsluhy strojů nebo v ekologické oblasti. Poskytuje kvalifikace, které jsou nepřenositelné, nebo přenositelné pouze v omezeném rozsahu do dalších podniků a pracovních oborů. První výzva byla ukončena 10/2009, další je plánovaná na 1 - 2/2010.
Zvýšení adaptability zaměstnanců
Výzvu Zvýšení adaptability zaměstnanců podniků v profesních oborových a odvětvových sdruženích vypisuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Odbor řízení pomoci z Evropského sociálního fondu.
Ukončení příjmu žádosti: 15. 3. 2010
Školicí střediska
Dotace na výstavbu, pořízení, rekonstrukce, modernizace prostor určených pro vzdělávání plus jejich vybavení a zařízení školicími pomůckami. Registrační žádosti se přijímají do 5/2010; plná žádost pak do 6/2010.
Vzdělávejte se
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo v rámci programů Evropského sociálního fondu projekt Vzdělávejte se!. Projekt je financován prostředky z Evropského sociálního fondu a slouží k podpoře podniků čelících současné hospodářské krizi. Právě probíhá druhá fáze projektu, a to v Operačním programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Zaměstnavatelé žádají na úřadu práce podle místa výkonu práce (pracoviště, provozovny), nikoli podle svého sídla. Grant se vztahuje na území celé České republiky, s výjimkou Prahy. Předpokládaná doba trvání do 30. července 2010.
Zdroj: eDotace
Tipy kurzů
Nabídku kurzů vzdělávacích agentur lze shrnout do několika základních okruhů
Manažerské kurzy (řízení lidí)
Počítačové a IT kurzy
Kurzy zaměřené na obchod, marketing a komunikaci
Kurzy z oblasti účetnictví, financí, administrativy
Kurzy zaměřené na personalistiku a osobnostní rozvoj
Kurzy z oblasti práva a legislativy
Technické kurzy a školení pro výrobu
Investice
10 000
Podle vzdělávací Společnosti dmc management consulting více než polovina ze 72 firem investuje do jednoho dne školení manažerů až 10 000 korun, což je docela hodně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist