Futuristicky vypadající loď Ady Gil australské ekologické skupiny Sea Shepherd Conservation Society se včera ve vodách poblíž Antarktidy srazila s japonskou velrybářskou lodí, které se snažila zabránit v lovu kytovců. Šest členů posádky vyvázlo ze střetu bez zranění. Informovaly o tom tiskové agentury.
Ochránci včera oznámili, že se loď, která vzdáleně připomíná vůz filmového Batmana, potopila po srážce s velrybářskou lodí Sonan Maru 2, která údajně najela na příď plavidla. Posádka byla bezpečně přepravena na další loď aktivistů.
Podle agentury Reuters byla loď doslova "rozkrojena" japonským plavidlem Shonan Maru napůl. "Aktivisté se pokoušeli oslepit japonskou posádku zelenými lasery," uvádí se v prohlášení japonské strany.
Japonský institut pro výzkum kytovců, pod jehož záštitou lov probíhá, oznámil, že Ady Gil během včera zaútočila také na vlajkovou loď velrybářů Nisšin Maru. Aktivisté se prý snažili pomocí lan zablokovat kormidla a lodní šrouby lodí.
Japonské úřady srážku potvrdily, odmítly se k ní ale dále vyjadřovat. K incidentu došlo v době, kdy v australském parlamentu probíhá diskuse o letech "špionážních letadel", která japonské společnosti vysílají z australských letišť, aby monitorovala činnost aktivistů a velrybáři se tak mohli snáze vyhnout jejich útokům. Ačkoli lety neporušují mezinárodní úmluvy, podle některých politiků napomáhají nelegálnímu lovu velryb.
Skupina Sea Shepherd Conservation Society si pravidelně bere na mušku japonské velrybářské lodě, které připlouvají k břehům Antarktidy v době, kdy je na jižní polokouli letní sezóna.
Cílem kampaně je podle ochranářů způsobit lovcům velryb finanční ztráty a zachránit co možná nejvíc mořských savců.
V prosinci po velrybářích aktivisté pálili z vodních děl, snažili se je dočasně oslepit pomocí laserů a použili katapulty s kyselinou máselnou, která vydává velmi pronikavý zápach. Velrybáři proti nim údajně použili dalekonosné akustické zařízení LRAD (Long Range Audio Device), nesmrtící zbraň vysílající velmi hlasitý zvuk, používanou například proti somálským pirátům.
Přestože je komerční lov velryb zakázán od roku 1986, mezinárodní úmluvy umožňují japonským společnostem lovit velryby v rámci vědeckého výzkumu.
Podle ekologických aktivistů však ulovené velryby neslouží k výzkumu, ale jejich maso je v Japonsku běžně prodáváno na pultech. A to je právě tím pravý důvodem, proč Japonci velryby loví.
Futuristické plavidlo
Loď ekologů, která vzdáleně připomínala vůz filmového Batmana, se včera potopila po útoku japonského velrybářského plavidla.
foto: ČTK/AP
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist