Spojené státy vystřídaly loni Rusko v čele největších producentů zemního plynu. Podle předběžných odhadů energetické agentury EIA při americkém ministerstvu energetiky stoupla loni těžba zemního plynu v USA o sedm procent na 624 miliard metrů krychlových, zatímco ruská produkce se snížila o více než tři procenta na 582 miliard kubíků.
Podle zprávy EIA přispěly k loňskému nárůstu americké produkce hlavně minimální odstávky kvůli hurikánům a výrazně vyšší těžba v pevninských břidličných pánvích, která zatím patří spíše k méně obvyklým způsobům těžby.
Naopak v Rusku, kde zhruba čtyři pětiny dodávek pochází od státního gigantu Gazprom, se podle agentury Bloomberg objem těžby snížil kvůli poklesu poptávky uprostřed rekordního hospodářského poklesu.
Podle vyjádření ruského ministerského předsedy Vladimira Putina z konce prosince klesl loni hrubý domácí produkt Ruské federace meziročně o 8,5 procenta, což je nejhlubší propad od rozpadu sovětského impéria na začátku 90. let. Průmyslová výroba se snížila o 11,5 procenta, což se odrazilo v poklesu poptávky.
Celosvětová produkce zemního plynu rok od roku stoupá - v roce 2008 se podle statistik společnosti British Petroleum ve světě vytěžilo celkem 3066 miliard metrů krychlových plynu, což je o 35 procent více než v roce 1998.
Světová hospodářská krize a jí zapříčiněný pokles poptávky ze strany největších průmyslových spotřebitelů ale vedly k nadbytku plynu na trzích. To znamenalo výrazný pokles ceny - zatímco v polovině roku 2008 vystoupala cena za milion britských termálních jednotek (1 milion BTU = 28,26 metru krychlového plynu) téměř na 14 dolarů, loni v létě stál stejný objem plynu kolem 2,50 dolaru.
Tuhá zima, která se se začátkem roku rozprostřela nad severoamerickým kontinentem, nicméně zvedla spotové ceny zemního plynu nad šest dolarů. A zároveň pomohla mírně snížit přebytek suroviny na tamním trhu. Podle posledních údajů jsou ale americké skladovací kapacity ve srovnání s pětiletým průměrem o 11 procent plnější. V posledních dnech, kdy meteorologové přišli s předpovědí oteplení, cena plynu mírně klesla.
Rusko, které má největší prokázané rezervy suroviny na světě, se stalo největším producentem zemního plynu v roce 2002, kdy předstihlo Spojené státy. Na ruském plynu je závislá celá východní Evropa a Česko z Ruska dováží zhruba tři čtvrtiny své spotřeby.
K významným producentům plynu patří ještě Kanada, Írán a Norsko. Objem jejich těžby ale výrazně zaostává za produkcí Ruska a USA.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist