Jeden kamarád chtěl být námořníkem a stutečně od základky na tomto svém cíli pracoval, až jej dosáhl. Dcera kolegyně zase chtěla navrhovat scénické kostými a jak ve škole, tak mimo ni pracovala na tom, aby uspěla v talentových zkouškách a vysněné studium absolvovala.
Ale přiznejme si, většina školáků a středoškoláků tápe, není vyhraněna a oborů, které by se nabízely jako nejvhodnější, je více nežli jeden. Pak rozhoduje rodinná tradice - táta lékař = syn lékař, výhled na perspektivní zaměstnání - ekonom, právník = vysoké platy, odpor k některým předmětům - "nemůžu studovat technický obor, neb matematika je mi cizí...". Ve spolupráci s portálem Kampomaturite.cz uvádíme některé studijní možnosti a zbytek, tedy kam se nakonec přihlásíte, je na vás.
Jak se dostat na technické fakulty
Technické fakulty jsou stavební, strojní, dopravní, elektrotechnické. S technickými obory se také můžeme setkat na chemické, zemědělské a přírodovědné fakultě. Na technických fakultách se také vyučují obory jako ochrana životního prostředí, odpadová technologie, slévárenství, metalurgie, geologie, bezpečnostní inženýrství, textilní, oděvní a obuvnická technologie. Nejvíce těchto technických oborů otevírají na fakultách VŠB-TU v Ostravě, Technologická fakulta UTB ve Zlíně, a Textilní fakulta TU v Liberci. Přijímací zkoušky se skládají z testů a ústních pohovorů dle vybraného oboru (matematika, fyzika, chemie, deskriptivní geometrie), některé technické fakulty přijímají i bez zkoušek na základě studijních výsledků ze střední školy.
Úspěšnost přijetí
Na technické fakulty jako celek (včetně strojních, stavebních a elektrotechnických oborů) je každý rok podáno 50 tisíc přihlášek od asi 28 tisíc studentů, každý z uchazečů na technické školy si podává průměrně necelé dvě přihlášky. Průměrná úspěšnost přijetí na technické obory se pohybuje pod 90% hranicí.
Průběh a délka studia
Studium na většině technických vysokých škol se dělí na bakalářské (3 roky) a navazující magisterské studium (Ing.). První dva ročníky bývají většinou všeobecné a slouží k získání potřebných znalostí z oboru, pak následuje úvod do odborných předmětů a v posledních ročnících se student specializuje na zvolený obor. Po bakalářském studiu je možné odejít do praxe.
Uplatnění absolventů
Studenti najdou různorodá uplatnění v závislosti na oboru, který vystudovali, a to jak ve výzkumu, tak ve výrobě, v technických profesích a záleží na každém, jak získané teoretické znalosti zužitkuje v praxi.
Doporučené přípravné kurzy (nulté ročníky) a semestrální kurzy na přijímací zkoušky
- Korespondenční kurz matematiky - přijímací zkoušky na technické fakulty (ČVUT), případně ekonomické fakulty
- Angličtina - jednoletý intenzivní přípravný kurz na přijímací zkoušky a k maturitě ("nultý ročník")
Jak se dostat na pedagogické fakulty
Na pedagogických fakultách můžete studovat učitelské, ale i další "nepedagogické" obory. Vyučují se na veřejných vysokých školách (asi 30) i na soukromých VŠ - Jana Ámose Komenského v Praze a VŠ tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze.
Pedagogických fakult je u nás 9, ale budoucí učitelé se mohou přihlásit i na řadu jiných škol a jejich filozofické, přírodovědecké či humanitní fakulty. Na učitelskou dráhu připravují velice kvalitně i fakulty lékařské a ekonomické.
Přijímací zkoušky
Talentová část zkoušky ověřuje talentové předpoklady pro studium oboru. Písemná část je zaměřena na předměty stanovené pro daný studijní obor. Ústní část zkoušky přezkoumává předpoklady uchazeče ke studiu, jeho motivaci a to, zda splňuje další podmínky k přijetí na studijní obor dle dispozic a kritérií stanovených pro jednotlivé obory. U některých oborů je hodnocena také předcházející praxe ve školství.
Úspěšnost přijetí
Přijímacího řízení na pedagogiku, učitelství a sociální péči se zúčastňuje kolem 24 tisíc studentů, přijata je ale méně než polovina - 44 %.
Průběh a délka studia
Obor učitelství pro 1. stupeň základních škol je akreditován na 9 pedagogických fakultách, některé ho otevírají v kombinaci s dalšími aprobačními předměty. Magisterské nedělené studium je pětileté, studium je ukončeno státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je diplomová práce, absolvent je oprávněn získat titul "magistr".
Obor učitelství pro 2. stupeň základních škol se vyučuje na pedagogických fakultách, ale i na některých dalších školách - sportovních, přírodovědných nebo humanitních fakultách, převažuje pětileté studium ukončené státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je diplomová práce, absolvent je oprávněn získat titul "magistr".
Učitelství pro střední školy kromě pedagogických fakult otevírá i řada nepedagogických škol, nabízejících exaktní nebo technické předměty jako informatika a výpočetní technika, matematika, geografie nebo deskriptiva. Studium bývá pětileté.
Neučitelské obory se studují pod hlavičkou pedagogických fakult v rámci specializací v pedagogice, sociální pedagogice, vychovatelství nebo učitelství pro mateřské školy. Většinou se jedná o tříleté bakalářské studium.
Uplatnění absolventů
Absolvování učitelství na některé z pedagogických fakult opravňuje k výuce na základní nebo střední škole. K výuce na ZŠ a SŠ vede i jiná cesta, pokud studujete jinou VŠ, stačí si dodělat tzv. pedagogické minimum.
Doporučené přípravné kurzy (nulté ročníky) a semestrální kurzy na přijímací zkoušky
- Jednoletý přípravný kurz psychologie ("nultý ročník")
- Jednoleté přípravné studium společenských věd ("nultý ročník" Psychologie, Sociologie, Politologie a Mezinárodní vztahy, Filosofie a regionalistika)
- Angličtina - jednoletý intenzivní přípravný kurz na přijímací zkoušky a k maturitě ("nultý ročník")
Jak se dostat na přírodovědné fakulty
U nás je pět samostatných přírodovědeckých fakult na veřejných vysokých školách, kde můžete studovat exaktní předměty jako matematika, fyzika, ale také biologii, demografii nebo geologii.
Mnohé z oborů jsou specializovány na konkrétní oblast - muzeologická biologie, toxikologie. Dají se studovat jednotlivě nebo v kombinaci s dalším předmětem. Víceoborové předměty jsou pak většinou zaměřeny na pedagogickou činnost. Fakulty také nabízejí obory učitelství pro střední a základní školy.
Přijímací zkoušky
Testují se znalosti zvoleného oboru v rozsahu gymnaziálního učiva, na některých fakultách jsou i testy všeobecných studijních předpokladů.
Úspěšnost přijetí
Na přírodovědecké fakulty se ročně hlásí kolem 11 tisíc uchazečů, z nich je přijato asi 64 %.
Průběh a délka studia
Bakalářské studium je tříleté a magisterské pětileté. Dále můžete navázat doktorandským studiem.
Uplatnění absolventů
Uplatnění je velmi široké - v oblasti školství, místních zastupitelstvích, krajských úřadech a další podle zaměření jednotlivých oborů. Mimoto se můžete dále věnovat výzkumu v laboratoři přímo na fakultě, v nemocnicích, v akademii věd, hygienických laboratořích.
Doporučené přípravné kurzy (nulté ročníky) a semestrální kurzy na
přijímací zkoušky
- Jednoletý kurz medicína + farmacie ("nultý ročník")
- Angličtina - jednoletý intenzivní přípravný kurz na přijímací zkoušky a k maturitě ("nultý ročník")
Kompletní výběr všech přípravných kurzů najdete na www.kampomaturite.cz/kurzy
Jak se dostat na ekonomické fakulty
Ekonomických oborů je velké množství a dají se studovat ve spojení s určitým odvětvím. Obory jako management, cestovní ruch, podniková ekonomika, finance a účetnictví, marketing nabízí 36 vysokých škol, z toho je 18 soukromých. Obory související s hospodářskou politikou a veřejnou správou nabízí 22 vysokých škol, z toho je třetina soukromých a některé další fakulty se danou problematikou zabývají okrajově, nejedná se o hlavní oblast jejich výuky.
Přijímací zkoušky
Přijímací zkoušky jsou z matematiky a cizího jazyka formou písemných testů.
Úspěšnost přijetí
Na všechny ekonomické obory se každý rok hlásí přes 22 tisíc studentů, z nich se na dané školy dostane asi 60 %.
Průběh a délka studia
Studium je opět děleno na bakalářské (3 roky) a navazující magisterské (2 roky). Studium managementu, cestovního ruchu, podnikové ekonomiky, financí a účetnictví, marketingu seznamuje studenty se strukturou podniku a jeho částmi, s finančním chodem podniku, marketingem, účetnictvím, základy psychologie a sociologie, základy obchodního práva, řízení zásob. Studium oborů souvisejících s hospodářskou politikou a veřejnou správou probírá právní předpisy a vše, co souvisí se spravováním obecních, krajských i státních úřadů - úřady práce, sociálky, živnostenské úřady a další. V oblasti hospodářské politiky se studium zabývá historickou i současnou ekonomickou teorií o fungování trhu, zahraničního obchodu, bankovního systému nebo státního rozpočtu, seznamuje s matematickým a statistickým aparátem, který je potřebný k tvorbě ekonomických modelů, ke statistice, analýze a prognózování ekonomických dat a hospodářských ukazatelů. Studium z celkového pohledu tedy seznamuje se způsoby, jak předvídat a jak ovlivňovat hospodářský vývoj ve státě.
Uplatnění absolventů
Uplatnění z ekonomických škol je poměrně široké ve státní správě, v bankách, finančních společnostech, v marketingových odděleních různých podniků. Další možnost je pokračovat v doktorandském studiu, zabývat se vědeckou prací nebo vyučovat.
Jak se dostat na umělecké fakulty
Hlavní obory umění se již tradičně absolvují v Brně a v Praze, ale jsou i jiné fakulty v dalších městech - užité umění v Ústí nad Labem, audiovize a animace v Písku, Výtvarné umění v Ostravě a výtvarné umění a design v Plzni. Soukromý Institut restaurování a konzervačních technik v Litomyšli je začleněn pod Univerzitu Pardubice jako samostatná Fakulta konzervování a tím odpadá i placení školného, Slezská univerzita v Opavě nabízí studium tvůrčí fotografie, a to i dálkově. Celkem nabízí umělecké obory 16 vysokých škol veřejných i soukromých.
Jsou tu i pedagogické fakulty, které vyučují převážně výtvarné a hudební předměty zaměřené na výuku.
Přijímací zkoušky
Konají se jako první ze všech škol, uzávěrky přihlášek jsou obvykle do konce listopadu a v lednu a v únoru bývají talentové zkoušky. Další část zkoušek je v běžné termínu v průběhu června. Na přijímací testy je potřeba se připravovat dlouho dopředu, často většinu dosavadního života.
Úspěšnost přijetí
V minulém roce se hlásilo kolem 5 300 studentů, přijato bylo 32 %.
Průběh a délka studia
Výuka probíhá v ateliérech podle zvoleného zaměření, vedou ji zkušení pedagogové a uznávaní umělci. Zároveň probíhají i přednášky. Studium na těchto školách je většinou magisterské šestileté.
Uplatnění absolventů
Míra uplatnění záleží už jen na absolventovi a jeho talentu, umělecké obory poskytují velkou dávku volnosti, umožňují věnovat se jen tomu, co člověk chce dělat, ale často se bude muset podřídit vlivu okolí a jeho požadavkům.
Jednou z možností je po maturitě nastoupit do práce, ale to už je jiná kapitola a té se budeme věnovat v některé další Kariéře Speciál.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist