Podnikatelé žádají dokončení globální obchodní dohody

 

Splňte závazky

Zástupci podnikatelského světa včera v Davosu vyzvali vlády, aby splnily slib dovést do konce zamrzlá jednání o liberalizaci globálního obchodu. Obchodní vyjednávači ale pochybují, že k tomu existuje dostatečná politická vůle.

Chybí vůle

Nedaří se překonat zásadní neshody ohledně globálního obchodu mezi vyspělými zeměmi v čele s USA a klíčovými představiteli rozvojového světa.

Dlouhá jednání

Rozhovory o liberalizaci obchodu začaly už v roce 2001 v katarském Dauhá. Jednání již byla několikrát přerušena, v posledních dvou letech se takřka zastavila.

 

Každým rokem některá země na švýcarském Světovém ekonomickém fóru ovládne největší zájem shromážděných bankéřů a politiků. V minulých letech byl zájem o Brazílii či Indii. Letos se stala takovým oblíbencem Čína.

Není to překvapivé. Čína dominovala už loňským jednáním skupiny nejvyspělejších zemí G-20 v Londýně, kde se hledaly recepty na boj s globální krizí. Postupně si zbytek světa zvykl na stav, kdy bez souhlasu dvou supervelmocí USA a Číny, které nazývají také stručně G-2, žádný nápad neprojde.

Název jednoho včerejšího semináře v Davosu vystihl dominanci obou zemí v jediné větě: "Čína je největším věřitelem Spojených států, největší světové ekonomiky."

Hegemonie obou zemí byla patrná i při klimatickém summitu na konci roku v dánské Kodani. Čínskou asertivitu posiluje i zájem o květnovou výstavu Expo v Šanghaji, která by se - podobně jako poslední letní olympiáda - měla stát výkladní skříní čínských úspěchů.

Peking si zvyká na nové rozložení sil: je schopen - po dohodě s Američany - diktovat globální agendu.

Čínskou delegaci vede v Davosu vicepremiér Li Ke-čchiang, důležitý muž, o kterém se často mluví jako o příštím premiérovi.

Analytici soudí, že jeho účast na tak důležité akci má dále zvýšit jeho prestiž. Spekulace o jeho brzkém uvedení do premiérského křesla rostou. Jeho včerejší komentáře k ekonomickým tématům v Davosu nijak nevybočily z oficiální čínské linie.

"Budeme pokračovat v aktivní rozpočtové a v umírněné měnové politice," citovala včera agentura Reuters z proslovu, který měl vicepremiér Li v Davosu. Podle jeho mínění není v ekonomické politice země třeba nic měnit, Peking chce dál aktivně podporovat růst. Zatím se vše zdá být v pořádku.

V Davosu tlačí mocní bankéři na politiky - čtěte ZDE

Sarkozy v Davosu volá po regulacích, Soros kritizuje Obamovu daň - čtěte ZDE 

Čína nahradila Německo v pozici největšího světového exportéra, její ekonomika i v těžkých časech doznívající světové krize roste prudkým tempem. I v posledním čtvrtletí rostla o závratných 10,7 procenta. Celoročně potom o devět procent, které může zbytek světa jen závidět. Obsadila pozici největšího trhu s auty. Někteří ekonomové si přesto dělají o Čínu vážné starosti.

Například James Chanos, americký investor, který se v minulosti svými předpověďmi strefil například do pádu Enronu, považuje čínskou expanzi za příliš rozsáhlou. Upozorňuje, že opěvovaný čínský export loni ztratil, i když méně než jiní konkurenti. A podíl domácí spotřeby na růstu ekonomiky se stále zmenšuje.

Také mnozí jiní ekonomové tvrdí, že Čína nakumulovala v zahraničí příliš mnoho špatných půjček, takže by to mohlo časem její vyhlídky srážet. Peking se podle nich až příliš soustředil na prorůstovou politiku. Zatím ale jde spíše jen o varovné signály.


SETKÁNÍ VLIVNÝCH
Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu potrvá až do neděle.
FOTO: REUTERS

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist