Firmy, které nedosáhnou na úvěr v bance, mají stále horší vyhlídky. Dosud oblíbená alternativa, jak se rychle dostat k penězům - totiž odprodej vlastních pohledávek před dobou jejich splatnosti - zdražuje a je méně dostupná. Trend má podle odborníků pokračovat i v letošním roce.
"Za poslední rok factoring firmám zdražil asi o 10 až 15 procent a situace se jen tak neotočí. Dnes v některých případech stále zdražujeme," říká Lubomír Civín, předseda Asociace factoringových společností a ředitel společnosti Factoring České spořitelny. Podobně mluví i další společnosti. Většinou očekávají, že by ceny mohly začít tát nejdříve v roce 2011.
Za zdražování může horší finanční situace a platební morálka českých firem. Factoringové společnosti si účtují vyšší rizikové přirážky a do cen promítají vyšší platby za pojištění rizik a náklady na administrativu, například důkladnější analýzu rizik a vymáhání. Samy navíc dostávají od bank peníze dráž.
Některé podniky kvůli zdražení a přísnějším podmínkám o produkt ztrácejí zájem. "Používáme tuto formu financování již několik let, ale v poslední době výrazně zdražila. Factoringová firma nám navíc začala vyřazovat některé zákazníky a pohledávky za nimi nechce přijímat. Takže je to pro nás méně významné a méně zajímavé," říká Vladimír Zábranský ze stavební firmy První Chodská.
Stále větší počet firem ale nemá jinou možnost. Horší platební morálka a delší splatnost faktur způsobila, že se dnes dodavatelé k penězům za vyrobené zboží dostanou třeba až za půl roku.
Pokud své pohledávky postoupí factoringové společnosti, dostanou od ní za to kolem 80 procent peněz ihned. Nejčastěji to funguje tak, že na této "půjčce" jim pak po dobu splatnosti faktury nabíhá úrok o něco vyšší než v bance. Když pak obchodní partner zaplatí, dostanou i zbylou fakturovanou částku.
Banky Janotu nevyslyší. Nechtějí firmám povolit úvěrové kohouty - čtěte ZDE
Protikrizový recept odborů pro Fischera: Zvyšte daně živnostníkům - čtěte ZDE
Poptávka po těchto službách ze strany podniků neutuchá, ale ne všem je vyhověno. Přibývá takových, které factoringové společnosti samy odmítají. "Mohu potvrdit, že snižujeme angažovanost v některých firmách kvůli vyššímu riziku," řekl Radek Laštovička ze společnosti Coface. Factoringové firmy se pustily do boje o "kvalitní zákazníky". Podnikatelům, kteří jsou na tom finančně dobře nebo zvyšují obraty, dokonce služby naopak zlevňují.
Byznys s odkupem pohledávek, ve kterém se ročně protočí přes sto miliard korun, meziročně poklesl o 25 procent. Nejde ale ani tak o to, že by "faktoři" ztráceli zákazníky, spíše jejich klienti méně vydělávají. "Některé factoringové firmy mají stejný počet klientů i zajišťovaných faktur, ale za pokles mohou nižší fakturované částky," říká Civín. Zlepšení se v oboru očekává až ve druhé polovině roku. Otázkou je, co přinese nový zákon o tržní síle platný od pondělka. Podle něj řetězce nesmějí dodavatelům diktovat splatnost faktur delší než 30 dní. Protože právě dodavatelé řetězcům tvoří významnou skupinu zákazníků, mohl by zákon způsobit další propad. Není ale jisté, jestli se lhůty skutečně zkrátí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist