Kdo měl ve zvyku zůstat v jednom zaměstnání jen několik měsíců a přesunout se zase jinam, si dnes podobný krok zřejmě dvakrát rozmyslí. Sehnat práci je totiž nejtěžší v novodobé historii Česka - o jedno volné místo nyní bojuje více než 18 lidí.

A fronty na úřadech práce se už několik měsíců jen zvětšují. V únoru bylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí bez práce 574 226 lidí a jen proti předchozímu měsíci se únorová míra nezaměstnanosti vyhoupla o šest desetin na 9,8 procenta. Jen pro srovnání - v březnu roku 2008 bylo nezaměstnaných 312 tisíc lidí a na jedno volné místo připadali dva zájemci.

Spolu se zvyšujícím se nezájmem o nové pracovní síly roste i "sebevědomí" zaměstnavatelů, kteří přichází se stále náročnějšími požadavky na své pracovníky. Některé firmy, ale i pracovní agentury tak využily ekonomické krize a po svých zaměstnancích chtějí například dopředu podepsat výpovědi, do kterých pak stačí dopsat pouze datum.

"Celé naše oddělení muselo povinně podepsat dohody o ukončení pracovního poměru s tím, že není jisté, koho z nás vlastně nakonec doopravdy vyhodí," říká zaměstnanec jedné jihočeské počítačové firmy, který si raději nepřál být jmenován, ale jeho totožnost HN znají.

"V Česku je podobné zneužívání zaměstnanců obrovské. Další možností je nechat své lidi 'dobrovolně' podepsat dohodu o ukončení práce a pak jim dovolit dělat na dohodu. Jsou i firmy, které mají produkci stejnou jako v roce 2008, ale počet zaměstnanců i o devadesát procent nižší," dodává Josef Středula, šéf odborového svazu KOVO.

Spolu s vysokým tlakem na lidi a rozdanými výpověďmi roste i počet návštěvníků v psychologických i psychiatrických poradnách.

Trpí především psychika

"K nám se například dostala jedna manažerka, kterou zaměstnavatel nutil odejít za nevyhovujících podmínek a ona odejít nechtěla," říká Ondrej Midla z Krizového centra psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Dodává však, že k němu se většinou dostávají lidé, kteří mají kromě pracovních potíží i jiné problémy, například vztahové. "Měli jsme i klienty, kteří byli nespokojeni ve své práci, ale neměli sílu změnit zaměstnání," říká Midla.

Nejhůře současnou situaci prý odnášejí muži, kteří také tvoří nadpoloviční většinu nezaměstnaných. "Muži mají totiž spokojenost v osobním životě úzce navázanou na úspěch v práci. Pokud o ni přijdou a delší dobu se jim nedaří najít novou, přichází frustrace, která může vyústit v rozpad rodiny a v horších případech i třeba v bezdomovectví," uvádí policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Strach a úzkost u pracovníků však nevyvolávají pouze jejich nadřízení, ale také takzvaní "cost cutteři", neboli "řezníci", kteří firmy zbaví veškerých přebytečných nákladů.

"Někde to znamená i propouštění. Avšak ty společnosti, které dokážou snížit přebytečné náklady, ale zároveň si dokážou udržet klíčové zaměstnance, si vytvářejí skvělou výchozí pozici na období poté, co krize ustoupí," míní Branislav Hunčík, odborník na řízení lidských zdrojů z PricewaterhouseCoopers ČR.

Stěhování za prací

Krize a stále se zvyšující míra nezaměstnanosti mění i dříve zavedené pracovní chování. Podle průzkumu personální společnosti Grafton je 40 procent uchazečů o práci kvůli současné ekonomické situaci ochotno akceptovat pracovní smlouvu na dobu určitou a 54 procent lidí by se za prací i přestěhovalo.

Problém ale je, že už není moc regionů, kam by se za prací stěhovat vyplatilo. Pod desetiprocentní hranici nezaměstnanosti se dosud drží jen pět krajů ze čtrnácti. Nejvyšší nezaměstnanost je tradičně v Ústeckém kraji, dosáhla 14,2 procenta. Podobně vysoká byla naposledy v polovině roku 2006. Naopak nejméně nezaměstnaných je už tradičně v Praze.

Podle Hany Drncové z ústeckého úřadu práce stále přetrvává vliv hospodářské krize. "V Ústeckém kraji v tomto období obvykle dochází k nárůstu počtu uchazečů i vlivem poklesu sezonních prací ve stavebnictví," řekla Drncová.

Firmy propouštějí většinou maximálně desítky lidí a mimo režim hromadného propouštění. V poslední době ohlásil největší propouštění v regionu japonský producent LCD obrazovek, společnost IPS Alpha působící v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. V lednu oznámila, že propustí zhruba 200 pracovníků.

Příznivé však nejsou ani vyhlídky na nejbližší měsíce. "Největší vlnu propouštění má ekonomika za sebou. Nezaměstnanost začíná kulminovat a je solidní šance, že se nedostane přes hranici deseti procent. V každém případě, zlepšovat se situace na trhu práce hned tak nezačne. Se sezonními pracemi se sice na jaře nezaměstnanost krátkodobě sníží, avšak na skutečný pokles si ještě počkáme," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.


Zuzana Luňáková
S přispěním Jana Beránka


31 557 volných míst

čeká na pracovních úřadech. Na jedno místo připadá 18,2 nezaměstnaného. V nejpostiženějším okrese Děčín je to dokonce 77 lidí.

35 233 nezaměstnaných absolventů

Mladí lidé tvoří už šest procent všech nezaměstnaných. Oproti loňskému lednu jich na úřadech práce přibylo více než deset tisíc.

264 867 žen bez práce

tvoří celkem 46,1 procenta nezaměstnaných. Podle psychologů však nezaměstnanost hůře snáší muži, kteří mají úspěch v životě spojen především s prací.