Info

109 tisíc korun

činil průměrný pokles ceny bytu v Česku od loňského prosince do včerejška. Za necelé dva měsíce se tak průměrná cena snížila o 5,6 procenta.

5,97 milionu korun

v průměru stojí nyní byt v Praze 1, která je nejdražší lokalitou v zemi. Oproti loňskému prosinci se tamní byty zlevnily průměrně o 166 tisíc korun.

925 tisíc korun

je průměrná nabídková cena bytu v Ústí nad Labem. Je v zemi nejnižší, oproti loňskému prosinci klesla o 17 tisíc korun, to je o 1,8 procenta.

Během dvou měsíců, od loňského prosince do letošního února, klesly průměrné nabídkové ceny bytů v Česku o 5,6 procenta na 1,84 milionu korun. Uvádí to server realitycechy.cz, který aktuálně monitoruje ceny více než sedmnácti tisíc bytů v zemi.

"Regionálně jsou data méně vypovídající, protože v nabídce může být méně bytů. Pak stačí jeden nový projekt a cenová hladina se dramaticky změní. Data za celou republiku ale už určitý trend stanoví," uvedl Michal Pich, šéf společnosti EuroNet media, která server realitycechy.cz provozuje.

Analytici, realitní makléři i zástupci developerů přitom na konci loňského roku odhadovali, že letos budou ceny stagnovat, protože bytů bude méně. Banky totiž odmítají financovat developerské projekty, jimž sami developeři nevěří, a proto nejsou ochotni podílet se na financování projektu vyšší částkou, než bylo dosud zvykem.

Analýzy ale opomněly takzvaný sekundární trh, čili starší a rekonstruované byty. Starších bytů je stále dostatek. Server realitycechy.cz nabízí aktuálně 61 tisíc nemovitostí k prodeji a pronájmu, server S-reality má v nabídce 95 tisíc nemovitostí, server realitymix.cz nabízí více než 120 tisíc nemovitostí.

Pokles cen však není na rozdíl od minulého roku plošný. V některých lokalitách jako například na Brněnsku, na Ostravsku nebo na Praze 8 osciluje v řádu desetin procenta. Někde ceny dokonce rostou, například v Karlových Varech, v Olomouci, na Plzeňsku či Zlínsku. Ve většině měst v zemi ovšem ceny bytů klesají - a přispěli k tomu i developeři novými projekty.

Levnější jsou i nové byty

"Prosincová aukce bytů v Praze ukázala, že cenové představy developerů jsou mnohem vyšší než představy klientů. Poučili jsme se. Snížili jsme ceny u doprodejů našich projektů. A nízké zaváděcí ceny, ve srovnání s pražským průměrem, nabízíme i u nových projektů," řekl Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.

Průměrná cena nového bytu v Praze klesla z 64 tisíc korun za čtvereční metr v prosinci 2008 na 59 tisíc korun v prosinci 2009. Ceny Ekospolu se pohybují kolem 50 tisíc korun za čtvereční metr.

Pod pražským průměrem není pouze Ekospol. Zaváděcí ceny společnosti Skanska Reality v novém projektu Milíčovský háj se pohybují kolem 53 tisíc korun za čtvereční metr, tedy pod pražským průměrem. Další slevu až 285 tisíc korun nabízí firma těm, kteří budoucí byt koupí do konce března.

Podprůměrných 47 tisíc korun za čtvereční metr zaplatí klient za šestipokojový byt v pražském projektu Metropole Zličín developerské společnosti Central Group.

"Krize naučila lidi vyjednávat. Developeři kromě plošně poskytovaných slev přistupují i na další požadavky klientů a jdou s cenami dolů. Skutečné prodejní ceny jsou nyní o deset až dvacet procent nižší než ceny oficiálně deklarované," uvedla Iva Nováková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí poradenské realitní společnosti King Sturge.

Růst cen až koncem roku

GRAFIKA: Kolik stojí byty v Česku
 
ZVĚTŠIT TABULKU CEN

Analytici, kteří dříve očekávali růst cen již od letošního jara, nyní upravují své prognózy.

"Ještě jedno zpomalení nás letos čeká. Aplikováno na ceny bytů nebo pozemků čekáme pro letošek stagnaci cen. Teprve od roku 2011, kdy by již měla spotřebitelská poptávka růst, by měly růst i ceny nemovitostí," sdělila Markéta Šichtařová, ředitelka firmy Next Finance.

"Letos lze v průměru očekávat mírný nárůst cen nemovitostí, v některých regionech ale může dojít k dalšímu lokálnímu poklesu. Důvodem může být snížená nabídka pracovních míst a uzavření některého většího výrobního provozu," soudí docent Václav Beran ze stavební fakulty ČVUT.

"V první polovině roku očekávám stagnaci cen s možným následným velmi mírným nárůstem. Pokud bude ke změnám cen bytů docházet, bude se tak dít spíše individuálně než plošně, a to v závislosti na kvalitě zpracování stavby, lokalitě a regionu," uvedl Filip Endal, analytik sektoru nemovitostí společnosti Deloitte Advisory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist