Krajský soud ve Zlíně uložil včera v kauze rozsáhlého daňového úniku za 158 milionů korun deset podmíněných trestů. Šest osob obžaloby zprostil. Senát uznal vinným zástupce brněnských stavebních firem Moravostav a Stapo Morava, když nejpřísnější tresty udělil předsedům představenstev obou a místopředsedovi představenstva Moravostavu. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Ivo Ištvan se totiž na místě proti zprošťujícím rozsudkům odvolal a u ostatních si ponechal lhůtu pro podání odvolání.

Miroslav Kvapil z Moravostavu musí podle soudu kromě tříleté podmínky odložené na čtyři roky zaplatit pokutu čtyři miliony korun, jeho zástupce Bohuslav Šebek dostal 2,5 roku s tříletým odkladem a peněžitý trest tři miliony. Šéfovi firmy Stapo Morava Jiřímu Podolskému soud uložil trest 1,5 roku odložený na dvě léta a pokutu jeden milion. Podmíněné tresty na dva roky s odkladem na 2,5 roku senát uložil dalším sedmi zaměstnancům Moravostavu.

"Soud s ohledem na délku trestního řízení, kdy elitní policejní orgán toto šetřil šest let, ukládá tresty, které nejsou spojené s přímým výkonem trestu odnětí svobody. Akcentoval převážně peněžité tresty, které rovněž jsou citelná újma občanům, kteří myslí převážně na majetkový prospěch. Měly by odradit i případné další pachatele," odůvodnil předseda senátu Radomír Koudela.

Soud tak nevyhověl žádosti obhájce obžalovaných, podle něhož klienti projevili účinnou lítost, když uhradili daň i se sankcí. Podle senátu se tak ale stalo s velkým časovým odstupem po zahájení trestního stíhání, obžalovaní se navíc nedoznali a neprojevili reflexi, když podle Koudely například nepomohli objasnit, kde statisíce litrů lihu skončily a zda nebyly například použity na výrobu na tržištích prodávaného alkoholu.

"(V případě osvobozujícího rozsudku) ... by mohlo dojít k tomu, že budoucí pachatelé by se snažili zkrátit daň a když to vyjde, dobře - mají finanční zisk, a když to nevyjde, je to sice hůř, ale nevadí - zaplatím škodu a jsem beztrestný. To by rozhodně mohlo vést k rozvrácení daňového hospodaření státu," uvedl Koudela.

Podle obžaloby firma Morávia-Chem z Hrobic kupovala velké množství lihu, určeného na výrobu kapalin do ostřikovačů s názvem Cinol. Líh ale údajně nebyl zdenaturován, byl zřejmě využit na výrobu alkoholu, ovšem bez odvedení spotřební daně. Podle obžaloby v letech 2000 až 2002 tehdejší ředitel společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka nakoupil téměř 700 tisíc litrů klasického lihu, který byl podle jeho slov určen na výrobu cinolu.

Dalajka vinu od začátku popírá s tím, že vše zdenaturoval. Podle obžaloby ale líh znehodnocen nebyl. Dalajka jej údajně po dohodě se spoluobžalovaným Milošem Nováčkem, který podle obžaloby vše organizoval, jako denaturovaný jen vykázal. Podle státního zástupce Nováček spolu se zástupci několika stavebních firem vyráběl doklady o fiktivní spotřebě cinolu. Dalajku a Nováčka však soud viny zprostil.

 

OSVOBOZEN
Dalajka se jako jediný dostavil k soudu.
FOTO: ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist