Kopírování karet

Co je skimming?

Způsob kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty. To okopíruje informace z magnetického proužku. Většinou čtečku doprovází i miniaturní kamera pro snímání PIN kódu.

Počet případů

50
bankomatů podle odhadů České spořitelny loni v Česku "upravili" podvodníci.

Počet bankomatů

3679
bankomatů provozovaly české banky v závěru loňského roku. Lídrem trhu je s 1218 bankomaty Česká spořitelna. Následují ČSOB s 734, Komerční banka s 687 a GE Money Bank s 632 bankomaty.

Tuzemské banky hledají nové zbraně proti bankomatovým podvodníkům. Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, a UniCredit Bank proto plánují letos při obměně sítě nakoupit bezpečnější přístroje.

Nové bankomaty mají klienty pomocí vylepšených nástavců pro vstup karty a dalším novým bezpečnostním softwarem více chránit před takzvaným skimmingem, při kterém jsou údaje o kartách zkopírovány podvodníky v průběhu vybírání peněz.

Obavy přitom jsou na místě. Případy skimmingu loni podle informací HN postihly všechny významné tuzemské banky. "Bankovní trh zaznamenal přes 50 případů skimmingu. To je více než v roce 2008 a méně než v roce 2007," uvedla Langová. Banky odmítají uvést počty zkopírovaných karet i objemy takto ukradených peněz kvůli obavám, že to odradí od používání karet. Škody způsobené skimmingem však banky klientům hradí v plné výši.

Některé z nyní instalovaných bankomatů mají nejen nový tvar bezpečnostních nástavců, ale v případě pokusu o instalaci skimmovacího zařízení se dokáží i samy vypnout.

"Už minulý měsíc jsme zahájili významnou obměnu své sítě. Větší bezpečnost zajišťuje zdokonalený vstup čtečky karet, který je vyrobený z průhledného plastu, je nasvícený a tím minimalizuje riziko skimmování karet. První bankomat SelfServ jsme zprovoznili na Václavském náměstí, v dalších měsících jich přibudou desítky," řekla Monika Klucová, mluvčí Komerční banky.

 

 

Lepší zabezpečení bankomatů plánuje i Česká spořitelna. "Loni jsme instalovali několik desítek bankomatů SelfServ. Kromě toho testujeme i nový typ bankomatu, který se při podezření na skimming sám vyřadí z provozu," uvedla Langová.

Podobné bankomaty takzvané druhé generace hodlá ve velkém rozsahu zavádět letos i UniCredit Bank, která hodlá expandovat do drobného bankovnictví.

"Nejen pro nové lokality, ale i při obměně sítě budeme využívat ve druhé polovině roku bankomaty s vylepšenými bezpečnostními prvky," říká František Jungr, odborník na platební karty z UniCredit Bank.

 

 

Zavádění nových antiskimmovacích technologií na nově instalovaných bankomatech potvrdily HN i ČSOB a GE Money Bank. "Plánujeme to, ale z bezpečnostních důvodů nechceme mluvit o podrobnostech," říká Ivo Měšťánek, mluvčí ČSOB. Stejně mluví i mediální zástupce GE Money Bank Milan Kříž. "Část našich bankomatů se už při neoprávněné manipulaci s přístrojem sama vypne, budeme v jejich rozšiřování pokračovat. Podíl těchto přístrojů však s ohledem na bezpečnost nemůžeme uvést," říká.

V Česku jsou podle bankéřů proti skimmingu vybaveny všechny bankomaty. Nejrozšířenější ploché plastové nástavce instalovaly banky na bankomaty v roce 2007. Podvodníci už je ale umí překonávat. Na bankomaty se naučili nasazovat zdařilé kopie, které běžný klient nepozná.

Související