Utajený vlastník
Stavby byla původně malá firma s obratem 212 milionů v roce 2006, pro kterou Filip Bušina začal původně získávat zakázky a pak ji koupil. Tvrdí, že firmu před rokem prodal svému partnerovi Davidu Belousovi, vedení Staveb ani Belous však to, kdo firmu nyní vlastní, nechtějí zveřejnit.
Rychlá expanze
Jen za poslední rok vzrostl obrat firmy i díky státním zakázkám čtyřnásobně z 557 milionů na 2,18 miliardy korun.
284 milionů korun
Řízení Letového provozu
- přestavba budovy řídicí věže ruzyňského letiště
107 milionů korun
Povodí Vltavy
- úprava koryta Berounky u Plzně
20 milionů korun
Oblastní nemocnice Příbram
- rekonstrukce patologie
17 milionů korun
Město Jilemnice
- rekonstrukce náměstí
Na stavebním trhu se dá společnost Stavby přirovnat k meteoru. Ještě v roce 2006 byla rodinné "eseróčko" s tržbami 200 milionů korun. V květnu 2006 ji kupuje skupina napojená na kontroverzního právníka Filipa Bušinu, mění ji na akciovku a během dvou let se z ní stává jedna z největších stavebních firem v Česku s ročním obratem dvě a čtvrt miliardy korun.
Jenže u tohoto stroje na peníze se neví, komu nyní patří. Jisté je jediné: v době, kdy její obrat astronomicky začal růst, ji ovládal bývalý boxer Filip Bušina, který se do povědomí veřejnosti dostal poté, co jej jako investičního náměstka středočeského hejtmana Davida Ratha zatkla policie a obvinila jej ze stamilionových daňových úniků.
Sám Bušina tvrdí, že akcie firmy držel pouhého půl roku a od listopadu 2008, kdy nastoupil k Rathovi, v ní nefiguruje. Sama firma to, kdo ji nyní vlastní, říct odmítá.
Bušinovo kolečko
Vědět to je přitom důležité. Velkou část svého obratu má firma ze státních zakázek. A je tu podezření, že část z nich získala díky manipulacím veřejných tendrů (podezřelým způsobem). A že část vydělaných peněz mizí kdoví kde. Třeba i u sponzoringu politických stran. Indicií je na to dost. Například princip, který loni v červenci objevily a popsaly HN a nazvaly ho "Bušinovo kolečko".
Bušina totiž kromě toho, že vlastnil společnost Stavby, založil počátkem roku 2008 i firmu Executive Project Group (EPG), která organizovala pro státní správu veřejné tendry. A to i pro Středočeský kraj, v němž zastával Bušina od krajských voleb funkci náměstka pro investice v nemocnicích, které kraji patří.
A sám Bušina dokonce firmu EPG na krajském úřadě a v nemocnicích aktivně prosazoval. Vypadá to jako předem připravený plán: jedna Bušinova firma zakázky připravuje, druhá je získává. A k dokonalosti je to dovedeno tím, že Bušina celý proces kontroluje jako investiční náměstek. Loni v červnu se to ale zadrhlo, když odešel z funkce poté, co jej policie obvinila za třísetmilionové daňové úniky.
Společné foto s ODS
Filip Bušina je známý také díky mimořádným vztahům s politiky - a to napříč politickým spektrem. Předtím, než se přimkl k ČSSD, byl v úzkém kontaktu i s nejvyššími představiteli ODS.
MF Dnes před měsícem zveřejnila záběry dokazující, že na oslavách narození jeho syna v luxusní pražské restauraci před dvěma lety byla řada čelných politiků ODS - například náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr či předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.
A zejména tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič. Od firem z jeho resortu jako je Povodí Vltavy či Povodí Moravy mají přitom Stavby stamilionové zakázky. Sám Gandalovič přitom to, že Bušinu zná, popíral. "Na oslavu si nevzpomínám. Jako ministr jsem absolvoval spoustu společenských akcí," říkal tehdy.
Některá výběrová řízení organizovala již zmíněná firma EPG. Například od Povodí Vltavy za 107 milionů korun úpravu koryta Berounky u Plzně či protipovodňovou ochranu vodního díla Záskalská.
V seznamu vítězů veřejných zakázek na serveru www.centralniadresa.cz figuruje jméno Stavby a.s. šestapadesátkrát a objem zakázek dosáhl rovné miliardy. To ovšem nebude vše. Řada zakázek veřejného sektoru totiž na centrální adrese není, protože je firma získala v konsorciu s dalšími firmami. Sama firma se s nimi ale chlubí na svém webu. Jako je například zakázka na výstavbu nové řídící věže na pražském letišti Ruzyně za 284 milionů korun či již zmíněná zakázka pro Povodí Vltavy.
EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR |
Sám Bušina úspěch Staveb vysvětluje kvalitou, kterou jí spolu se svým partnerem Davidem Belousem přinesl. "Dříve stály na jednom člověku a ten dokáže utáhnout obrat maximálně 400 milionů. Změnili jsme celou obchodní strategii," vysvětluje s tím, že zatímco dřív firma dělala převážně pro privátní sektor, pod jeho vedením se orientovala na státní sektor i na vlastní developerské projekty.
A stejně tak za dodanou kvalitou stojí i úspěch EPG, která okamžitě po založení začala získávat zakázky na pořádání tendrů.
Nemáme ve vás důvěru
Sama firma Stavby se k tomu, kdo je vlastní, i k tomu, jak rychle zmnohonásobila svůj obrat, odmítá vyjadřovat. Místopředseda představenstva Martin Kouřil si sice nechal poslat otázky e-mailem, ale neodpověděl.
A stejně tak odmítá komunikovat Bušinův společník David Belous. Právě jemu Bušina podle svých slov Stavby prodal.
"Nemáme důvěru ve vaši nestrannost a objektivní přístup, a proto nebudeme odpovídat na Vaše dotazy," uvedla marketingová ředitelka Andrea Turnerová. Firmě se prý nelíbí, jak o ní HN v minulosti psaly, ani položené otázky. Hlavně o vyšetřování daňových úniků. "Nikomu ze zaměstnanců společnosti nebylo sděleno žádné obvinění," dodala.
Nicméně firma Stavby právě ve vyšetřování oněch daňových úniků figuruje. Je jedna z firem, které podle policie prala peníze prostřednictvím nastrčené firmy Trelia, u které si měla objednat fiktivní služby, aby si krátila daně.
1 mld. Kč | 2,18 miliardy korun | 56 veřejných zakázek |
Nejméně za tolik peněz získala firma Stavby v posledních třech letech státní zakázky. | byl loňský obrat společnosti Stavby a. s. V roce 2006, kdy do ní vstoupil Filip Bušina, měla přitom obrat desetkrát menší. | získala firma Stavby a.s. podle serveru www.centralniadresa.cz. Řada zakázek veřejného sektoru ale na centrální adrese není, protože je firma získala v konsorciu s dalšími firmami. |
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist