Brněnský krajský soud povolil prostějovskému Oděvnímu podniku (OP), který je od ledna v úpadku, reorganizaci. Potvrdil tak výsledek jednání věřitelů, kteří minulý týden schválili plán hlavního věřitele firmy, České spořitelny, na reorganizaci podniku. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku na www.justice.cz.

Plán má firmě umožnit vyřešit její dluhy a další existenci. Dluhy největšího domácího výrobce oděvů činí asi 1,6 miliardy. Podle olomouckého pracovního úřadu by reorganizace mohla znamenat výpověď pro několik stovek lidí.

Firma zaměstnává asi 1900 lidí, z toho je více než 300 na mateřské či rodičovské dovolené. Kolik zaměstnanců by mohlo o práci přijít, je podle ředitele podniku Jiřího Tuvory předčasné říkat.

OP má nyní 120 dnů na předložení detailního reorganizačního plánu. Ten poté musí schválit věřitelský výbor, pokud by se tak nestalo, opět by podniku hrozil konkurz. "Pro chod podniku se nic nemění, pro nás to bude pouze příprava reorganizačního plánu. OP teď čeká detailnější analýza, ale již nyní mohu říct, že výraznému zeštíhlení se nevyhne," řekl minulý týden Tuvora.

OP, který má teď nasmlouvané zakázky do konce dubna, už dříve přistoupil k zeštíhlení prodejní sítě, jež je neefektivní. V další redukci chce pokračovat. Podle zprávy podniku věřitelům je pro chod firmy také nutné zajistit provozní financování a prodej provozně nepotřebného majetku.

Předpokladem úspěchu je podle Tuvory i vstup nového vlastníka či vlastníků. Firma hledá od začátku roku se svolením věřitelských bank strategického, případně finančního investora, majícího zájem buď o celý podnik, nebo o jeho části. Úvodní jednání se již uskutečnila s některými zájemci z Asie, Arabského poloostrova, Evropské unie a USA. Prozatím se ale žádná konkrétní nabídka neobjevila.

Brněnský krajský soud zahájil s OP insolvenční řízení ve druhé polovině ledna. Soud o to požádala sama firma kvůli špatné finanční situaci. Podle vedení firmy ji zapříčil soustavný propad tržeb, snižování marží a propad cash-flow.

Hospodaření OP loni skončilo podle předběžných odhadů ztrátou zhruba 363 milionů korun. Tržby firmy loni klesly podle odhadů o 42 procent na 1,13 miliardy korun. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy Kč při rekordní ztrátě 1,085 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist