Důležitost úzké spolupráce s firmami a získání praktických know-how již v době studia si uvědomují vlády po celém světě, i ta česká. Premiér Jan Fischer tak například během nedávné návštěvy USA jednal se zástupci předních IT společností sídlících v Silicon Valley o možnostech stáží pro české studenty. V podobném duchu oznámil svůj plán také například britský předseda vlády či konzultační skupiny při australské vládě.

Bez praxe těžko obstojíte v konkurenci


Představitelé států a firmy vědí, že studenti vysokých škol a absolventi musí být vybaveni dovednostmi, které podnikům zaručí konkurenceschopnost. Stáž totiž nabízí řadu pozitiv. Stážista získá představu o tom, jakým způsobem se v dané firmě pracuje, jaký je systém reportování a práce ve skupinách. Dále se prakticky například naučí připravit prezentace pro klienty, obhájit si vlastní práci na firemní poradě a v neposlední řadě získá řadu cenných kontaktů a také přehled o tom, jaká je poptávka na trhu práce v daném oboru. Student si tedy nejenom prakticky vyzkouší "chod firmy", ale také si může otevřít dveře k pracovní pozici po skončení studia, neboť zaměstnavatelé častokrát preferují právě stážisty, které již znají a se kterými měli dříve dobré zkušenosti.

Čím dříve začnete, tím lépe


Najít v současné době pracovní místo je pro absolventy mnohdy velmi obtížné, zvlášť tehdy, nechají-li jeho hledání až na dobu po skončení studia, a přitom nemají žádné praktické zkušenosti. Poradci z HR agentur proto dnes radí studentům, aby se získáním praxe začali už v prvním ročníku studia. I z tohoto hlediska je dobré při výběru studijního programu zkoumat, jaké formy pomoci v oblasti plánování kariéry daná instituce nabízí. Například v UNYP provozujeme korporátní kontaktní centrum pro studenty, jehož cílem je pomáhat studentům hledat stáže a práci. Centrum také učí studenty, jak uspět v pohovoru, jak dobře napsat životopis, atd. Studentům pomáhají i další organizace, např. AIESEC, která spolupracuje s vysokými školami v oblasti zprostředkovaní informací o stážích a pracovních pozicích. Studenti by měli takto nabízenou pomoc využívat a především brát stáže a podobné kontakty s korporátní sférou jako začátek své kariéry. I proto by k nim měli přistupovat zodpovědně a aktivně s firmami jednat o svých konkrétních profesních cílech. V době, kdy firmy musí šetřit své náklady, totiž mohou být stážisti jakožto levnější, talentovaná pracovní síla tou správnou volbou a mohou vytvořit alternativu ke klasickému zaměstnanci. Pokud stážista tuto výhodu využije, zvyšuje tím svoji šanci najít tolik potřebnou praxi a uspět následně v boji na trhu práce.


Sotiris Foutsis
generální ředitel University of New York v Praze (UNYP)