Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí nabídne letos na podzim výstavu připomínající sedm set let od sňatku rodičů Karla IV. - Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.

Dnešní výstavní sály se nacházejí v původním gotickém městském paláci, v němž se mladí manželé ubytovali po příchodu do Prahy.

Hlavní ozdobou expozice bude pravděpodobná Eliščina svatební koruna. Vystaveny budou též královské pečetě, vzácné relikviáře sloužící k uchování ostatků a iluminované rukopisy. Novinářům včera výstavní projekt představila historička Klára Benešovská, spoluautorka expozice.

Z přelomu 13. a 14. století se nedochovalo mnoho uměleckých děl, která by přiblížila tehdejší dobu. Přesto se podle historičky podařilo shromáždit pro výstavní účely zajímavý soubor exponátů. Ústředním exponátem bude královský poklad nalezený v osmdesátých letech v Polsku. Jeho součástí je také svatební koruna, jež se stane i emblémem výstavy.

Výstava zabere všechny výstavní prostory domu, od suterénu až po druhé patro. V původně gotickém domě lze spatřit znaky tehdejší královské rezidence.

Druhé patro návštěvníka seznámí s dobovým kontextem přelomu 13. a 14. století. Lidé si budou moci prohlédnout například obrázky architektury tehdejší Prahy nebo sestoupit do původních gotických sklepů, jinak veřejnosti nepřístupných.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist