Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí nabídne letos na podzim výstavu připomínající sedm set let od sňatku rodičů Karla IV. - Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.

Dnešní výstavní sály se nacházejí v původním gotickém městském paláci, v němž se mladí manželé ubytovali po příchodu do Prahy.

Hlavní ozdobou expozice bude pravděpodobná Eliščina svatební koruna. Vystaveny budou též královské pečetě, vzácné relikviáře sloužící k uchování ostatků a iluminované rukopisy. Novinářům včera výstavní projekt představila historička Klára Benešovská, spoluautorka expozice.

Z přelomu 13. a 14. století se nedochovalo mnoho uměleckých děl, která by přiblížila tehdejší dobu. Přesto se podle historičky podařilo shromáždit pro výstavní účely zajímavý soubor exponátů. Ústředním exponátem bude královský poklad nalezený v osmdesátých letech v Polsku. Jeho součástí je také svatební koruna, jež se stane i emblémem výstavy.

Výstava zabere všechny výstavní prostory domu, od suterénu až po druhé patro. V původně gotickém domě lze spatřit znaky tehdejší královské rezidence.

Druhé patro návštěvníka seznámí s dobovým kontextem přelomu 13. a 14. století. Lidé si budou moci prohlédnout například obrázky architektury tehdejší Prahy nebo sestoupit do původních gotických sklepů, jinak veřejnosti nepřístupných.