Zákony dávají na výběr z několika možných forem podnikání, které popisuje obchodní zákoník a zákon o živnostenském podnikání. Hlavní rozdíly ve formě podnikání spočívají v ručení za závazky, způsobu zdanění a účetnictví.
Fyzická osoba
Nejčastěji živnostník, ale také samostatný zemědělec, umělec nebo sportovec. Obecně se používá označení osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Podniká na základě živnostenského oprávnění, které se prokazuje výpisem ze živnostenského rejstříku. Živnosti jsou ohlašovací a koncesované.
Ohlašovací živnost se ohlašuje písemně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu nebo prostřednictvím Czech Pointu.
Výhody
Administrativně nenáročné zahájení a vedení podnikání.
Do 15 milionů obratu je možné vést jen daňovou evidenci, není třeba prokazovat náklady.
Není třeba zápis v obchodním rejstříku.
Nevýhody
Ručí celým svým majetkem.
Právnická osoba
Právnická osoba jedná prostřednictvím statutárního orgánu - jednatele, představenstva. Právnickou osobou jsou i obchodní společnosti a družstva. Nejrozšířenější pro potřeby podnikání je i společnost s ručením omezeným a akciová společnost. Ostatní varianty, tj. veřejná obchodní společnost (v. o. s.) a komanditní společnost (k. s.) nebo evropská společnost pro podnikání v rámci EU, jsou spíš výjimkou.
Společnost s ručením omezeným (s. r. o.)
Tento typ společnosti může založit jeden či více společníků. Každý z nich se podílí na společnosti peněžitým nebo nepeněžitým vkladem (nemovitost, know-how). Souhrn všech vkladů tvoří základní kapitál společnosti. Minimální výše vkladu společníka je 20 tisíc korun a minimální výše základního kapitálu je 200 tisíc. Jednotliví společníci mají při rozhodování zpravidla rozdílný počet hlasů v závislosti na rozdílné výši jejich vkladu.
Výhody
Společnost ručí za své závazky svým majetkem, ale společníci ručí pouze do výše nesplacených vkladů.
Nevýhody
Administrativně náročnější založení společnosti, je nutné ji zapsat do obchodního rejstříku, musí se vést účetnictví.
Je nutné složit minimální výši vkladu do společnosti.
"Dvojité zdanění", zisk společnosti je zdaněn daní z příjmů právnických osob a vyplacené podíly společníků jsou následně zdaněny srážkovou daní.
Akciová společnost (a. s.)
Nejsložitější formou podnikání je akciová společnost. Minimální výše základního kapitálu činí 2 mil. Kč, který je rozvržen mezi předem specifikovaný počet akcií. V případě veřejné nabídky odkupu akcií je minimální kapitál 20 milionů korun. Nejvyšším orgánem společnosti je valná hromada. Společnost řídí a jedná jejím jménem představenstvo. Dalším orgánem je dozorčí rada, která dohlíží na výkon představenstva.
Výhody
Společnost sice ručí za své závazky celým svým majetkem, ale akcionář za závazky společnosti neručí.
Anonymita akcionáře ve vztahu k obecné veřejnosti, vlastnictví akcií se nezapisuje do obchodního rejstříku.
Nevýhody
Administrativně náročné založení a vedení společnosti, komplikovaná právní úprava.
Vysoký základní kapitál.
"Dvojité zdanění" - zisk společnosti je zdaněn daní z příjmů právnických osob a vyplacené dividendy ze zisku jsou následně zdaněny srážkovou daní.
Společnost nemůže založit jediná fyzická osoba, ale minimálně dvě, případně jedna právnická osoba.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist