Téměř zapomenutou divadelní jednoaktovku Prase od Václava Havla, která se nedostala do autorových sebraných spisů, oprášilo brněnské divadlo Husa na provázku. Inscenaci slavnostně představí v červnu na festivalu Divadelní svět v Brně a poté s ní vyjede na letní festivaly a evropské turné.
Absurdní groteskní příběh o tom, jak disident Havel shání prase na zabijačku, představili o víkendu divadelníci při cvičném uvedení. Ačkoliv nešlo o oficiální premiéru, bylo vyprodáno.
Prase shání celá vesnice
Havla zřejmě při psaní inspiroval skutečný zážitek. Kvůli tomu, že disident shání prase, je v divadelní hře na nohou celá vesnice. Lidé si na jednu stranu chtějí vydělat, ale zároveň se bojí případného postihu za kontakt s nepřítelem režimu.
"A tak se rozpoutává groteskní férie na téma, jakými možnými i nemožnými způsoby lze současně prase dodat i nedodat, na koho případně onu osudovou dodávku delegovat, a hlavně - jak z toho co nejvíce vyrazit," uvedl režisér Vladimír Morávek.
Divadelníci z Husy na provázku ve výčtu inspiračních zdrojů uvádějí také haškovskou grotesku, filmy Miloše Formana i neuchopitelnost nálad Franze Kafky.
Jednoduchý příběh soubor pojal jako sled kabaretních výstupů a klauniád, jež prokládá úryvky z české národní opery Prodaná nevěsta. Roli Václava Havla svěřil režisér Milanu Holendovi. Scénu, masky a kostýmy připravila Sylva Hanáková.
Husa na provázku slaví dvacet let české perverze - čtěte ZDE
Husa na provázku vyplouvá na moře s Rusalkou bratří Formanů - čtěte ZDE
"Slavnostní premiéru bude mít Prase až v červnu na festivalu Divadelní svět, " řekla Martina Měšťanová z propagace divadla. V létě část souboru vyrazí s Prasetem na turné, které je při putování z Francie do Ruska zavede do řady evropských metropolí.
Název turné Mir Caravan navazuje na stejnojmenný projekt, jenž v létě roku 1989 spojil soubory z obou stran železné opony. První Karavany míru se zúčastnila divadla z tehdejšího Sovětského svazu, Velké Británie, Itálie, Francie, Španělska a Polska.
České divadlo reprezentovala brněnská Husa na provázku, tehdy ještě pod názvem Divadlo Na provázku. Bezmála 200 divadelníků, mimů a muzikantů tenkrát putovalo pět měsíců z Moskvy do Francie se zastávkami ve Varšavě, Praze, Berlíně, Kodani, Basileji a Paříži.
Husa na provázku si cestu Evropou dodnes připomíná a pražskou zastávku považuje za součást vlny občanských protestů proti totalitě, která na konci roku 1989 vedla k pádu komunistického režimu v Československu. Nový projekt chce připomenout nejen staré události, ale také oživit zájem o divadlo v Evropě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist