Nejvyšší světové ocenění v oblasti architektury, Pritzkerovu cenu, získali letos japonští architekti Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa. V Los Angeles to v neděli večer oznámila porota, která o ceně rozhoduje.
Japonští architekti jsou oceňováni jako tvůrci éterických prostorů muzeí, univerzitních budov a butiků předních módních firem v Japonsku, Spojených státech a Evropě. Porota konkrétně zmínila budovu módního domu Christian Dior v Tokiu a Skleněný pavilon muzea v Toledu ve Spojených státech.
Jejich stylem je poněkud strohá, autoritativní architektura s velkým důrazem na design detailů. Jistou přísnost staveb vyvažuje dostatek přirozeného světla, které jim dává lehkost.
Některé návrhy, například newyorské Nové muzeum současného umění, jsou ukázkou současného minimalismu. Sedžimová a Nišizawa jsou také autory O-Musea v Naganu, extrémně dlouhé a úzké stavby, která svým tvarem dobře zapadá do historického okolí.
Sedžimové je 54 let, Nišizawa je o deset mladší. Společně pracují ve studiu Sanaa Ltd., které založili v roce 1995. Spolu s cenou získali také odměnu sto tisíc dolarů. Ocenění převezmou při ceremoniálu 17. května v New Yorku.
Pritzkerovu cenu, "Nobelovku architektury" založili v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Óscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster či Francouz Jean Nouvel. Minulý rok cenu získal Švýcar Peter Zumthor.
MODERNÍ
Muzeum současného umění v New Yorku.
FOTO: ČTK/AP
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist