Na fotografii možná vypadám jako kotelník, ale ve skutečnosti jsem jen fanda ekologických zdrojů energie. O mé pohodlí se doma stará tepelné čerpadlo, jednotka pro výměnu vzduchu a další zařízení, která ve výsledku spoří moje peníze a šetří i přírodní zdroje. A protože jednotlivé technologie je potřeba smysluplně řídit, stal se mým oblíbeným kouskem vybavení inteligentní řídící systém Control4, respektive jeho dotykový panel.

Prostřednictvím malého displeje, ale také odkudkoliv po internetu i přes mobilní telefon, řídím celý svůj byt. Zhasínám světla, reguluji teplo, zatahuji žaluzie, a když odjíždím, mohu jedním tlačítkem vypnout většinu elektrických zařízení.

Nejzajímavější je ale sedět doma v křesle a řídit energie proudící skrze dům. Kolik energie budu potřebovat zítra? Použiju dnes zbytek rekuperovaného tepla na vyhřátí bazénu?

Denně tak mou dlaní protéká spousta ekologické energie, kterou není jen zábavné řídit a rozhodovat o ní, ale také se inspirovat v tom, jak dnes stavět domy a jaké technologie pro to použít tak, aby se člověk cítil doma dobře a žil v souladu s přírodou.


JAN KONHEFR
Majitel stavební firmy krotí své moderní ekologické technologie v bytě pomocí elegantního dotykového displeje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist