Občanské sdružení Fórum 50 % zahájilo začátkem dubna kampaň za vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice. Vyzvalo k udělování preferenčních hlasů ženám ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Podle ředitelky sdružení Jany Kavkové zastoupení žen v politice po volbách opět klesne. Přitom ženy patří mezi nejvěrnější voliče a tvoří zhruba jejich polovinu. Podpora českých žen na významných místech je vlažná. Není jí nakloněna ani většinová společnost, ciž už dvacet let dokazují průzkumy veřejného mínění. Pomoci by mohly kvóty, na které panují ale rozporuplné názory. Například v Německu v březnu vyvolalo diskusi rozhodnutí německého Deutsche Telecomu, který chce zapojit do svého vedení více žen. Do roku 2015 by jich v něm mělo působit 30 procent.

Jednou z posledních věcí, kterou při rezignaci navrhoval exministr pro lidská práva Michael Kocáb, byly kvóty pro ženy. Trochu pozdě a po volbách bude nejspíše zase ticho. I spousta českých žen je totiž proti kvótám. "Potkávám mladé studentky, které se čertí, že kariérně úspěšné nechtějí být jen díky nějakým číslům. Jenže zavádět kvóty neznamená snižovat laťku, to je nedorozumění. Ta pozice je pouze otevřená, než se najde vhodná žena, která splňuje náročné kvalifikační předpoklady," vysvětluje Rostya Gordon Smith, výkonná ředitelka firmy PeopleImpact. "V Norsku předseda vlády řekl: Chci mít čtyřicet procent žen ve vedení. Najal si čtyři ženy, které jezdily po zemi a hledaly nejlepší kandidátky, protože existují, jen je někdo musí vytáhnout nahoru. Kvóty pouze pomáhají vytvořit rovné pole působnosti, nediskriminují muže."

Smith vychází z vlastní zkušenosti. Kdysi jí kvóty pomohly nastartovat kariéru. Žila v Honkongu a měla čtyři děti. Předtím vystudovala na univerzitě v Londýně slavistiku, dějiny umění a strategické řízení lidských zdrojů a organizační development. Když děti odrostly, hledala práci. "Zaujala mě kanadská telekomunikační firma Nortel, která měla zavedeny kvóty. Personalisté dostali zadání, že mají dát šanci matce, která se vrací z mateřské do práce." Prošla náročnými pohovory. Obstála a práci dostala. Uspěla i v dalších manažerských postech, třeba ve společnostech jako Český Telecom, Nortel Asia, KPMG, APP Group a Radiomobil...Na začátku oslnivé kariéry byla podpora zaměstnavatele, ale bez talentu by stejně neprorazila.