Poslanecká sněmovna včera přehlasovala veto Senátu k novele zákona o nemocenském pojištění. Návrh, který předložili lidovci, má zvýšit mateřskou na úroveň loňského roku. Jeho součástí je také opětovné proplácení ošetřovného v prvních třech dnech nemoci. Novela nyní putuje k prezidentovi.

Pro zvýšení mateřské hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, lidovců a zelených, proti byli občanští demokraté, nepodpořili ji ani poslanci TOP 09. Odpůrcům novely vadí, že zvýšení dávek přijde státní pokladnu na další 1,5 miliardy korun.

Dávka pomoci v mateřství je snížena od 1. ledna. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent vyměřovacího základu. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20.000, dostane na mateřské o 3150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok.

Lidovecká novela zvyšuje mateřskou zpět na 70 procent vyměřovacího základu. Rozdíl mezi loňskou a letošní mateřskou bude také proplacen všem matkám, které dávku letos pobíraly nebo pobírají.

Zákon nyní posoudí prezident Václav Klaus. Začátkem roku prohlásil, že nepodpoří žádný zákon, který ještě zvýší schodek státního rozpočtu. Lze tedy očekávat, že stejně jako senátoři bude zákon vetovat.Sněmovna by o něm tak mohla rozhodnout na poslední řádné květnové schůzi. Lze očekávat, že Klausovo veto přehlasuje.