FT exkluzivně v HN

Obavy o osud záchranného balíku pro zadlužené Řecko od států Evropské unie dostávají opět pod tlak společnou evropskou měnu. Zprávy z Německa totiž naznačují, že příspěvek ze státní pokladny by se mohl z legislativních důvodů opozdit a pro Řeky tak nebude k dispozici dostatek peněz. Tato hrozba dál zvyšuje úroky řeckých dluhopisů a negativně na ni reaguje i kurz eura. To ve čtvrtek vůči dolaru oslabilo skoro o procento.

Německá legislativa stanoví, že by Německo muselo opustit eurozónu, pokud by dlouhodobě nebyly dodržovány všechny podmínky Paktu růstu a stability Evropské unie. To znamená, že se Německo může dostat do konfliktu s vlastní ústavou, pokud bude Řecku poskytnuta finanční pomoc. Ta by totiž mohla příliš zatížit jednotnou evropskou měnu.

Hans Redeker ze společnosti BNP Paribas řekl, že zprávy z Německa jsou znepokojující a skutečný problém Řecka nyní tkví právě v požadavcích Spolkové republiky. Její přispění sumou 8,4 miliardy eur do 30miliardové finanční pomoci eurozóny musí totiž schválit Spolkový sněm. "Často slyšíme, že aktivace záchranného balíku pro Řeky zapůsobí příznivě na euro. S tím rozhodně nesouhlasíme," komentuje aktuální vývoj Redeker.

Skepsi Němců vůči záchrannému plánu pro řecké kolegy posílila i skupina osmi předních německých ekonomických institutů. Jejich společná zpráva potvrzuje myšlenku, že finanční injekce pro Řeky odporuje Maastrichtské smlouvě a její realizace by se měla nechat na Mezinárodním měnovém fondu (MMF). Ten přislíbil připojit se k pomoci Řecku a přispět 15 miliardami eur. Celkově by tak Atény měly letos dostat 45 miliard eur.

Řecko srazilo letos euro o 6 procent

Euro ve čtvrtek na zprávy z Německa zareagovalo oslabením vůči dolaru o 0,7 procenta. Jeho kurz se večer pohyboval na 1,3563 eura za dolar. Od začátku roku se euro vůči dolaru propadlo kvůli řecké dluhové krizi již téměř o 6 procent. Analytici se shodují, že ačkoliv došlo ke shodě na pomoci Aténám, vysoká nejistota na trhu stále přetrvává.

To se projevuje i na řeckých vládních dluhopisech. Rozdíl mezi výnosy řeckých a německých desetiletých dluhopisů (tedy v jejich úročení) se dostal na nejvyšší hodnotu od minulého víkendu, kdy ministři financí eurozóny oznámili dohodu na záchranném balíku pro Atény.

Z nedělních 6,6 procenta se ve čtvrtek výnos z řeckých obligací dostal až na 7,2 procenta. Vyhnali ho tam nervózní investoři, kteří se strachují, že se Řekové nedokážou vypořádat s deficitem státního rozpočtu. Ten se loni vyšplhal na 12,9 procenta HDP. Rozdíl ve výnosu desetiletých německých bundů a řeckých dluhopisů se proto zvýšil až na 4,35 procenta.

Reakce na čtvrteční události přišla z Řecka záhy - ministr financí Jorgos Papakonstantinu požádal v dopise představitele Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu, aby s ním jednali o víceletém programu na podporu Řecka.

Řecké ministerstvo financí zároveň oznámilo, že v pondělí přiletí do Atén zástupci MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky, aby řešili otázku obrovského zadlužení země. Mezinárodní měnový fond potvrdil, že do Atén pošle svůj tým.

Teprve tyto zprávy snížily rozdíl úrokových sazeb mezi desetiletými vládními obligacemi Řecka a jejich německým ekvivalentem. Klesl na 4,08 procentního bodu, zatímco během dne se vyšplhal až na zmíněných 4,35 bodu.

Chceme delší pomoc

Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu požádal včera MMF a Evropskou unii o dlouhodobější záchranný plán. V pondělí se o něm bude jednat v Aténách.
Foto: Bloomberg